chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Gipsy, sucha zabudowa

Czytaj więcej chemia budowlana - Pianoklej do gk od Tytan Professional przyspiesza pracę wykonawcy nawet 3-krotnie!

Czy można przyklejać płytki ceramiczne do tynków gipsowych?

Nie ma żadnych przeciwwskazań w przyklejaniu płytek ceramicznych (glazury) do tynku gipsowego, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Pierwszy wariant
Wiemy z projektu budowlanego, na jakiej powierzchni i gdzie przewidziane jest przyklejenie płytek ceramicznych. Podczas wykonywania tynku gipsowego nie wygładzamy go ostatecznie, ale zostawiamy po wyrównaniu łatą i “zatarciu pacą gąbkową na ostro”. Taka powierzchnia tynku jest szorstka i zapewnia dobrą przyczepność zaprawy klejowej do tynku gipsowego. Przy wykonywaniu tynku pod płytki ceramiczne musimy pamiętać, aby zachować grubość tynku min. 10 mm. Aby zachować równą powierzchnię płaszczyzny oraz pionowość i kąty ścian, wskazane jest też zastosowanie w czasie pracy bardzo przydatnych ocynkowanych listew prowadzących. Zanim przystąpimy do przyklejania glazury, powierzchnia tynku musi być wyschnięta – wizualnie: kolor jasnobiały (wilgotność do 1 %). Następnie tynk ipsowy, w celu ograniczenia nasiąkliwości, należy zagruntować środkiem gruntującym EURO-GRUNT i po kilkunastu godzinach (po całkowitym wyschnięciu) preparatu możemy przystąpić do przyklejania płytek ceramicznych na zaprawie klejowej, wykonując bezpośrednio na powierzchni tynku tzw. przeszpachlowanie przygotowaną już do klejenia zaprawą klejową, a dopiero następnie wykonujemy klejenie płytek.

Drugi wariant
Tynki gipsowe są już wykonane, wykończone ostatecznie na gładko i wtedy dopiero, w czasie aranżacji wnętrz, zdecydowaliśmy się na przyklejenie glazury.
Po wyznaczeniu powierzchni pod przyklejenie glazury należy powierzchnię tę uszorstwić poprzez zmatowienie, porysowanie ostrym przedmiotem, a następnie odkurzyć i dopiero zagruntować emulsją gruntującą EURO-GRUNT lub - dla zapewnienia całkowitej szorstkości - powierzchni preparatem gruntującym INTER-GRUNT, a po całkowitym wyschnięciu preparatu, bezpośrednio przed klejeniem płytek ceramicznych, zalecane jest przeszpachlowanie powierzchni przygotowaną zaprawą klejową i dopiero właściwe klejenie płytek ceramicznych.

mgr inż. Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu
ATLAS/DOLINA NIDY
Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt