chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Dofinansowania do ociepleń budynków. Co należy wiedzieć

Dofinansowania do ociepleń budynków. Co należy wiedzieć

28.09.2009
Do końca sezonu budowlanego jeszcze trochę czasu, warto zatem – przed zimą – pomyśleć o ociepleniu domu. Tym bardziej, że w Funduszu Termomodernizacji i Remontów ciągle znajduje się kilkaset milionów złotych na specjalne premie od państwa dla osób inwestujących w gruntowny remont budynków.

Chemia budowlana - Dzięki ociepleniu ścian budynku pięknieje także elewacja.  Fot. ATLAS
Dzięki ociepleniu ścian budynku pięknieje także elewacja. Fot. ATLAS
Od marca 2009 obowiązują nowe przepisy, które przewidują, że po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa – za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego – premię, która stanowić może jedną piątą (20%) kwoty kredytu. Wartość tej premii nie może być jednakże wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji, ani też nie może przekroczyć dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Nowa ustawa nie określa wymogów, dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego (wcześniej trzeba było sfinansować samemu co najmniej 20% kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat). Ponadto, nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.
REKLAMA:


Zaciągnij kredyt


O premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą ubiegać się tylko ci inwestorzy, którzy na termomodernizację czy remont zaciągnęli kredyt bankowy. Kredyt musi być przeznaczony na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię, tj. na ocieplenia, instalację grzewczą, remont balkonów, wymianę okien i drzwi na zewnątrz budynku. Z premii mogą skorzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny np.
osoby prawne (spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), gminy oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.

Chemia budowlana - Styropian, odporny na działanie wilgoci i łatwy w obróbce, jest najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym w systemach ociepleń. Fot. ATLAS
Styropian, odporny na działanie wilgoci i łatwy w obróbce, jest najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym w systemach ociepleń. Fot. ATLAS
Chemia budowlana - Wełna mineralna jest szczególnie zalecana jest przy ocieplaniu domów drewnianych. Fot. ATLAS
Wełna mineralna jest szczególnie zalecana jest przy ocieplaniu domów drewnianych. Fot. ATLAS

Zleć audyt


Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego. Audytor powinien mieć stosowne uprawnienia. Listę tych specjalistów można znaleźć na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych: http:/zae.org.pl. Audyt należy dołączyć do wniosku o przyznanie premii, składanego wraz z wnioskiem kredytowym w banku kredytującym – ich wykaz jest na stronie BGK.
Audyt energetyczny to analiza techniczno-ekonomiczna, wykonana przez fachowca, pokazująca, co należy zrobić, aby podnieść standard cieplny budynku. Audyt określa zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji całości oraz oszczędności energii. W przypadku audytu remontowego, ma on jedynie wykazać, że remont jest opłacalny.

Ocieplaj z głową


Ocieplenie budynku stało się wymogiem czasu. Jest to niezwykle opłacalna inwestycja, której głównym zadaniem jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Szacuje się, że ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych (ścian, dachu, stropodachu) spowoduje obniżenie zużycia ciepła do 25%, pod warunkiem, że ocieplenie zostanie wykonane poprawnie z zachowaniem najwyższej staranności. Najlepiej zastosować specjalnie opracowany, kompleksowy system. Producent oferuje nam wówczas wszystkie niezbędne elementy, których należy użyć, by ocieplenie spełniło nasze oczekiwania. Warto wiedzieć, że tylko taki system podlega gwarancji.
Producentem, którego systemy ociepleń są najczęściej stosowanymi w naszym kraju, jest Atlas. Eksperci firmy zapewniają bezpłatną profesjonalna poradę każdemu, kto się do nich zwróci. Przy pomocy autorskiego programu Salta, wyliczają optymalną grubość styropianu czy wełny mineralnej, pomagają dobrać optymalny tynk dla danego budynku. Listę doradców technicznych Atlasa znaleźć można na stronie www.atlas.com.pl.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
Chemia budowlana - Alicja Giersz. GRUPA ATLAS
Alicja Giersz. GRUPA ATLAS

Multimedialny architekt


Atlas Architekta to narzędzie multimedialne, które umożliwia m.in. sporządzenie analizy energetycznej budynku, wykonanie kalkulacji materiałowej oraz zaprojektowanie kolorystyki elewacji. Pozwala także na sprawdzenie efektów energetycznych po ociepleniu, zmianie okien itp. Program, po wprowadzeniu kilku prostych informacji o analizowanym obiekcie, szacuje zyski energetyczne. Co więcej, dowiemy się, jaka grubość ocieplenia jest optymalna dla danego budynku.
Dzięki programowi do kalkulacji materiałowej można precyzyjnie obliczyć zużycie materiałów i, co się z tym wiąże, zoptymalizować ilość potrzebnych produktów. Atlas Architekta zawiera także wskazówki wykonawcze, umożliwiające prawidłowe zastosowanie produktów i systemów, a także niezbędną dokumentację – m.in. karty techniczne, aprobaty, atesty i certyfikaty.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt