chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Ogrzewanie podłogowe - wszystko i na temat

Ogrzewanie podłogowe - wszystko i na temat

23.02.2009
Dzięki niemu nie tylko wygospodarujemy więcej przestrzeni w niewielkim wnętrzu, ale zdołamy także rozprowadzić ciepło równomiernie po całym pomieszczeniu, eliminując zimne kąty. Wykonanie takiej podłogi jest prostsze, niżby się zdawało. Jak dobrać klej do płytek.

Ogrzewana podłoga to jastrych pływający, w którym zatopiono instalację grzewczą. Jastrych pływający to podkład podłogowy na warstwie izolacji sprężystej, nie stykający się z żadnymi elementami konstrukcyjnymi domu, zdolnymi przenosić drgania lub tworzyć mostki termiczne. Natomiast instalacja grzewcza to sieć rurek, którymi przepływać będzie woda - gdy decydujemy się na ogrzewanie wodne – lub w przypadku ogrzewania elektrycznego: maty ze specjalnej siatki z wplecionym kablem grzejnym lub folie grzewcze z drutem aluminiowym. Fakt, że taki jastrych spoczywa na wspomnianej sprężystej warstwie (styropianie) i izolowany jest folią ochronną, znakomicie sprzyja bezpieczeństwu izolacji.

Chemia budowlana - Ogrzewanie podłogowe przed wylaniem jastrychu. Pod spodem folia ochronna, mająca izolować podkład od styropianu. Fot. ATLAS
Ogrzewanie podłogowe przed wylaniem jastrychu. Pod spodem folia ochronna, mająca izolować podkład od styropianu. Fot. ATLAS

Sam w cieple


Jako pływający podkład podłogowy wykorzystać można anhydrytową masę Atlas Sam 200 lub szybkowiążący Sam 150. Jako że są to podkłady samopoziomujące, powierzchnia podłogi będzie całkowicie równa. Samy cechuje też duża zdolność penetracji, dzięki czemu dokładnie otulają instalację, nie powodując strat ciepła. Co więcej, podkłady te są dobrymi przewodnikami ciepła.
Podkład, co już zostało powiedziane, będzie miał postać podłogi pływającej. Trzeba będzie więc odizolować go od ścian przy pomocy samoprzylepnej taśmy dylatacyjnej Atlas TD-F 8/120. Musimy także zadbać o szczelność izolacji, eliminując wszelkie nieszczelności i mocując fartuch foliowy, położony luźno na płytach styropianu. Samo wylanie podkładu pójdzie szybko i nie powinno przysporzyć większego trudu.
REKLAMA:


Dwie warstwy wylewki


Najpierw jednak przekonajmy się, czy instalacja grzewcza działa. W przypadku ogrzewania wodnego oznacza to napełnienie rur wodą. Musimy też mieć pewność, że instalacja została zamocowana właściwie. Inaczej grozi nam, że - podczas wykonywania wylewki - wypłynie ona na powierzchnię.
Aby temu zapobiec, wylewkę wykonuje się w dwóch warstwach, z których pierwsza sięga do górnej krawędzi elementów grzewczych. Płynną zaprawę, po przygotowaniu zgodnie z zaleceniami producenta, należy wylewać warstwami grubości mniej więcej centymetra, stopniowo i równomiernie wypełniając całe pomieszczenie – aż lekko przykryje elementy grzewcze. Trzeba przy tym uważać, by w żaden sposób nie naruszyć instalacji. Podczas prowadzenia prac należy kontrolować także stopień wymieszania masy i jej konsystencję.
Wylaną warstwę podkładu trzeba odpowietrzyć i ujednorodnić. Zalecane jest wykonanie tej czynności przy pomocy szczotki z długim twardym włosiem. Szczotkę prowadzić będziemy ruchem wstrząsowym wzdłuż i w poprzek pomieszczenia, ale bardzo delikatnie, by nie uszkodzić instalacji.
Wstępne związanie pierwszej warstwy - do momentu, gdy będziemy mogli swobodnie na nią wchodzić – potrwa około 24 godzin. Po tym czasie można już przystąpić do wylewania warstwy drugiej – do wysokości co najmniej 25 mm ponad elementy grzewcze. Zaprojektowaną wysokość podłogi wyznaczamy, ustawiając w polu wylewania repery. Drugą warstwę wylewać należy podobnie, jak poprzednią. Istotne jest, by zaprawa wylewana była jak najbliżej powierzchni podłoża. Zminimalizujemy w ten sposób jej napowietrzenie. Podkład osiągnie przewidzianą grubość, gdy wszystkie trzpienie reperów lekko dotykać będą jego powierzchni. Do odpowietrzenia drugiej warstwy posłużyć mogą walce siatkowe.

Chemia budowlana - Pierwszą warstwę masy należy wylewać stopniowo i równomiernie, aż lekko przykryje elementy grzewcze. Fot. ATLAS
Pierwszą warstwę masy należy wylewać stopniowo i równomiernie, aż lekko przykryje elementy grzewcze. Fot. ATLAS

Coraz cieplej


Jeżeli zastosowany został szybkowiążący Atlas Sam 150, pomieszczenie wyłączamy z użytkowania na minimum 6 godzin. W przypadku Sama 200 wymagać to będzie mniej więcej 24 godzin. Jeżeli na powierzchni pojawi się biały pylący nalot (zgorzel), należy usunąć go mechanicznie przez zeszlifowanie, a następnie całą powierzchnię odkurzyć. Szlifowanie jastrychu przyspiesza proces jego schnięcia. Czas wysychania jastrychu anhydrytowego zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu. Dlatego w czasie pierwszych dwóch dni dojrzewania podkładu należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i przeciągów oraz zapewnić właściwą wentylację i wietrzenie pomieszczeń. Stopniowy rozruch instalacji grzewczej (zwiększanie temperatury o max. 3°C na dobę) można rozpocząć po 7-10 dniach. Na pełne uruchomienie ogrzewania zaczekać trzeba jednak około 28 dni od wylania podkładu. Oczywiście, brać pod uwagę trzeba informacje i dane ujęte w projekcie technicznym oraz zalecenia producenta instalacji.

Ogrzewanie tuż pod płytkami


Maty grzejne, o ile jest to zgodne z zaleceniami ich producentów, można zatapiać także w zaprawach klejących do płytek podłogowych. Z uwagi na rosnącą popularność gresów, warto zastosować specjalistyczną zaprawę Atlas PROgres Mega, bądź - w przypadku płytek jasnych, podatnych na przebarwienia - klej PROgres Mega Biały, produkowany na bazie białego cementu. Obie zaprawy cechuje, istotny w przypadku zatapiania instalacji, szeroki zakres warstwy sklejenia – od 4 do 20 mm – oraz wysoki stopień elastyczności, a więc i odporności na odkształcenia termiczne. Analogiczny zakres warstwy sklejenia i równie wysoki poziom elastyczności ma zaprawa klejąca Atlas Cal N. Umożliwia ona także przyklejanie wielkoformatowych podłogowych płytek terakotowych, a pamiętać warto, że terakota, obok gresów i marmuru, to najlepsza okładzina na ogrzewanie podłogowe.
Do przyklejania terakoty na ogrzewanej podłodze zastosować można też zaprawę Atlas Plus o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Do marmurów – kleje niepowodujące przebarwień (znów biały cement!) Atlas Karo i wspomniany PROgres Mega Biały.
Rozpoczęcie prac okładzinowych możliwe będzie po trzech, czterech tygodniach od wykonania wylewki. Warto poprzedzić je zagruntowaniem suchego już podkładu emulsją Atlas Uni-Grunt lub głęboko penetrującym impregnatem Uni-Grunt Plus. Przy pracach okładzinowych nie wolno zapominać, że z uwagi na odkształcenia termiczne, którym poddawany jest podkład, odpowiednio elastyczna musi być zarówno fuga pomiędzy płytkami, jak i połączenie podłogi ze ścianami. Dobrym rozwiązaniem dla takich połączeń jest trwale elastyczny silikon sanitarny Atlas Silton S, którego kolor dobrać można stosownie do barwy spoiny. Odstępy między płytkami wypełni natomiast fuga Atlas Artis o przedłużonej trwałości koloru, odporna zarówno na zabrudzenia, jak i na rozwój grzybów, pleśni oraz glonów.
Chemia budowlana - Agnieszka Brzezinka, GRUPA ATLAS
Agnieszka Brzezinka, GRUPA ATLAS

Na wodę czy na prąd?


Ogrzewanie podłogowe – i wodne, i elektryczne - zapewnia taką samą wygodę. W który rodzaj ogrzewania warto zatem zainwestować? Podpowiedzi dostarczyć może oszacowanie kosztów budowy i eksploatacji systemu. Instalacja ogrzewania wodnego jest kilkakrotnie droższa od elektrycznego, użytkowanie natomiast nie kosztuje wiele. Montaż ogrzewania elektrycznego jest natomiast prosty i tani, ale sama energia, a wiec eksploatacja, jest dosyć droga.
Gdy z domu korzystamy okresowo, niewątpliwie bezpieczniejsze jest ogrzewanie elektryczne, możemy je bowiem na czas naszej nieobecności, zwłaszcza dłuższej, wyłączyć. Niekontrolowane wychłodzenie rur ogrzewania wodnego, w razie wielodniowej nieobecności, może grozić ich popękaniem i zalaniem domu.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt