chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Większe moce wydobywcze w Nowym Lądzie

Większe moce wydobywcze w Nowym Lądzie

06.08.2013
Należąca do Grupy Atlas Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach zakupiła nowoczesny wóz odstawczy. MK-A20.1 firmy Mine Master, który usprawni proces transportu urobku z przodka wyrobiska górniczego do miejsca załadunku na przenośniki taśmowe.

Chemia budowlana - Fot. Atlas, P. Haftarczyk
Fot. Atlas, P. Haftarczyk

Dotychczas do odstawy urobku na większych odległościach Kopalnia Nowy Ląd wykorzystywała zestawy transportowe składające się z ciągnika Ursus 4115 (dostosowanego do pracy w wyrobiskach podziemnych), połączonego z wykonaną specjalnie na potrzeby zakładu przyczepą samowyładowczą. Nowy wóz to 16-tonowa maszyna o ładowności 20t i maksymalnej prędkości 29,5km/h. Stworzono ją z myślą o przewozie i wyładunku urobku w podziemnych zakładach górniczych.
Chemia budowlana - Fot. Atlas, P. Haftarczyk
Fot. Atlas, P. Haftarczyk

- Zakup tego wozu to inwestycja, która szybko się zwróci – mówi Mariusz Pietruszka, członek Zarządu spółki Nowy Ląd. – Wóz skróci czas wywożenia urobku z przodka, czyli miejsca wydobycia, przynajmniej dwukrotnie, co usprawni przygotowanie wyrobiska do następnego odstrzału. MK-A20.1 odciąży również inne maszyny, które są gorzej przystosowane do pracy na dużych nachyleniach i tym samym zmniejszy koszta ich utrzymania. To znaczna oszczędność dla naszej gospodarki remontowej – dodaje.
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Pojazdy takie jak wóz Mine Master są powszechnie stosowane w podziemnych kopalniach. W ogromnej części korzystają z podobnych podzespołów, takich jak silniki Deutz, układy przeniesienia napędu Clark czy mosty Kessler. Maszyna Nowego Lądu różni się jednak pod kilkoma wzglądami od standardowej wersji. Jej wyjątkowość polega na większej sprawności w pokonywaniu wzniesień i podjazdów w porównaniu z innymi wersjami.
Chemia budowlana - Fot. Atlas, P. Haftarczyk
Fot. Atlas, P. Haftarczyk

- Nasz wóz ma dwukrotnie większą ładowność w stosunku do dotychczas stosowanych zestawów odstawczych. Może poruszać się w wyrobiskach o nachyleniu do 15 stopni w kierunku jazdy i do 8 stopni w kierunku poprzecznym, oczywiście z pełnym obciążeniem. To również krok naprzód w stosunku do wcześniejszego sprzętu – tłumaczy Wiesław Berdzik, Dyrektor ds. Wydobycia i Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego.– Istotne są także gabaryty. Nasza maszyna jest wyższa od standardowych wersji, ale jednocześnie krótsza, co w jeszcze większym stopniu ułatwia manewrowanie w podziemnych korytarzach o różnym nachyleniu.
Chemia budowlana - Fot. Atlas, P. Haftarczyk
Fot. Atlas, P. Haftarczyk

W minionym tygodniu pojazd został dostarczony do kopalni i po przygotowaniu trasy zjazdu, opuszczony pod ziemię. Wydobycie i transport odbywa się już przy jego udziale. Spółka Nowy Ląd planuje już kolejne inwestycje, usprawniające pracę zakładu.
Chemia budowlana - Fot. Atlas, P. Haftarczyk
Fot. Atlas, P. Haftarczyk

Źródło: Atlas


Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt