chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Jak zadbać o nagrobek

Jak zadbać o nagrobek

05.10.2010
Jak co roku, we Wszystkich Świętych i Zaduszki, udamy się na groby najbliższych. Warto zadbać o rodzinne nagrobki wcześniej. Drobne naprawy, zamiast zlecać specjalistycznej firmie, można wykonać we własnym zakresie.

Chemia budowlana - Jak zadbać o nagrobek
Przeczytaj również: Renowacja nagrobka
REKLAMA:


Chemia budowlana - Jak zadbać o nagrobek

Szorowanie na początek


Prace porządkowe rozpoczynamy od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Ze względu na usytuowanie cmentarzy, powszechne jest pojawianie się na nagrobkach mchów, grzybów lub pleśni. Należy je usunąć mechanicznie, szczotką drucianą (beton lub lastrico) lub szorstką ściereczką (marmur). Po oczyszczeniu i wyschnięciu podłoża, należy pokryć je preparatem grzybobójczym, takim jak Atlas Mykos lub Izohan Grzybostop, dwukrotnie, stosując kilkugodzinne przerwy. Oba preparaty tworzą bezbarwną, trwałą, odporną na zmienne warunki atmosferyczne powłokę.

Sposób na beton


Usunięcie wierzchniej warstwy brudu uwidoczni ewentualne uszkodzenia. Ubytki i spękania na powierzchni i krawędziach płyt, o grubości od 5 mm do 30 mm, w grobowcach betonowych można naprawić przy pomocy zaprawy szybko twardniejącej, np. Atlas Ten-10. Wiąże ona już po 3 godzinach. Stosując tę zaprawę należy pamiętać, że nakłada się ją metodą „mokre na mokre”, czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy Atlas Ten-10 wypełnia się brakujące elementy lub istniejące spękania. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Chemia budowlana - Jak zadbać o nagrobek

Sposób na kamień


W przypadku szczelinowatego pęknięcia cokołu czy innych kamiennych elementów, do ich sklejenia warto użyć zaprawy Atlas Plus Biały. Produkowany na bazie białego cementu, nie powoduje przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości Atlas Plus Biały może też służyć do przyklejania marmurowych tablic na powierzchniach pionowych lub poziomych, płyt z innego kamienia lub do solidnego przymocowania gazonu na kwiaty.
Zaprawa jest suchą mieszanką trzeba ją więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Klej muszą schnąć co najmniej dobę, miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając je folią budowlaną.
Chemia budowlana - Jak zadbać o nagrobek

Całościowa impregnacja


Pomniki i płyty nagrobne narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego: kwaśnych deszczów, promieniowania UV, agresywnego środowiska miejskiego. Dlatego, po dokonaniu drobnych napraw, warto je całościowo zabezpieczyć. Do tego celu służy Atlas Silstop, bezbarwny silikonowy preparat do zabezpieczania nasiąkliwych elementów kamiennych oraz podłoży wykonanych z betonu i materiałów ceramicznych. Po naniesieniu na podłoże, Silstop reaguje ze składnikami powietrza i wodą zawartą w porach materiału. W wyniku tej reakcji obniżony zostaje poziom absorpcji impregnowanego podłoża. Użycie Silstopa jest proste: wystarczy równomiernie nanieść go na podłoże przy pomocy pędzla lub wałka malarskiego. Jeżeli podłoże jest bardzo nasiąkliwe, po całkowitym wyschnięciu preparatu, tj. około 6 godzinach, można nanieść kolejną jego warstwę. Tak zabezpieczona powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku, dodatkowo go oczyszczając.

Chemia budowlana - Jak zadbać o nagrobek
EKSPERT RADZI
Przemysław Szlagowski
GRUPA ATLAS

Specjalistyczna renowacja


W odróżnieniu od drobnych napraw, renowacja zabytkowych nagrobków czy kaplic cmentarnych wymaga użycia specjalistycznych materiałów. W takich przypadkach specjaliści korzystają się z renowacyjnych zapraw, na przykład z serii Atlas Złoty Wiek. Są one przeznaczone do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym, spoinach, także w cegle. Mogą być one również wykorzystane do wypełniania form sztukatorskich – figurek nagrobnych i detali architektonicznych - plafonów czy płaskorzeźb. Zaprawy z serii Atlas Złoty Wiek imitują uzupełniany materiał, zarówno pod względem faktury, jak i koloru.
Ze względu na wykorzystanie serii Złoty Wiek stosownie do potrzeb i wymagań odbiorcy, wyroby te produkowane są wyłącznie na zamówienie. Więcej informacji na stronach www.atlas.com.pl.
Przeczytaj również: Jak usunąć grzyb ze ściany
Zdjęcia: Fot. ATLAS

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Przeczytaj także:
 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt