chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak ułożyć posadzkę na trudnym podłożu

Jak ułożyć posadzkę na trudnym podłożu

06.03.2014
Podłoga ułożona na zanieczyszczonym, nierównym i słabym podłożu jest niezbyt estetyczna i mniej funkcjonalna. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego podkładu podłogowego. Samopoziomujące zaprawy znajdują zastosowanie praktycznie na każdym podłożu. Niezbędne jest jedynie dobranie właściwego produktu i jego grubości do określonych wymagań użytkowych.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Na słabych, zniszczonych podłożach świetnie sprawdzają się np. podkłady wzmocnione włóknami polipropylenowymi. Można je wykorzystać np. na powierzchni po zdemontowanym parkiecie po usunięciu starych wykładzin, na podłożach drewnianych i drewnopochodnych (np. na płytach OSB).Dobrze dobrany podkład w połączeniu z profesjonalnym wykonawstwem może znacznie wydłużyć żywotność podłogi. Wyobraźmy sobie płytki czy panele ułożone na słabym podłożu – szybko zaczną się problemy, a inwestor stanie przed perspektywą kolejnego remontu – mówi Tomasz Dzierwa z Weber. - Ponieważ wymianę podłóg wykonuje się stosunkowo rzadko, a jej koszt jest spory, warto już na etapie remontu wykorzystywać dobre, sprawdzone rozwiązania.

Jak układać podkład?



Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Po pierwsze

– tak dokładnie, jak to możliwe, usuwamy z podłoża zanieczyszczenia – np. fragmenty wykładzin, resztki kleju itp. Fragmenty podłoża, których nie udało się oczyścić, należy dokładnie zaznaczyć.

Po drugie

– dokładnie oglądamy podłoże: opukujemy, usuwamy luźne fragmenty.

Po trzecie

– niwelujemy i wyznamy repery (docelowe rzędne wylewanej warstwy) za pomocą np. kołków rozporowych z wkrętami. Wystające na odpowiednią wysokość płaskie łby wkrętów wyznaczają docelowy poziom wylewki.

Po czwarte

– odkurzamy, gruntujemy podłoże i uzupełniamy wszelkie ubytki, układamy dookoła ścian, słupów, rur itp. dylatacje obwodowe, wykonujemy warstwę sczepną na fragmentach, z których nie udało się usunąć zanieczyszczeń. Wylewamy na podłoże rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1 preparat (np. weber.floor 4716) i posypujemy go  suchą zaprawą. Tę masę wcieramy szczotką w podłoże i rozprowadzamy cienką warstwą. Innym sposobem jest posypanie gruntu suchym piaskiem kwarcowym o frakcji 0,8 – 1,2 mm. Kolejnym krokiem jest ułożenie na podłożu siatki podłogowej z włókna szklanego.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Aplikację wylewki rozpoczynamy po wyschnięciu podłoża – nie należy tego robić jednak później niż po 24 godzinach od zagruntowania. Samopoziomującą masę wylewamy na grubość ok. 10 mm – aplikacja może odbywać się ręcznie lub maszynowo. Zaprawa schnie szybko – przy założeniu, że w pomieszczeniu zostały zapewnione optymalne warunki: czyli temperatura ok. +20°C i wilgotność względna 65%, już po 24 godzinach można powierzchnię wykończyć płytkami kamiennymi lub ceramicznymi, po 3 dniach - wykładziną dywanową i PVC, zaś po tygodniu możemy układać parkiet i panele. W przypadku, gdy nie możemy wykończyć podłoża w wymaganym czasie, zabezpieczamy podkład, przykrywając go np. folią z tworzywa sztucznego. To uchroni powierzchnię przed zbyt szybkim wysychaniem i ryzykiem pęknięć.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

REKLAMA:


Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt