chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Kiedy zaplanować remont domu

Kiedy zaplanować remont domu

28.08.2013
Zewnętrzne prace remontowe na ogół planujemy na lato, gdyż wówczas mamy duże prawdopodobieństwo utrzymania się ciepłej, suchej pogody. Nie bez znaczenia jest fakt, że długie dni pozwalają na dłuższą pracę, a tym samym zakończenie robót w miarę szybko. Ma to znaczenie także dla prac prowadzonych wewnątrz pomieszczeń – dzięki otwartym oknom tynk czy farba na ścianach wysycha dużo szybciej.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Prace ociepleniowe


Ale są też pewne prace, które podczas upalnych letnich dni nie powinny być wykonywane. To np. docieplanie ścian. Montaż systemu termoizolacji należy przeprowadzać w temperaturach od 5 do 25°C, przy czym dotyczą one tak powietrza, jak i podłoża, na którym mocowane jest ocieplenie. Wyższe temperatury wpływają negatywnie na jakość prac i ostateczne właściwości systemu – pod wpływem gorąca i niskiej wilgotności następuje zbyt szybkie odparowanie wody, co zakłóca przebieg prawidłowego wiązania wszystkich zapraw mineralnych. A pamiętajmy, że latem dni powierzchnie ścian nagrzewają się do wartości przekraczających nawet 60°C. Ocieplania ścian nie powinno się wykonywać ani w dni o silnym nasłonecznieniu, ani gdy wieje silny wiatr. Takie warunki niekorzystnie wpływają na właściwości masy tynkarskiej – następuje jej przyspieszone wysuszanie, co przekłada się na zasadnicze obniżenie się jej przyczepności do podłoża oraz końcowej wytrzymałości mechanicznej. Trudno jednak z pracami czekać na idealne warunki. Dlatego latem roboty dociepleniowe optymalnie jest prowadzić wczesnym rankiem i kontynuować późnym popołudniem. Osłonięcie ścian siatkami również zmniejsza poziom nasłonecznienia elewacji, chroniąc ją przed nadmierną temperaturą. Ważne jest, by przygotować wyłącznie tyle materiału, ile zostanie zużyte podczas danego etapu prac – pozostałą część przechowujemy w chłodnych, zacienionych miejscach.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Nowa wylewka


Powierzchnie posadzek w garażach, na tarasach czy balkonach itp. miejscach narażone są na uszkodzenia mechaniczne, pękanie, kruszenie itd. Podczas remontu warto usunąć ubytki, a jeśli jest taka potrzeba – wykonać posadzkę na nowo. Wylewki betonowe szybko wiążą i już po dobie można po nich chodzić. Zanim jednak uzyskają ostateczne parametry wytrzymałościowe, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Zaniechanie tych prac grozi ryzykiem pojawienia się pęknięć. Dlatego posadzkę, gdy mieszanka już wstępnie zwiąże, należy polewać wodą. Przy temp. powyżej 15°C, przez pierwsze trzy doby powinno się czynność tę wykonywać kilka razy na dobę, przez kolejne – przynajmniej raz, by beton zachował wilgotność.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Układamy płytki


Optymalne warunki dla układania okładzinowych materiałów ceramicznych to temperatura mieszcząca się w przedziale od 5 do 30°C. Podobne warunki są wymagane w początkowym okresie wiązania zaprawy. Materiały należy zgromadzić w remontowanym pomieszczeniu (lub innym o zbliżonej temperaturze) przynajmniej 24 godziny wcześniej. Jeśli planujemy prace płytkarskie na zewnątrz, nie powinniśmy ich prowadzić podczas silnego wiatru ani przy intensywnym nasłonecznieniu. Ważną właściwością zaprawy jest jej zdolność do klejenia po rozprowadzeniu na podłożu. W zależności od rodzaju kleju, temperatury i wilgotności podłoża czas schnięcia kształtuje się w przedziale 10-30 minut. Im wyższa temperatury, tym zaprawa schnie krócej – latem, gdy jest ciepło należy więc nakładać ją na niewielkiej powierzchni i natychmiast mocować płytki.



Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt