chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Komfortowe posadzki żywiczne

Komfortowe posadzki żywiczne

25.02.2014
Podłoża przemysłowe wymagają specyficznego wykończenia. Układane na nich posadzki muszą charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, destrukcyjny wpływ substancji chemicznych. Niewątpliwie ogromną zaletą jest też bezspoinowość i łatwość utrzymania ich w czystości. Do składników, które mają decydujący wpływ na właściwości posadzki, należą użyte do jej produkcji kruszywa naturalne. Istotna jest ich jakość, o której decyduje m.in. kwarc – minerał o bardzo dużej wytrzymałości.

Chemia budowlana - Fot. Sandmix
Fot. Sandmix
– Kwestią zasadniczą, o której należy pamiętać przy planowaniu wykończenia podłóg z użyciem żywic syntetycznych, jest dobór kruszywa naturalnego o odpowiednich parametrach. Wysoki współczynnik krągłości ziarna oraz odpowiednia granulacja pozwalają zmniejszyć ilość wykorzystanej żywicy. Z kolei duża zawartość kwarcu w stosowanym piasku zwiększa parametry wytrzymałościowe posadzki – mówi Andrzej Rams z firmy Sandmix.

Sposób rozprowadzenia piasku zależy od tego, jakie mamy zamiar uzyskać podłoże – jeśli ma to być nawierzchnia antypoślizgowa, surowiec rozprowadzany jest na powierzchni świeżo naniesionej żywicy, dzięki czemu osiąga się odpowiednią chropowatość. Z kolei, by uzyskać posadzkę utwardzoną, piasek dodawany jest do masy. W obu przypadkach, naturalnie, dodaje się go w odpowiedniej, określonej ilości. Równie ważna jest jakość – materiał powinien być w jak największym stopniu pozbawiony pyłów.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot.Sandmix
Fot.Sandmix
Bardzo istotną sprawą dla osiągnięcia jednolitej posadzki, cechującej się takimi samymi właściwościami na całej powierzchni, jest odpowiednie przygotowanie samego podłoża oraz dostosowanie do niego spoiwa żywicznego. Na ogół podłogi przemysłowe realizowane są na powierzchniach betonowych lub jastrychach cementowych prawidłowo wysezonowanych, a więc o określonym stopniu wilgotności. – W zależności od rodzaju spoiwa żywicznego, producenci precyzyjnie określają na opakowaniach, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zastosowanie danego produktu przyniosło zamierzony efekt – zauważa Andrzej Rams.

Należy pamiętać, że wykorzystanie kruszyw naturalnych do wykonania posadzki utwardzonej lub antypoślizgowej to proces, który trzeba precyzyjnie zaplanowa.

Chemia budowlana - Fot. Sandmix
Fot. Sandmix
Najczęściej stosowane jest kruszywo o frakcjach 0,2 mm do 1,6 mm, przy czym na wielkość stosowanych ziaren wpływa zakładany stopień szorstkości powierzchni. Dlatego bardzo istotne jest, by wykonawcy posadzek opartych o żywice syntetyczne przestrzegali zarówno określanych przez producentów spoiw warunków aplikacji, jak i wymogów dotyczących prawidłowego mieszania masy podczas dodawania piasku kwarcowego. – Osiągnięcie jednolitych parametrów podłogi żywicznej to również efekt zastosowania piasku o uziarnieniu nie przekraczającym ustalonej normy. Tylko ziarna o zbliżonej wielkości oraz kulistości gwarantują, że cała posadzka będzie tak samo wytrzymała i bezpieczna – podsumowuje Andrzej Rams.

(E)


Autor: SANDMIX - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt