chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Gipsy, sucha zabudowa Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » gipsy » Malowanie płytek - krok po kroku

Malowanie płytek - krok po kroku

10.04.2018
Posiadasz w mieszkaniu płytki na ścianie, które wyglądają mało estetycznie? Chcesz je odnowić, zmienić kolor bez konieczności ich zrywania? Możesz ułatwić sobie zadanie poprzez zastosowanie dwuskładnikowej żywicy epoksydowej Hydropox. W poniższym artykule przedstawiamy, w jaki sposób odnowić stare płytki, aby nadać wnętrzu nowy i estetyczny wygląd.

Chemia budowlana - Ściana przed malowaniem. Fot. Noxan
Ściana przed malowaniem. Fot. Noxan
Chemia budowlana - Ściana po malowaniu. Fot. Noxan
Ściana po malowaniu. Fot. Noxan

1. Przygotowanie podłoża


W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże do malowania poprzez dokładne umycie i odtłuszczenie płytek. Jest to kluczowa czynność, od której w dużym stopniu zależy przyczepność i trwałość wykonanej powłoki. Podłoże musi być wolne od luźnych elementów, odtłuszczone, odkamienione i suche. Należy je dokładnie wyszorować przy użyciu detergentu, następnie spłukać wodą i pozwolić powierzchni wyschnąć. Istotne jest również dokładne oczyszczenie fug. Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć ściany oraz miejsca, które nie będą malowane za pomocą taśmy oraz folii malarskiej.

2. Gruntowanie podłoża


W przypadku malowania płytek ściennych, które nie są narażone na stałe działanie wody (ściana w kuchni, w łazience), jako grunt wystarczy zastosować farbę Hydropox rozcieńczoną 10% wodą. Czas stosowania produktu po wymieszaniu obu komponentów jest ograniczony i wynosi około 1,5 – 2 godzin. Opakowanie najlepiej podzielić na 1/3 i 2/3 części, ponieważ przy pierwszej warstwie farbę rozcieńcza się wodą. Stąd z reguły przy pierwszej warstwie zużywamy 2-3 razy mniej produktu niż przy drugiej warstwie. Farbę najlepiej aplikować za pomocą wałka gąbkowego natomiast fugi przy użyciu pędzelka.
REKLAMA:


W przypadku malowania płytek w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą (np. ściana pod prysznicem) zalecane jest zastosowanie dodatkowo dwuskładnikowego podkładu na płytki i gładkie zwarte powierzchnie RO 3333, który poprawia przyczepność.

3. Aplikacja kolejnej warstwy


Drugą warstwę nakładamy po min. 12 godz., a maks. 48 godz. po aplikacji 1 warstwy (przy 20ºC). Przy aplikacji drugiej warstwy należy powtórzyć czynności wykonane przy aplikacji warstwy pierwszej, pomijając rozcieńczenie produktu wodą. Jeżeli taśma malarska została usunięta bezpośrednio po pomalowaniu pierwszej warstwy, należy zabezpieczyć wszystkie powierzchnie ponownie.

4. Czas schnięcia


Farba uzyskuje pełną odporność mechaniczną w trakcie 3-4 dni schnięcia, natomiast po 7 dniach powłoka jest w pełni odporna chemicznie (w tym też na wodę). W związku z tym, przez 7 dni od pomalowania ostatniej warstwy farby, powierzchni nie można zmywać, zaplamić, czy zachlapać wodą itp.

Pomalowanie powierzchni według powyższych instrukcji pozwala uzyskać łatwozmywalną powłokę na płytkach w delikatnym, satynowym połysku. Teraz można cieszyć się odświeżonym wyglądem płytek.

Autor: Noxan Sp. z o.o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Gipsy, sucha zabudowa

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt