chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Okładzina z płytek z naturalnego kamienia- marmuru, granitu, bazaltu czy wapienia

Okładzina z płytek z naturalnego kamienia- marmuru, granitu, bazaltu czy wapienia

02.04.2009
Okładzina z płytek z naturalnego kamienia – marmuru, granitu, bazaltu czy wapienia - nadaje wnętrzu elegancję, ale wymaga szczególnej staranności przy układaniu. Wymaga zaprawy wysokoplastycznej, o dużej sile wiązania i co najważniejsze – produkowanej na bazie białego cementu. Jeśli użyjemy innej, nasze szykowne płytki mogą zostać zrobione na szaro.

Chemia budowlana - Okładzina z płytek z naturalnego kamienia- marmuru, granitu, bazaltu czy wapienia
Kamień, z uwagi na skład mineralny, jest – w większej lub mniejszej mierze – podatny na działanie wilgoci, zawartej na przykład w zaprawie, jak również na wpływ kwasów i zasad. Istotną cechą jest tu jego porowatość. Im większa, tym bardziej jest nasiąkliwy i zachłanniej absorbuje wodę, a z nią, zabrudzenia. Dlatego przy wyborze płytek warto brać pod uwagę parametr, zwany nasiąkliwością wodną. Powie on nam wszystko o porowatości kamienia, a tym samym o możliwości wchłaniania przezeń wody. Podawany jest w procentach – im niższa nasiąkliwość, tym mniej porowaty jest materiał, z którego wykonano płytki. Grupa I to płytki o niskiej nasiąkliwości (do 3%). Grupa II to płytki o nasiąkliwości średniej (3-10%) – obejmuje ona dwie podgrupy: II a (3-6%) i II b (6-10%). Grupa III to płytki o wysokiej nasiąkliwości (powyżej 10%).
REKLAMA:


Niekoniecznie jednak jest tak, że niska nasiąkliwość idzie w parze z urodą kamienia. Często więc wybieramy materiały okładzinowe porowate, ryzykując, że po jakimś czasie zobaczymy na ich powierzchni nieregularne, szare plamy. Plamy powstają najczęściej wtedy, gdy do mocowania płytek użyjemy kleju opartego na typowym, szarym cemencie. Dlatego do przyklejania okładzin z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy stosować zaprawy, produkowane z użyciem szlachetnego białego cementu. Gwarantują one brak takich fatalnych śladów.
Zaprawy do kamienia naturalnego powinny mieć także dużą siłę wiązania, a zarazem wysoką elastyczność. Dobrym przykładem może tu być wysokoplastyczny klej Atlas Plus Biały o zwiększonej przyczepności. Nadaje się on do stosowania i wewnątrz budynków, i na zewnątrz, w warstwie o grubości 2÷5 mm. W przypadku przyklejania cienkich płytek marmurowych mogą wprawdzie wystąpić tymczasowe przebarwienia, spowodowane dużą nasiąkliwością materiału. Płytki jednak odzyskają właściwy kolor po całkowitym wyschnięciu zaprawy – mniej więcej po tygodniu.


Chemia budowlana - Okładzina z płytek z naturalnego kamienia- marmuru, granitu, bazaltu czy wapienia
Grzegorz Wincek
Grupa Atlas


Stres przez gres
Problem przebarwień dotyczy także pewnych rodzajów gresu, a więc popularnej – także ze względu na korzystną cenę – kamionki produkowanej z mieszaniny glin, krzemionki, topników oraz barwników. Dla tego typu materiału należy użyć specjalistycznych zapraw, produkowanych na bazie białego cementu. Takimi zaprawami są kleje Atlas PROgres Standard Biały lub Atlas PROgres Mega Biały. Ten drugi opracowany został z myślą o przyklejaniu płytek wielkoformatowych na powierzchniach poziomych z możliwością jednoczesnego niwelowania nierówności do 20 mm. Taka zaprawa gwarantuje skuteczne przyklejenie płytek, skraca jednocześnie czas, potrzebny do wykonania prac glazurniczych.Fot. Atlas

www.cheiabudowlana.info
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt