chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Gipsy, sucha zabudowa

Czytaj więcej chemia budowlana - Sufit podwieszany z Cleaneo Akustik

Czy można wykonywać tynki gipsowe na nierównych ścianach o znacznych odchyłkach od pionu, rzędu 3 - 4 cm?

Tynki gipsowe możemy wykonywać praktycznie na każdym podłożu mineralnym. Typowa grubość tynku gipsowego winna wynosić średnio ok. 10 mm. W rzeczywistych warunkach budowlanych zdarza się, że z dokładnym wykonaniem ścian różnie bywa. Murarzom zdarzają się usterki w wykonaniu dobrej jakości ścian i niestety te niedoróbki muszą usunąć tynkarze kosztem dodatkowej robocizny i zwiększonego zużycia gipsu tynkarskiego. Chociaż zasadniczo tynki gipsowe powinny być wykonywane jako jednowarstwowe, to można udzielić również twierdzącej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie - tak, można wykonywać, ale dokładnie zgodnie z wytycznymi i obowiązującą technologią w tego typu przypadkach.

Jak należy w tym przypadku postępować ? Przy znacznych nierównościach i odchyłkach powierzchni ścian od pionu tynk gipsowy należy wykonywać dwuwarstwowo, wymaga to zachowania szczególnej staranności wykonawcy przy stosowaniu tzw. technologii “mokre na mokre”. Technologia ta polega na nałożeniu jednej warstwy zaprawy tynkarskiej na suche, czyste i zagruntowane preparatem gruntującym podłoże i zgrubnym jej wyrównaniu łatą tynkarską , a następnie po częściowym zgęstnieniu - stwardnieniu zaprawy - tj. po upływie około jednej godziny należy porysować “w siatkę” powierzchnię zaprawy ostrym narzędziem i od razu nakładać drugą warstwę zaprawy (min. 8 mm) oczywiście w całym cyklu technologicznym wykonywania tynku gipsowego.

Należy podkreślić, że bardzo ważną rzeczą jest, aby nie wykonywać drugiej warstwy po całkowitym związaniu pierwszej warstwy czyli po kilku godzinach i następna ważna kwestia, aby druga warstwa nie była bardzo cienka - poniżej 8 mm.

Taki sposób wykonywania tynków gipsowych zapewnia właściwą przyczepność tynku gipsowego do podłoża jak również obu warstw zaprawy tynkarskiej i wyrównanie istniejących nierówności oraz znacznych odchyłek od pionu czy kątów na ścianach.
W przypadku gdy nie zdążymy z nałożeniem zaraz drugiej warstwy zaprawy pozostaje nam zostawienie tego odcinka pracy na dłużej tj. do całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy zagruntowanie jej emulsją gruntującą EURO-GRUNT, a po wyschnięciu wykonanie drugiej warstwy tynku gipsowego.

mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY
Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt