chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Gipsy, sucha zabudowa

Czytaj więcej chemia budowlana - System zabudowy RIGIPS HABITO<sup>™</sup> ułatwi rozbudowę Centrum Rehabilitacji REPTY

Czy można wykonać tynk gipsowy w łazience w domku jednorodzinnym?

Tynki gipsowe wykonujemy wewnątrz pomieszczeń o normalnej wilgotności powietrza, na odpowiednio przygotowanych (stabilnych, czystych i zagruntowanych) podłożach mineralnych, a zatem stała wilgotność względna nie powinna przekraczać 70 %. Jak wiemy w łazienkach wilgotność powietrza okresowo - w czasie eksploatacji (mycie, kąpiele, prysznice) - przekracza tę wielkość. Ponadto, są w łazienkach strefy tzw. mokre, również okresowo narażone na podwyższoną wilgotność, te jednak zabezpieczamy zazwyczaj przez naklejenie płytek ceramicznych i odpowiednie uszczelnienie. Natomiast powierzchnie tynku, na których nie naklejamy płytek, należy zagruntować i pomalować farbą, np. akrylową - jest to zabezpieczenie wystarczające.

Jeżeli więc w łazience (kuchni) zaprojektowana i wykonana właściwa została wentylacja, my zaś zadbamy, żeby w czasie eksploatacji była ona sprawna, wspomniany okresowo zwiększony poziom wilgotności szybko powraca do normalnego stanu, nie mając ujemnego wpływu na trwałość tynku. Przy zachowaniu tego warunku tynki gipsowe w łazienkach możemy wykonywać bez żadnych obaw. Co więcej, trzeba dodać, że warstwa tynku jest świetnym regulatorem wilgotności i mikroklimatu pomieszczenia - za sprawą dużej ilości makroporów, które nadmiar wilgoci pochłaniają, a następnie oddają do otoczenia, gdy powietrze jest zbyt suche, w obu przypadkach gwarantując miłą atmosferę i komfort przebywania w pomieszczeniu.

Proponuję, aby w czasie wykonywania tynku w łazience zastosować metalowe listwy prowadzące, które znacznie ułatwią wyprowadzenie pionu ściany oraz kątów prostych. Nakładane tynki gipsowe powinny być jednowarstwowe, a w miejscach gdzie planujemy naklejenie płytek ceramicznych, tynk wykańczamy na szorstko - metodą określaną w języku fachowców jako "po gąbce na ostro".

Z oferty DOLINY NIDY polecamy do łazienki (jak też do całego domku) naturalne gipsy tynkarskie: na sufit - Gips Tynkarski Maszynowy Lekki SPRINT (uwaga: pamiętamy, że sufitów podwieszanych w ogóle nie tynkujemy!); na ściany Gips Tynkarski Maszynowy TEMPO. Do gruntowania podłoży chłonnych (ceramika) przed wykonaniem tynków polecamy Emulsję Gruntującą EURO-GRUNT, a na gładkie wylewane podłoża betonowe - Preparat Gruntujący INTER-GRUNT.

Źródło: Dolina Nidy
Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt