chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory

Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory

17.05.2010
Aktualne trendy w architekturze i projektowaniu wnętrz promują do codziennych pomieszczeń intensywne kolory i ich śmiałe kontrastowe zestawy, albo też stonowane, "loftowe" szarości, czernie, zgaszone brązy - naśladujące kolory ziemi.

Sięgając pamięcią kilkanaście i kilkadziesiąt lat wstecz ukażą się nam wspomnienia pokoi pomalowanych w pastelowe lamperie do połowy ściany lub kolorowe ściany miernie ozdobione „wzorami” z wałka.
Przeczytaj również: Kolekcja kolorów Color Stories
REKLAMA:


Po tym „kolorowym” okresie najczęstszym motywem w naszych mieszkaniach były (i nadal są) sterylnie białe ściany w różnych odcieniach - reklamowanej przez producentów farb - „śnieżnej bieli”. Wybielone pomieszczenia mogą jednak sprawiać wrażenie zimnego i mało przytulnego, jeśli nie ożywimy go feerią barwnych dodatków.

Dlatego polecamy, jak najbardziej kolorowe, żywe wnętrza, bo od dawna wiemy, że kolory działają na nasz nastrój i samopoczucie. Wybrane barwy standardowo powinny pobudzać, drugie uspakajać. Tak więc inne kolory polecane są do zastososowania w sypialni, a inne w pokoju dziennym czy gabinecie. Niektóre z kolorów podpowie nam horoskop, jako towarzyszące naszej zodiakalnej naturze i wzbudzające w nas dobre cechy. Jednak – tak naprawdę - wybór właściwego koloru i jego odbiór w codziennym użytkowaniu to sprawa bardzo indywidualna, związana z osobowością człowieka.

Generalnie każdy kolor można zaprezentować w odmianie ciepłej lub zimnej, zimna powinna uspakajać, ciepła mobilizować i pobudzać do działania.
Zasady dla odcieni jasnych i ciemnych danego koloru, sprowadzają się do tego, że ciemnych nie poleca się do małych i wąskich pomieszczeń, dobrze prezentują się natomiast w pomieszczeniach dużych i przestronnych.
Przeczytaj również: Farby o matowym stopniu połysku
Chemia budowlana - Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory
Chemia budowlana - Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory


Jednak aktualne trendy salonowe i sypialniane wyłamują się z wszelakich zasad proponując na przykład pomalowanie tylko jednej ściany, w salonie - nad stołem, lub w sypialni - u wezgłowia łóżka – na intensywny kolor: w odcieniach złota, brązu, burgundu, brzoskwini, fioletu, meksykańskiej czerwieni, pomarańczy lub moreli, pozostałe w kojących neutralnych barwach.
Stwórz własny, indywidualny zestaw, polecamy zabawę w kolory! Farby KABE zrealizuje Twoje zamówienie na kolor, jaki tylko sobie zamarzysz!


Jak zestawiać kolory?Bardzo prosty sposób doboru koloru i pewność, że kolory będą do siebie pasować to zestawienie monochromatyczne, czyli połączenie różnych tonów tego samego koloru. Jeśli zdecydujemy się już na jakiś ulubiony kolor, nawet z palety ciemnych barw, wystarczy go rozbielić uzyskując dwa uzupełniające się łagodnie tony. Mieszając je z innymi kolorami, np. brązem, uzyskamy wiele niezwykle różnorodnych wersji, nawet skrajnych, kontrastujących barw, ale zawsze z tej samej rodziny.

Zestawienie harmonijne - to kolory, które wynikają jakby jedne z drugich, są różne, ale mają te same tony, na przykład tak samo pastelowe odcienie zielonego i żółtego, niebieski z turkusowym, czerwony z pomarańczowym, miodowy z beżowym.

Chemia budowlana - Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory
Chemia budowlana - Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory


Zestawienie kontrastowe - to najbardziej szokujące rozwiązanie. To gra dwóch lub kilku bardzo różnych kolorów, które nie pochodzą z jednej rodziny. Biel i czerń, biel i czerwień, czerwień i czerń, biały i niebieski, granatowy i czerwony, żółty i czerwony. To zestawy szalenie kontrastowe i stymulujące. Aby nie popełnić błędu, należy przyjrzeć się propozycjom lansowanym przez pisma wnętrzarskie. Umiejętnie dobrane kontrasty mogą wyglądać bardzo ciekawie, ale źle dobrane - mogą denerwować i męczyć oko.Zbyt wiele wzorów, pasów, krata, również nie pozwalają oczom odpocząć. Natomiast delikatne, modne w tym sezonie motywy kwiatowe, barokowe i geometryczne, a także motywy imitujące naturę – gałązki z listkami, konary drzew, nowoczesne w formie akanty, ożywią duszę domu i udekorują artystycznymi wrażeniami.

Chemia budowlana - Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory
Chemia budowlana - Kolor w Twoim wnętrzu. Jak dobierać kolory


Kolor żółty kojarzy się ze światłem słonecznym, a przez to z ciepłem i radością, kiedy bliżej mu do tonacji lekko pomarańczowej lub brązowej. Oznacza mądrość, aktywność umysłową, twórczość, rozsądek. Symbolizuje sławę, żartobliwość, wielkość, ale również chorobę, zdradliwość, nieśmiałość, niezdecydowanie oraz nadwrażliwość.
Biel dla wrażenia „ciepła" można przygasić i zmatowić do jej subtelnych odcieni: ecru i kości słoniowej.

Z kolei w pomieszczeniach pomalowanych na intensywny czerwony kolor moglibyśmy odczuwać podenerwowanie, napięcie, pobudzenie. Czerwień to kolor agresji, ale i energii. Od zawsze symbolizuje przede wszystkim miłość. Ale sugerowane jest aby nie wybierać tego koloru do pomieszczeń, w których mamy wypoczywać. We wnętrzach o takim przeznaczeniu powinny dominować uspokajające chłodne kolory, np. odcienie zieleni.

Kolor zielony to kolor natury i równowagi. Od dawna wiadomo, że przebywanie wśród zieleni uspokaja i regeneruje siły witalne.Co symbolizuje kolor czarny? Smutek, nostalgię, samotność, izolację i depresję. Mimo to czarny kolor w modzie ma stałe miejsce jako uniwersalny i pasujący niemal do każdej okazji kolor.

Fiolet to symbol poszukiwania, wolności i przestrzeni. Osoby lubiące fiolet cechuje zamiłowanie do piękna, powaga, odpowiedzialność, tajemniczość i intuicja. Kolor symbolizuje też rzeczy nadprzyrodzone, jasnowidzenie. Innym znaczeniem koloru fioletowego jest też doskonała miłość.

Brak wiary w siebie, poczucie zagrożenia - takie znaczenie przypisuje się kolorowi brązowemu. Symbolizuje też nudę i zwyczajność oraz przeciętność intelektualną. Może oznaczać materializm w złym tego słowa znaczeniu.

Kolor pomarańczowy to wyzwolenie od nałogów i słabości, optymizm i pobudzenie, przedsiębiorczość, ambicja. Kolor pomarańczowy to także symbol ognia, płomieni, pożaru i energii...

Kolor niebieski oznacza duchowość, religijność, sztukę, kulturę, filozofię, chęć do życia. Kolor granatowy to negatywy powyższych cech. Kolor błękitny symbolizuje powściągliwość, powagę i nieśmiałość. Kolor niebieski oznaczać może też wrażliwość i lojalność.

Autor: Farby Kabe Sp. z o.o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.1)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt