chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Szpachlowanie ścian wg CEKOL

Szpachlowanie ścian wg CEKOL

31.07.2012
Gładzie gipsowe to od lat jeden z najpowszechniejszych i najprostszych sposobów na uzyskanie równych, idealnie gładkich ścian. Ich właściwe ułożenie wymaga jednak zachowania określonych zasad. Poniższa foto instrukcja pokazuje krok po kroku, jak szpachlować ściany, by końcowy efekt naszej pracy był zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian wg CEKOL

1 Ocena stanu i przygotowanie podłoża


Podłoże musi być czyste, zwarte i nośne. Luźne fragmenty tynków, powłok malarskich i wszystkich elementów trwale z nim niezwiązanych należy usunąć. Zwartość podłoża można ocenić przy użyciu ostrego narzędzia, próbując je zarysować. Jeżeli bez trudu możemy uszkodzić albo zarysować podłoże przy użyciu niewielkiej siły, to wtedy należy usunąć wszystkie słabe warstwy aż do podłoża zwartego i nośnego Można także nakleić kawałek taśmy klejącej. Jeżeli po jej oderwaniu fragmenty podłoża odspajają się, to również należy je usunąć. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się że nowo nałożona warstwa szpachlówki może odspoić się z warstwą słabego podłoża. Ponieważ gips działa korozyjnie na stal węglową, wszelkie elementy stalowe, które będą miały kontakt z gładzią należy zabezpieczyć antykorozyjnie, na przykład poprzez nałożenie odpowiednich powłok malarskich.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian wg CEKOL

2 Gruntowanie podłoża


Po dokładnym odkurzeniu i oczyszczeniu powierzchni gruntujemy ją emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Staranne gruntowanie podłoża, poza poprawą wytrzymałości i przyczepności gładzi czy szpachlówki, poprawia również równomierność wiązania oraz wydłuża czas pracy z gładzią. Emulsja gruntująca zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża. Ma to bardzo istotne znaczenie dla procesów wiązania zapraw gipsowych i cementowych. Woda zawarta w zaprawie nie jest odciągana przez zbyt chłonne podłoże a zaprawa ma możliwość prawidłowego związania a tym samym uzyskania odpowiednich parametrów.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian wg CEKOL

3 Wyrównywanie dużych ubytków i nierówności


Gładzie i szpachlówki służą do wyrównywania podłoża ale nie powinno się ich stosować w grubości warstwy powyżej 5 mm. Do dużych nierówności, ryz czy znacznych ubytków w podłożu lepiej zastosować gips szpachlowy CEKOL GS -100. Jeśli powierzchnia jest bardzo nierówna gips szpachlowy możemy zastosować na całej powierzchni jako wstępne podrównanie podłoża. Po wyschnięciu gipsu szpachlowego przed nałożeniem gładzi jego powierzchnie należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian wg CEKOL

4 Przygotowanie gładzi


Do wykonania gładzi gipsowej możemy użyć białej masy szpachlowej CEKOL C-45 lub gładzi gipsowej CEKOL GS-200. Są to gładzie gipsowe, które możemy stosować w grubości warstwy do 5 mm Przygotowujemy tynk gipsowy. Do odmierzonej ilości czystej, zimnej wody wsypujemy proszek, po chwili, gdy zaprawa nasiąknie, mieszamy całość mieszadłem wolnoobrotowym do uzyskania jednorodnej masy pozbawionej grudek. Po wymieszaniu z wodą masa nadaje się do pracy przez okres co najmniej 45 minut.
Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian wg CEKOL

5 Szpachlowanie


Przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej lub plastikowej nakładamy na powierzchnię masę gipsową i równo ją rozprowadzamy. W razie konieczności nakładamy drugą, wyrównującą warstwę. W przypadku nakładania kilku warstw szpachlówki gipsowej należy szczególną uwagę zwrócić na stan czystości powierzchni przed nakładaniem kolejnej warstwy. Po szlifowaniu pozostały na powierzchni pył należy dokładnie usunąć najlepiej przy pomocy wilgotnej, dokładnie wyciśniętej z wody szmatki lub gąbki (tak jak kurz z mebli). Powierzchnia powinna być także zagruntowana emulsją gruntująca pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian wg CEKOL

6 Końcowe wygładzanie powierzchni


Po wyschnięciu i związaniu można dokonać ewentualnej korekty powierzchni poprzez szlifowanie ręczne lub maszynowe.

Źródło: Cekol.pl
Fot. Cekol
Opr. S. Z.
Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0.8)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt