chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Produkty ochronno-dekoracyjne Altax

Produkty ochronno-dekoracyjne Altax

11.01.2013
Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny kolor drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie przykryć rysunek słojów? Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy z nich daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób.

Jeśli chcemy zastosować kilka produktów dekoracyjnych na jednej powierzchni, to pamiętajmy, że lepiej nie łączyć ich bezpośrednio „jeden na drugim”. Jeśli drewno zostało wcześniej pomalowane lakierem, lakierobejcą lub emalią, liczmy się z tym, że inny środek po prostu spłynie. Podobnie – w drewno pokryte już lakierem, lakierobejcą lub emalią nie wniknie olej - tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

W tej sytuacji najlepiej podzielić powierzchnię, na której będziemy pracować, na obszary i każdy z nich potraktować innym produktem. W ten sposób możemy uzyskać ciekawy i oryginalny efekt estetyczny.
REKLAMA:


W naszym poradniku podpowiadamy, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne produkty, jaki rezultat można dzięki nim osiągnąć i na co zwracać uwagę przy ich doborze.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Olej


Jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tu olej. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy jesion lub gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki lub mopa.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Lakier


Nieco inny rezultat uzyskamy, stosując lakier, który także pozwala podkreślić naturalny wygląd drewna, jednak z efektem połysku lub półpołysku. Jeśli przy malowaniu mebla lub elementu dekoracyjnego zdecydowaliśmy się na wersję kolorystyczną to pamiętajmy, że najlepiej unikać aplikacji wałkiem, który może nierówno rozprowadzać pigmenty. Pomyślmy raczej o użyciu pędzla lub specjalnego aplikatora. Powłoka, która powstanie, będzie twarda i dobrze zabezpieczy nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Pamiętajmy jednak, że malowanie lakierem wymaga dużej precyzji. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka i bez smug.
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Lakierobejca


Innym produktem ochronno-dekoracyjnym, który, podobnie jak lakier, nadaje drewnu szlachetny, satynowy połysk, jest lakierobejca. Doskonale podkreśla rysunek drewna. Jest zazwyczaj dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Produkt najlepiej nakładać wzdłuż słojów na oszlifowane drewno. Warstwy powinny być cienkie, a preparat dokładnie rozprowadzony za pomocą pędzla.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Emalia


Co jednak zrobić, jeśli rysunek i kolor drewna nam się nie podobają i najchętniej byśmy je przykryli? Z pomocą przychodzi nam emalia, która tworzy połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia, a do wyboru mamy całą paletę kolorów – od intensywnych żółci po heban. Jeśli nasze meble lub drewniane dekoracje mają elementy metalowe czy z tworzywa sztucznego, emalia doskonale sprawdzi się także i tu, ponieważ ma doskonałą przyczepność. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Bez obaw możemy też stosować emalię do malowania dziecięcych zabawek – należy szukać produktów spełniających europejską normę „Bezpieczeństwo zabawek”.

Pamiętajmy o produktach szybkoschnących!


Jeśli zależy nam na tym, żeby prace ukończyć szybko, użyjmy produktów szybkoschnących, które zostały przygotowane na bazie wody. W przeciwieństwie do produktów rozpuszczalnikowych, maja niedrażniący zapach, a powierzchnia jest sucha po godzinie od pomalowania. Dzięki temu prace można ukończyć w jeden dzień – radzi Andrzej Wójcik.
Przeczytaj również: Obalamy mity na temat drewna
Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt