chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Stosowna gęstość i konsystencja betonu

Stosowna gęstość i konsystencja betonu

05.04.2016
Odpowiednie wibrowanie betonu chroni przed nadmiarem wody, bąblami powietrza oraz nierównomierną gęstością wylewki. Zarówno zbyt intensywne, jak i niedostateczne wibrowanie mieszanki mogą doprowadzić do utraty wytrzymałości betonu. Dzięki buławom wibrującym, można uzyskać stosowną gęstość oraz konsystencję betonu.

Chemia budowlana - Fot. Hervisa
Fot. Hervisa
Dlaczego należy wibrować beton? Jest to czynność regulowana przez polską normę budowlaną, która mówi o tym, że każdy betonowy element wykonywany na placu budowy musi zostać dokładnie zwibrowany. Wpływa to na jego parametry nośności dzięki dokładnemu otuleniu prętów zbrojeniowych i homogenicznemu rozłożeniu wszystkich składników mieszanki. Wibracja betonu sprawia również, że posiada on właściwą odkształcalność statyczną oraz dynamiczną, a zbrojenie jest chronione przed korozją.

Na rynku dostępne są wibratory do betonu o różnych rodzajach napędu: buławy o napędzie mechanicznym, buławy napędzane za pomocą prądu wysokiej częstotliwości oraz listwy wibracyjne napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Buławy wibracyjne służą do zagęszczania mieszanki betonowej po zalaniu szalunku. Intensywne wibracje powodują wybicie nadmiaru wody na powierzchnię oraz uwolnienie powstających podczas wylewania masy bąbli powietrza, co wpływa na równomierną konsystencję mieszkanki. Dzięki wibracjom beton staje się jednorodny (homogeniczny). Listwy wibracyjne służą do równania posadzek betonowych o grubości nawet do 18 cm poprzez stopniowe rozprowadzenie nadmiaru masy, co ułatwia wykonywanie dużych powierzchni w krótkim czasie.
Przeczytaj również: Szybki i sprawny remont
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Hervisa
Fot. Hervisa
Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym mają konstrukcję giętkiego wałka, w którym wibracje są tworzone poprzez mechaniczne przeniesienie obrotów elastycznym wrzecionem z napędu elektrycznego do buławy i ukrytego w niej mimośrodu – wału o niesymetrycznej budowie. Rolę napędu pełni 1-fazowy silnik elektryczny CMP o mocy 3 koni mechanicznych. Pozwala on rozpędzić mimośród aż do 9000 obrotów na minutę. Dzięki temu tworzą się bardzo silne wibracje, które po zanurzeniu butli buławy w płynnym betonie powodują jego zawibrowanie, wytrącenie nadmiaru wody, rozbicie pęcherzyków powietrza oraz jednolite wypełnienie szalunku lub formy. Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym dostępne są w pięciu średnicach – od 28 do 57 mm. Wymiar ten odpowiada za wydajność całego urządzenia – im większa średnica, tym większą ilość betonu można zawibrować podczas godziny pracy. Ponadto długość giętkiego wałka, która może wynieść 3, 4 lub 5 metrów, należy do wyboru użytkownika i zależna jest od rodzaju wykonywanych przez niego prac.

Profesjonalne buławy wibracyjne mogą być zasilane prądem o wysokiej częstotliwości należą do grupy wibratorów HF i dzielą się na buławy elektryczne oraz elektroniczne. Te pierwsze zasilane są energią uzyskiwaną w przetwornicach 1-fazowych 230 V, 3-fazowaych 400 V lub dzięki silnikom benzynowym (4T). Przetwornice zamieniają jednofazowy prąd na trójfazowy 42V/200Hz, który napędza silnik umieszczony na pięciu łożyskach kulkowych wewnątrz buławy. Na wrzecionie silnika znajduje się mimośrodowo umocowana przeciwwaga, która wprawia buławę w drgania. Buławy z przetwornicami elektrycznymi dedykowane są do prac o większym natężeniu. W zależności od modelu można w nich zastosować dwie, trzy lub nawet cztery buławy jednocześnie, co daje możliwość zwibrowania nawet 200m? betonu w czasie godzinnej pracy. Elektroniczne buławy zalecane są do wykonywania lżejszych prac niż wersje elektryczne z uwagi na mniejszą moc pracy i większą wrażliwość na przeciążenia. Operator urządzenia ma do dyspozycji długi kabel wpinany do prądu z modułem elektronicznym, który odpowiada za przetworzenie parametrów prądu. Przetwornica elektroniczna jest zdecydowanie mniejszych rozmiaró, dzięki czemu można ją umieścić pod włącznikiem na początku węża buławy.

Chemia budowlana - Fot. Hervisa
Fot. Hervisa
Dzięki temu, ze silnik buławy HF umieszczono wewnątrz butli, wąż jest o wiele bardziej elastyczny, co zdecydowanie podnosi komfort pracy. Należy pamiętać, że niezależnie od typu buławy, ich butle bardzo nagrzewają się podczas pracy. Chłodzenie zapewnia im woda zarobowa z zaprawy, dlatego powinny być stale zanurzone do ok. ? wysokości butli.

Listwy wibracyjne, które służą do równania posadzek betonowych oraz zagęszczania mieszanki betonowej przy wykonywaniu wylewek. Wyposażone są w przeguby, które ułatwiają manewrowanie, a ich profile wykonane są ze stopu aluminium.

Zastosowanie wibratora sprawia, że beton jest bardziej wytrzymały, dzięki równomiernemu zagęszczeniu mieszanki. Właściwy czas trwania procesu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nadmierne wibrowanie może spowodować akumulację kruszywa w niższych partiach, a lżejszych frakcji bliżej powierzchni. Odpowiednie zastosowanie wibratora poprawia także spoistość warstw. Aby zapewnić optymalne ułożenie betonu, należy zacząć od doboru właściwych urządzeń wibracyjnych, a to zależy od ilości mieszanki wymagającej wibrowania. Odpowiednio przygotowany beton to podstawa prac posadzkarskich i betoniarskich, a buławy oraz listwy wibrujące, sprawią, że betonowe elementy wykonywane na budowie spełnią najwyższe wymogi jakościowe.

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt