chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Gipsy, sucha zabudowa

Czytaj więcej chemia budowlana - System zabudowy RIGIPS HABITO<sup>™</sup> ułatwi rozbudowę Centrum Rehabilitacji REPTY

Jak można doraźnie przedłużyć czas wiązania zaprawy gipsowej?

Spoiwa gipsowe są gotowymi suchymi mieszankami przygotowanymi fabrycznie, tak zaprojektowanymi, aby nie wymagały żadnych korekt technologicznych na budowie. Czasy wiązania poszczególnych produktów gipsowych są tak dobrane, aby przygotowane porcje zaprawy można było spokojnie zużyć najczęściej w ciągu ok. godziny. Parametry techniczne spoiw gipsowych odpowiadają obowiązującym normom. Okres gwarancji, jaki udziela na swoje produkty DOLINA NIDY, wynosi 6 miesięcy.

Jeżeli postępujemy ze spoiwami gipsowymi zgodnie z wytycznymi przedstawionymi na opakowaniu, to nie mamy potrzeby ingerować w ich parametry. Istotne jest, aby transport i przechowywanie spoiw gipsowych odbywały się w warunkach suchych, gwarantujących zachowanie wszystkich parametrów technicznych i użytkowych. Drugą ważną sprawą jest zachowanie w czasie przygotowania zapraw czystości narzędzi i akcesoriów. Resztki związanej zaprawy, pozostawione w pojemniku i na narzędziach, powodują znaczne przyspieszenie czasu wiązania - są tzw. katalizatorem czasu wiązania. Zaprawę gipsową o tak skróconej długości czasu wiązania można zużyć, zmieniając nieco organizację pracy poprzez przygotowanie mniejszych porcji i szybsze ich zużycie.

Gdyby jednak zaszła konieczność wydłużenia czasu wiązania, można to doraźnie zrobić, wykorzystując kwasek cytrynowy ( dostępny w każdym, praktycznie, sklepie spożywczym). Jedno opakowanie kwasku cytrynowego rozpuszczamy w jednym litrze wody i tak przygotowany roztwór dodajemy w niewielkich ilościach do wody zarobowej podczas sporządzania zaprawy. Ile roztworu nam potrzeba, należy ustalić doświadczalnie - z tym, że nie zaleca się dodawania dużej jego ilości, jako że wydłużając nadmiernie czas wiązania, możemy negatywnie zmienić inne parametry techniczne spoiwa gipsowego.

Niezależnie od powyższej porady, warto ustalić, gdzie został popełniony błąd, aby w przyszłości uniknąć tego typu zdarzeń.

Źródło: Dolina Nidy
Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt