chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Techniczne zawody z przyszłością: monter zabudowy

27.03.2017
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to zawód bardzo uniwersalny, dający kwalifikacje do wykonywania wielu prac budowlanych: tynkarskich, malarskich, tapeciarskich, glazurniczych i posadzkarskich. Ze względu na szeroki zakres uprawnień absolwenci tego kierunku są bardzo pożądanymi pracownikami. Rafał Plantos, Młodszy Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG Deco, przedstawia specyfikę tej specjalizacji.

Chemia budowlana - PPG Deco
PPG Deco

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest stosunkowo nową profesją, ustanowioną klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego w 2012 roku. Powstała ona w wyniku scalenia trzech fachów: malarza-tapeciarza, posadzkarza i technologa robót wykończeniowych w budownictwie. Celem połączenia tych trzech zawodów było wyszkolenie wszechstronnych profesjonalistów, którzy zajmują się remontem i budową kompleksowo, co z kolei zwiększa ich szanse na rynku pracy. Zainteresowanie karierą montera zabudowy i robót wykończeniowych jest bardzo duże.

1. Zakres obowiązków


Monter zabudowy prowadzi różnorodne prace związane z wykańczaniem budynków. Do jego obowiązków należy przede wszystkim montaż systemów suchej zabudowy, wykonywanie robót posadzkarskich, okładzinowych i malarsko-tapeciarskich. W ramach swoich zadań może przeprowadzać prace tynkarskie, murarskie, glazurnicze, kłaść płytki ceramiczne i podłogi, a nawet wykonywać montaż systemów ociepleniowych.

REKLAMA:


2. Wymagane kwalifikacje


Monter zabudowy musi przede wszystkim znać się na wykańczaniu sufitów, ścian, podłóg i pozostałych elementów aranżacyjnych wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. Prace muszą być wykonywane zgodnie z przedstawioną dokumentacją budowlaną i techniczną, więc niezbędna jest umiejętność ich prawidłowego odczytu, a także tworzenia własnych pism i rysunków zawodowych. Wymagana jest szeroka wiedza na temat właściwości stosowanych materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, tynki, glazura, farby, panele, jak również znajomość działania maszyn oraz urządzeń stosowanych w trakcie remontu.

Monter zabudowy powinien bardzo dobrze znać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowe. Wskazana jest umiejętność prawidłowego gospodarowania materiałami wykończeniowymi, energią elektryczną i wodą. Osoba taka musi dobrze odnajdywać się w pracy zespołowej i wykonywać zadania brygadzisty lub mieć umiejętności kierownicze, by kiedyś samemu zarządzać zespołem. Przydadzą się też zdolności plastyczne i umiejętność łączenia kolorów.

3. Przeciwwskazania


Przeciwwskazaniem do pracy jako monter zabudowy jest ogólny zły stan zdrowia i brak odporności na długotrwały wysiłek fizyczny oraz zmienne warunki środowiskowe. Uniemożliwiać pracę będą przede wszystkim schorzenia narządu ruchu, w szczególności ograniczające sprawność rąk, znaczne wady wzroku i daltonizm, epilepsja, częste omdlenia, przewlekłe choroby układu nerwowego, a także – w związku z kontaktem z rozmaitymi substancjami i pyłami – choroby płuc i silne alergie. Należy pamiętać, że wiele prac jest monotonnych i wymaga skupienia.

4. Perspektywy na rynku pracy


Absolwent szkoły zawodowej może być zatrudniony na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w firmie budowlanej, remontowej i wykończeniowej, może również otworzyć własną działalność gospodarczą. Wraz z nabywanym doświadczeniem będzie w stanie awansować na kierownika zespołu, który wyznacza zadania i kontroluje postępy prac wykończeniowych. Zarobki zależne są od stażu pracy, regionu, pozycji w zespole i formy zatrudnienia. Średnie dochody wynoszą 2000–2500 zł brutto.

5. Proponowane kierunki kształcenia


Aby zdobyć zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych, niezbędne jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, technikum lub kwalifikacyjnego kursu zawodowego i zdanie państwowego egzaminu zawodowego. Nauka fachu w szkole trwa 3 lata, natomiast kurs 2–4 semestry. Warto ten czas wykorzystać na praktyczną naukę zawodu pod okiem specjalistów, ukończenie dodatkowych kursów i szkoleń oraz zdobycie certyfikatów potwierdzających zdobyte umiejętności, np. Certyfikat Akademii Technicznej PPG Deco z systemów wykończenia wnętrz, technik dekoracyjnych, lakierowania posadzek drewnianych czy elewacji i systemów ociepleń.

Celem nauki w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest wykształcenie specjalisty atrakcyjnego na rynku pracy i umożliwienie mu dobrego startu w dorosłe życie. Wszechstronne umiejętności odpowiadają na zapotrzebowanie rynku na „złote rączki” – fachowców, którzy mogą podjąć się różnorodnych zadań związanych z budową i remontem.

Autor: PPG Deco Polska Sp z o.o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Najnowsze na forum
el2
Awatar użytkownika
Postów: 122
Re: Hotel w Warszawie
data » 28.05.2018, 0:42
Jeśli lubicie luksusowe warunki, to warto tutaj http://hotelriviera.pl/hotel/ sobie zerknąć. Hotel znajduje się pod Warszawą. Miejsce jest
el2
Awatar użytkownika
Postów: 122
Re: Wywóz gruzu i starych mebli
data » 27.05.2018, 23:54
A tutaj http://www.kontenerserwis.pl już zaglądaliście? Jeśli nie, to myślę, że warto. Firma oferuje ciekawe rozwiązania, jeśli chodzi o
George
Awatar użytkownika
Postów: 52
Re: Tlumacz przysiegly - j. rosyjski - potrzebny
data » 27.05.2018, 20:28
Do dobrego tłumaczenia faktycznie potrzebny jest tłumacz przysięgły. Jeśli interesuje Cię to polecam Pania Wandę Konior. To bardzo dobry
Krzysztof50
Awatar użytkownika
Postów: 173
Re: Nowa altana
data » 27.05.2018, 20:16
Ja własnie zastanawiam się z czego budować altankę. Myślałem o kupnie blaszaka ale jak to się nagrzeje to przewalone, w środku będzie jak w
Matalena
Awatar użytkownika
Postów: 54
Re: Medycyna estetyczna
data » 27.05.2018, 18:47
Dbanie o ładny wygląd nie powinno kończyć się tylko na zabiegach poprawiających kształt czy wielkości piersi. Warto także zadbac o piękny
STREFA PARTNERA
Copyright 2018 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt