chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Gipsy, sucha zabudowa

Czytaj więcej chemia budowlana - Sufit podwieszany z Cleaneo Akustik

W jaki sposób wykonać tynk gipsowy na gładkim betonowym suficie?

Tynki gipsowe na betonowych wylewanych czy prefabrykowanych sufitach należy wykonywać z bezwzględną starannością - bez żadnych uproszczeń czy oszczędności wykonawczych.

Gładkie sufity betonowe należy zaliczyć do trudnych podłoży i ewentualne popełnione błędy wykonawcze bardzo szybko się ujawnią przy najbliższych zmianach temperaturowych czy wilgotnościowych w pomieszczeniu. Do tynkowania możemy przystąpić tylko wtedy gdy temperatura otoczenia i podłoża jest powyżej +5 st. C oraz mamy gwarancję, że temperatura zostanie utrzymana również w czasie wiązania i wysychania tynku gipsowego.

Na początku należy upewnić się czy beton jest dostatecznie dojrzały, nie przemarznięty i suchy. Następnie należy staranie obejrzeć taki sufit, sprawdzić czy nie jest zabrudzony i zatłuszczony środkami antyadhezyjnymi, którymi smaruje się formy czy deskowanie. W przypadku stwierdzenia śladów takich środków należy bezwzględnie i dokładnie je zmyć wodą z odpowiednim środkiem.

Następnie po wyschnięciu sufit należy zagruntować preparatem gruntującym do betonu o nazwie INTER-GRUNT oferowanym przez DOLINĘ NIDY. Jest to gotowa dyspersja żywic syntetycznych o barwie lekko brązowej z wypełniaczem kwarcowym. Nanosi się ją bez rozcieńczenia na suche podłoże betonowe przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego. Preparat należy nanieść co najmniej dzień wcześniej przed planowanym tynkowaniem. Po całkowitym wyschnięciu preparatu na podłożu betonowym tworzy się cienka warstwa szczepna przypominająca rozrzedzony papier ścierny. Warstwa ta zapewnia dobrą przyczepność zaprawy tynkowej do betonowej powierzchni sufitu. Przypominamy, że warstwa tynku na suficie nie może być ani za cienka, ani za gruba, średnio tynk winien mieć ok. 10 mm, a maksymalnie 15 mm. Po wykonaniu tynku należy pamiętać o właściwej pielęgnacji tj. zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, ale unikaniu przeciągów szczególnie w czasie pierwszej doby. Temperatury w pomieszczeniach, w których uzyto tynk gipsowy, nie powinny spadać po niżej + 5 st. C.

W przypadku podłoża w postaci równego betonowego sufitu można również rozważyć alternatywne rozwiązanie tj. zastosowanie cienkiej gładzi gipsowej, np. z gładzi gipsowej DOLINY NIDY lub Gipsu Szpachlowego NOWA FORMUŁA.

mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY
Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt