chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Gips - ekologia i bezpieczeństwo

Gips - ekologia i bezpieczeństwo

26.06.2018
Zaletą materiałów budowlanych produkowanych z gipsu są m.in: dobra izolacyjność cieplna i dźwiękowa, akumulacja ciepła, mała higroskopijność, ogniochronność oraz gładka powierzchnia. I najważniejsze - rozwiązania te pozwalają szybko, łatwo i kompleksowo wykonać zabudowę każdego pomieszczenia!

Chemia budowlana - Fot. Rigips
Fot. Rigips

Płyty gipsowo-kartonowe zadomowiły się na dobre w polskim budownictwie a systemy suchej zabudowy są stosowane, nie tylko w adaptacjach i budynkach jednorodzinnych, lecz także w wymagającym segmencie budynków komercyjnych. Szereg aranżacji wnętrz w budynkach mieszkalnych wykonuje się w suchej technologii, choć ciągle dominuje przyzwyczajenie do tradycyjnych, ciężkich materiałów, o wysokim koszcie instalacji. Sucha zabudowa doskonale wpisuje się w trend budownictwa zrównoważonego – ścianki i sufity z płyt posiadają doskonałe parametry izolacyjności akustycznej i odporności ogniowej. Dodatkowo, w procesie ich produkcji zużywa się o wiele mniej energii, niż w przypadku wytwarzania cegieł czy pustaków.

Oprócz tego, sam gips jest materiałem ekologicznym podlegającym w pełni procesowi recyclingu. Na rynku zauważalne jest coraz większe zapotrzebowanie na tzw. „zielone certyfikaty”, inwestorzy oczekują obiektów, gdzie zastosowano technologie ekologiczne – w tym aspekcie niewiele materiałów budowlanych może równać się z gipsem.
REKLAMA:


Trochę teorii… czyli zalety gipsu


Popularność gipsu jako materiału budowlanego wynika z jego właściwości zdrowotnych i tworzenia odpowiednich dla człowieka warunków higieniczno-wilgotnościowych pomieszczeń. Gips jest materiałem o porowatej strukturze i wysokim podciąganiu kapilarnym wody. Od dawna znana jest i ceniona zdolność gipsu do regulacji wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Zdolność ta wynika ze wspomnianej wcześniej chłonności wody oraz z unikalnej wśród materiałów budowlanych właściwości szybkiego wysychania poprzez odparowanie. To dzięki tej właściwości gipsu, w pomieszczeniach, w których go zastosowano panuje dobry mikroklimat o ustabilizowanej wilgotności względnej powietrza.

Gips jest również bardzo dobrym materiałem ogniochronnym. Aby finalnie została zniszczona struktura i ściana z płyty gipsowo-kartonowej uległa skruszeniu, podczas pożaru musiałoby dojść do całkowitego odparowania wody zawartej w gipsie. A na to, potrzeba dużo czasu! Z tego względu, nawet płyty o grubości 12,5 mm stanowią skuteczne przeciwogniowe zabezpieczenie konstrukcji w domach jednorodzinnych.

Gips jest także materiałem ekologicznym. To po prostu naturalny materiał mineralny (skała), który w przypadku płyt gipsowo-kartonowych został odpowiednio uformowany i oklejony papierem. Nie zawiera substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.
Przeczytaj również: Gipsy, tynki, gładzie
Autor: Rigips - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt