chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Kino domowe

Kino domowe

28.09.2009
Kino domowe na strychu lub w piwnicy? Czemu nie. Oba rozwiązania są korzystne, chociaż każde z nich wymaga innej adaptacji pomieszczenia. Najlepiej, jeśli wnętrze jest asymetryczne, ponieważ w typowych izbach o kształcie prostopadłościanu są fatalne warunki akustyczne.

Chemia budowlana - Fot. BananaStock Ltd.
Fot. BananaStock Ltd.

W podziemiu i na szczytach


W dużych mieszkaniach i domach coraz popularniejsze stają się odrębne pokoje kinowe. Tym bardziej, że w ten sposób wykorzystać można pomieszczenia mniej reprezentacyjne – nawet piwnice, czy poddasza. Warto wiedzieć, że im bardziej asymetryczne, tym lepiej. Problemem w typowych izbach o kształcie prostopadłościanu są bowiem fatalne warunki akustyczne. Podczas projekcji dokuczać tam może nieprzyjemne dudnienie, spowodowane kumulacją ciśnienia fal dźwiękowych.
Niewątpliwą zaletą piwnicy jest brak okien lub okienka niewielkie, łatwe do zaciemnienia. Z tej samej przyczyny, w takim pomieszczeniu raczej nie obejdzie się bez klimatyzacji. Pod tym względem korzystniejszy dla kina domowego wydaje się strych. Ze względów akustycznych, jego pochyłe ściany stanowić będą atut. Niezbędne jednak będzie należyte wyciszenie pokoju – ze szczególnym uwzględnieniem podłogi. Ze względu na ciężar izolacji akustycznej, należy skonsultować z konstruktorem parametry wytrzymałościowe stropu.

REKLAMA:


Pływająca podłoga


Dobrym rozwiązaniem będzie izolacja akustyczna na bazie tzw. podłogi pływającej. Podłoga taka, dobrze zaprojektowana i wykonana z odpowiednich materiałów, świetnie izoluje zarówno od dźwięków uderzeniowych, jak i powietrznych (od muzyki i głosów, rozchodzących się w powietrzu). Rozwiązanie to jest też korzystne, jeśli brać pod uwagę cenę.
Podłoga pływająca zbudowana będzie z czterech warstw, ułożonych na stropie:
• elastycznego styropianu o izolacyjności akustycznej ok.30 dB
• izolacji przeciwwilgociowej z folii budowlanej
• podkładu podposadzkowego, który powinien być wykonany z materiału o odpowiednich parametrach – nie tylko wytrzymałościowych, ale również akustycznych
• wykończenia (najlepszą izolację od dźwięków uderzeniowych stanowi wykładzina PVC).

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Maskowanie ścian


Ściany można wygłuszyć przy pomocy korka. Takie płyty, o wymiarach 50x50 cm i grubości 1 cm, przykleja się wskazanym przez ich producenta klejem. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych na metalowych stelażach. Przestrzeń za nimi szczelnie wypełnia się warstwą izolującą z wełny mineralnej. Płyty na stelażach są rozwiązaniem o tyle też dobrym, że pozwalają na ukrycie głośników. Nadają się również do malowania lub otynkowania. Niebanalnym i skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie dekoracyjnego tynku strukturalnego, takiego jak Atlas Cermit N lub Cermit R. Gdy ściana nie będzie gładka, zapobiegnie się zbędnemu odbijaniu przez nią dźwięków i pogłosowi.
Z tej samej przyczyny domowe sale kinowe nie powinny być urządzone ascetycznie. Dobrze w takim wnętrzu działają duże meble, w rodzaju kanap i półek z książkami, tkaniny na ścianach i podłodze (dywany). Okna warto przesłonić ciężkimi zasłonami, tym bardziej, że zazwyczaj robią one wrażenie sympatyczniejsze niż rolety. Jeśli chodzi o kolorystykę, trzeba dobrze wyważyć racje. W salach przeznaczonych wyłącznie do oglądania filmów preferowane są kolory ciemne i matowe, pochłaniające światło. Przy barwach pastelowych jakość obrazu nieco „siądzie”. Jeśli kino ustawione zostało w salonie, na czas projekcji warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie.

Chemia budowlana - Jarosław Radecki. Grupa Atlas
Jarosław Radecki. Grupa Atlas

Jako podkład podposadzkowy, odpowiedni będzie jastrych anhydrytowy. Charakteryzuje go nie tylko dobra izolacyjność akustyczna, ale też znaczna wytrzymałość na ściskanie. Łatwy do wylania, po wyschnięciu stanowić będzie idealną powierzchnię pod każdy rodzaj podłogi. Polecam podkłady Atlas Sam 150 i Atlas Sam 200. Sam 200 to gotowa, sucha mieszanka posiadająca po wylaniu zdolność samopoziomowania się. Warstwa zastosowana w podłodze pływającej powinna mieć minimum 35 mm grubości. Użytkowanie podkładu – wchodzenie na niego i dalsze prace – możemy rozpocząć po dwóch dniach.
Gdy komuś szczególnie zależy na czasie, można zastosować Atlas Sam 150. Tu warstwa podkładu wylana na styropian będzie minimalnie grubsza, ale użytkowanie możemy rozpocząć już po ok.10 godzinach. W pomieszczeniach o powierzchni do12 m² oba jastrychy można łatwo i szybko wylewać wprost z wiader, w których (w odpowiednich proporcjach) zmieszało się je z wodą przy pomocy wiertarki.

Szukaj oznaczenia THX


Klasyczny zestaw kina domowego to:
- odtwarzacz płyt CD/DVD
- amplituner AV
- zestaw kolumn (zwykle od pięciu do siedmiu)
- subwoofer (głośnik niskotonowy)
- telewizor (albo projektor i ekran).
Warto szukać zestawów o oznaczeniu THX. Świadczy ono o spełnieniu przez sprzęt najwyższych wymagań, stawianych nieprofesjonalnemu sprzętowi dźwiękowemu. Jest gwarancją najlepszej jakości odtwarzania – jednakowej w całym zakresie częstotliwości, a także czystych, w pełni zrozumiałych dialogów.
Standard THX określa również optymalne proporcje pomieszczeń dla kina domowego. Szerokość pomieszczenia powinna stanowić 1,5 jego wysokości, długość zaś – 2,5 wysokości. Widz zaś powinien siedzieć w odległości dwu- lub dwuipółkrotnie większej niż długość podstawy ekranu. Wtedy doskonale odbierać będzie nawet obraz panoramiczny.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt