chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak chronić budynki przed mikroorganizmami

Jak chronić budynki przed mikroorganizmami

13.09.2012
Atakują nie tylko elewacje starych kamienic, lecz również fasady nawet kilkuletnich domów. Choć w naturalnych warunkach tworzą fascynujące formy życia, ich występowanie wokół nas przysparza wielu problemów. Glony i grzyby – jak z nimi walczyć?

Do najpowszechniejszych mikroorganizmów, występujących na zewnętrznych ścianach budynków należą glony i grzyby. Ich kolonie tworzą zanieczyszczenia biologiczne, które mają szkodliwy wpływ na estetykę i funkcjonalność domów, bloków, a także wielu miejsc użyteczności publicznej.

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Poznaj wroga


Grzyby i glony mogą się rozwijać na wszystkich typach elewacji. Szczególnie narażone są tynki z żywic syntetycznych bez dodatków biocydów (czyli związków o właściwościach zwalczających mikroorganizmy). Naturalnym środowiskiem życia glonów jest woda, jednak na fasadach budynków mamy do czynienia z glonami powietrznymi. Rozwijają się tam także grzyby pleśniowe. Odpowiednia wilgotność i temperatura oraz obecność substancji odżywczych to warunki, które sprzyjają ich życiu. Oba rodzaje mikroorganizmów przenoszą się za pomocą wiatru i lokują w dogodnych warunkach. Rozwój mikroflory na elewacjach jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym, szczególnie jeśli w ciągu roku występuje duża częstotliwość opadów i wysoka wilgotność powietrza. Na ich osadzanie ma również wpływ bezpośrednie otoczenie. Przykładowo, jeśli w pobliżu budynku znajdują się tereny zielone, to prawdopodobieństwo ich występowania jest znacznie większe niż w dużych skupiskach bloków mieszkalnych. Grzyby i glony najbardziej lubią północne i zachodnie fasady, ponieważ te strony są mniej nasłonecznione, co sprzyja pozostawaniu wilgoci.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Najczęściej popełniane błędy


Działania zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów na elewacjach powinny być podejmowane już na etapie projektu. - Pod uwagę warto wziąć kilka aspektów, np. rodzaj powierzchni tynków (chropowata fasada sprzyja zatrzymywaniu się wody opadowej i innych zanieczyszczeń) czy zacienienie ścian, przez które schną one wolniej – podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Ważnym elementem jest także orynnowanie, zabezpieczające elewację przed bezpośrednim spływaniem wody z dachu podczas opadów. Przemyślany system odprowadzania wody uniemożliwia rozpryskiwanie się jej w pobliżu cokołów, należących do najbardziej narażonych na skażenia miejsc. Ochronę daje także odpowiedni przepływ powietrza przez ściany. Powierzchnie o ograniczonej cyrkulacji schną znacznie wolniej. Problem mogą stanowić zbyt szczelne okna, które w większości przypadków są przyczyną zawilgocenia stref nadokiennych i rozwoju w tych miejscach glonów lub grzybów.

P jak prewencja


W walce z istniejącymi skażeniami mikrobiologicznymi istotne są: konsekwencja, regularność oraz znajomość zastosowania preparatów biobójczych. Pozbycie się kolonii glonów lub grzybni ze ścian obejmuje kilka etapów. – Pierwszym z nich jest redukcja powstałych już zabrudzeń poprzez umycie elewacji wodą pod ciśnieniem oraz usunięcie zanieczyszczeń szczotką – mówi Marek Zając z Bolix
– Środki glono- lub grzybobójcze należy stosować wyłącznie na czysty obszar ściany. Dzięki temu uzyskamy odkażoną powierzchnię, którą po wyschnięciu można ponownie zagruntować i pomalować. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie powierzchni tynku przed ponownym przenikaniem brudu w głąb jego struktury. Do tego celu warto wykorzystać preparaty o właściwościach wzmacniających, które ograniczają chłonność powierzchni, tworząc jednocześnie optymalną bazę dla środków renowacyjnych.

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix
Odświeżanie ścian zewnętrznych budynków należy zakończyć pomalowaniem ich farbą lub bezbarwnym preparatem impregnującym, które tworzą na elewacji powłokę ochronną, zmniejszającą porowatość powierzchni i jej wodochłonność. Warto zaznaczyć, że szczególnie wysoką odpornością na wilgoć charakteryzują się farby silikonowe. Pokrycie nimi tynku w znacznym stopniu ogranicza także osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń. W konsekwencji wydłużony zostaje także czas działania związków biocydowych zawartych w środkach, chroniących przed skażeniami mikrobiologicznymi. Wszystkie preparaty biobójcze powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producentów. Nieodpowiednie użytkowanie produktów lub rozcieńczenie ich w złych proporcjach może zmniejszyć intensywność ich działania. Dbajmy o ochronę na każdym etapie.
Przeczytaj również: Wiosenna impregnacja drewna
Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt