chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Suchy jastrych krok po kroku

Suchy jastrych krok po kroku

23.08.2012
Ułożenie wysokiej jakości jastrychu jest konieczne wszędzie tam, gdzie zależy nam na ułożeniu płytek, parkietu, paneli podłogowych, czy wykładziny elastycznej. Są jednak sytuacje, w których wykonanie tradycyjnej, ciężkiej wylewki okazuje się niemożliwe. Wówczas zastosowanie znajduje suchy jastrych, który dzięki swojej lekkości stanowi idealne rozwiązanie na przykład w budynkach z drewnianymi stropami o ograniczonej nośności.

Elementy jastrychowe RIGIDUR składają się dwóch płyt gipsowo – włóknowych RIGIDUR sklejonych z przesunięciem tworzącym felce na wszystkich krawędziach.
REKLAMA:


Suchy jastrych RIGIDUR stanowi doskonały podkład pod wszelkiego typu materiały wykończeniowe i zalecany jest zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości wykonania wylewki cementowej (na przykład na strychach drewnianych) lub gdy stropy nie są dostatecznie wytrzymałe. System jest bardzo prosty i szybki w montażu, umożliwia korzystanie z wykonanej posadzki już następnego dnia.

Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku

1 Suchy jastrych
2 Klej
3 Wkręty lub zszywki (na złączach)
4 Masa szpachlowa
5 masa szpachlowa płynna (w razie potrzeby)
6 Pas wełny o grubości 10 mm
7 Materiał izolacyjny (w razie potrzeby)

Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku

Niwelacja nierówności podłoża


Niewielkie nierówności podłoża, poniżej 5 mm. (zadziory, ziarna piasku) wyrównuje się układając pośrednią warstwę np. tektury falistej, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, itp. Nierówności podłoża do 20 mm (zagłębienia) wyrównuje się przy pomocy masy szpachlowej. Z kolei nierówności przekraczające 20 mm i różnice w poziomie podłogi wyrównuje się za pomocą podsypki wyrównującej. Na stropach drewnianych należy ułożyć warstwę wykładziny zabezpieczającej przed przesypywaniem się podsypki. Podsypka umożliwia swobodną dyfuzję pary wodnej. Warstwa podsypki nie powinna być grubsza niż 60 mm. Zakłady pasów wykładziny nie powinny być mniejsze niż 10 cm.

Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku


Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku

Układanie płyt jastrychowych


Ze względów akustycznych, przed rozpoczęciem układania elementów jastrychowych zaleca się ułożenie brzegowych pasów izolacyjnych (dylatacyjnych). Surową posadzkę betonową wykłada się folią poliuretanową o grubości 0,2 mm układając ją na zakładkę (10 cm). zasypywane przewody instalacyjne powinny być układane w rozstawie co najmniej 20 mm i przykryte warstwą podsypki o grubości co najmniej 20 mm.
Elementy jastrychowe układa się zaczynając od lewego, tylnego naroża pomieszczenia. Felce występujące przy styku ze ścianą należy obciąć. Klej do jastrychu nanosi się na felce dwoma pasami, po czym układa się i dociska kolejny element jastrychowy. Należy unikać umieszczania spoin w sąsiedztwie drzwi. Ułożony element mocje się za pomocą wkrętów, albo specjalnych ocynkowanych i żywicowanych zszywek.
Przeczytaj również: Posadzka żywiczna krok po kroku
Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku


Pamiętaj!


Podsypkę rozsypuje się z worków na podłoże i wyrównuje łatą prowadzoną po listwach prowadniczych. Chodznie po wyrównanej warstwie podsypki umożliwi rozłożenie kawałków płyty o wymiarach 0,5 x 0,5 m. (nie należy stawać na brzegach płyty). Warstwa podsypki poniżej cm. nie wymaga zagęszczania. Przy większych grubościach po wstępnym wyrównaniu należy podsypkę zagęścić ubijakiem ręcznym i po dosypaniu wyrównać.

Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku

Pamiętaj!


Długość wkrętów i zszywki należy dobierać tak, aby nie wystawały po spodniej stronie elementów jastrychowych (patrz tabela). Nadmiar kleju usuwa się szpachelką, a powierzchnie w sąsiedztwie spoin i punktów mocowania szpachluje się za pomocą masy szpachlowej.
Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku


Ważne!


Pomiędzy ścianą a suchym jastrychem należy ułożyć specjalną taśmę dylatacyjną (2) o grubości 10 mm., albo przekładkę z twardej wełny mineralnej lub szklanej.

Połączenie z posadzką betonową (8) wykonuje się używając kątownika (6) z wywiniętą na nim folią polietylenową (3). W miejscu otworu drzwiowego suchy jastrych powinien być układany jako ciągły, bez stosowania złaczy czołowych. Gdy zastosowanie takiego rozwiązania jest niemożliwe, złącza czołowe opiera się na nieumocowanej do podłoża desce (7) pod którą układa się specjalną taśmę uszczelniającą (5). Układanie suchego jastrychu na dylatacji konstrukcji budynku zaprezentowane jest na rysunku.

Chemia budowlana - Suchy jastrych krok po kroku


1 Płyta RIGIDUR
2 Taśma izolacyjna 10 mm lub przekładka z wełny
3 Folia PE
4 Taśma uszczelniająca
5 Taśma uszczelniająca
6 Kątownik metalowy
7 Deska lub płyta wiórowa szerokości 10 cm
8 Posadzka betonowa
9 Wykładzina podłogowa
10 Ościeżnica drzwiowa

Wykładziny podłogowe


Wszelkie elastyczne wykładziny podłogowe, takie jak wykładziny tekstylne, korkowe, czy z PCV, układać można na ułożone wcześniej elementy jastrychowe. W wypadku wykładzin cienkich (np. z PCV) zaleca się wcześniejsze naniesienie płynnej masy szpachlowej, przy czym przed jej aplikacją podłoże należy odpowiednio zagruntować. Na elementach jastrychowych można także układać parkiet pływający. Powinien on mieć postać mozaiki drewnianej, a nie pojedynczych klepek. Na jastrychu można także mocować płytki ceramiczne o maksymalnej przekątnej do 33 cm. Należy jednak zwrócić uwagę, by układać je na możliwie najcieńszej warstwie kleju.

Ogrzewanie podłogowe


Omawiany system suchego jastrychu znakomicie nadaje się także do układania na ogrzewaniu podłogowym. Zastosowany system ogrzewania płaszczyznowego musi jednak być dopuszczony do stosowania w połączeniu z suchym jastrychem. Twardość warstwy styropianu, w której zostaną ułożone przewody instalacji, nie powinna być mniejsza niż EPS 200 (SF30). To samo dotyczy dodatkowych warstw izolacji termicznej. Przed ułożeniem elementów jastrychowych zaleca się rozłożenie folii polietylenowej. Temperatura instalacji ogrzewania podłogowego musi być ograniczona do max. 50 o C. Pod jastrychem układa się warstwę blachy grubości 0,6 mm, której zadaniem jest równomierne rozprowadzanie ciepła z przewodów grzewczych.

Odporność na wgniatanie przez kołka mebli.


Elementy jastrychowe RIGIPS mogą być bez przeszkód stosowane pod meble na kółkach. Pamiętać jednak należy o wyborze odpowiednio odpornej podłogi lub wykładziny podłogowej.

Źródło : Rigips.pl
Opr S. Z

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt