chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Izolacja termiczna od środka

Izolacja termiczna od środka

19.03.2009
Ocieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. Nowoczesne materiały izolacyjne ułatwiają przeprowadzenie modernizacji termicznej w taki właśnie sposób.

Chemia budowlana - Izolacja termiczna od środka
Ocieplenie od środka jest ryzykowne w sytuacji, gdy w budynku panuje wysoka wilgotność, a wentylacja nie działa sprawnie. Zachodzi wówczas ryzyko, że ściana pod izolacją będzie tak zimna, że wilgoć zacznie się wykraplać właśnie w tym miejscu. Zapewnienie właściwej wentylacji niweluje ten problem. W nowoczesnym budownictwie, w którym zasady energooszczędności skłaniają do stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, problem ocieplenia od środka w ogóle nie istnieje. Zamiast pytania "czy ocieplać od środka" pojawia się inne - "czym ocieplać", by zyskać maksymalny efekt. Materiałem godnym polecenia jest Eurothane G.
REKLAMA:


Eurothane G to wolne od freonów, twarde płyty poliuretanowe, jednostronnie pokryte płytą kartonowo-gipsową. Między warstwą poliuretanu i gipsu znajduje się warstwa paroizolacji. Dzięki temu unikamy żmudnego wykonywania trzech osobnych warstw - ocieplenia, paroizolacji i poszycia z płyt gipsowych. Znika też ryzyko popełnienia błędu podczas prac oraz znacznie zmniejsza się zużycie materiału.

Płyty Eurothane G maja wymiary 260 x 120 cm i dostępne są w grubościach 2, 3, 4, 5 i 6 cm. Ich współczynnik przewodzenia ciepła Lambda jest doskonały i wynosi zaledwie 0,023 W/mK - dla wełny mineralnej i styropianu uważanych za bardzo dobre izolacje termiczne współczynnik ten wynosi około 0,04). Pozwala to zastosować znacznie mniejszą grubość izolacji dla uzyskania tego samego stopnia izolacyjności. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że dla budynków zabytkowych, w których jakiekolwiek prace zmieniające wygląd elewacji są zabronione, zastosowanie systemu takiego jak Eurothane G jest jedynym sposobem na poprawienie ich charakterystyki termoizolacyjnej.

Montaż płyt Eurothane G


Wybór sposobu montażu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju podłoża, jak również wymogów budowlanych. Płyty Eurothane G zastosowane mogą zostać jako wykończeniowo-termoizolacyjna warstwa ścian, sufitów lub ścianek działowych. W tym zastosowaniu zamontowane zostają najczęściej na drewnianym podłożu. Jako wykończenie ścian Eurothane G może zostać bezpośrednio zamontowane na podłożu poprzez zastosowanie metody klejenia klejem gipsowym. Płyty powinny zostać zamocowane na wysokości przynajmniej 1 cm nad gotową podłogą w celu zapobieżenia nasiąkaniu płyty GK wilgocią. W przypadku braku możliwości zastosowania się do niniejszego wymogu spód płyty GK stanowiącej element panelu Eurothane G zabezpieczony powinien zostać folią budowlaną lub specjalnym kitem uszczelniającym.
Chemia budowlana - Izolacja termiczna od środka
Chemia budowlana - Izolacja termiczna od środka


Cięcie płyt


Cienkie płyty Eurothane G mogą zostać rozcięte przy użyciu ostrego, masywnego noża (np. szewskiego). W tym celu naciąć należy zarówno płytę GK jak również tylną warstwę poliuretanu. Następnie płyta zostaje złamana. Podczas wykonywania tej czynności uważać należy, aby nie uszkodzić bocznych krawędzi płyty GK. Grubsze płyty Eurothane G rozcięte zostają w całości przy użyciu piły pionowej lub piły ręcznej. Zawsze należy rozcinać płytę widoczną stroną skierowaną w stronę osoby wykonującej czynność.

Montaż po wewnętrznej stronie dachu skośnego


Płyty Eurothane G zamontowane mogą również zostać po wewnętrznej stronie skośnego dachu. W celu zamontowania panelu sporządzić należy podłoże z listew mające na celu podparcie panelu Eurothane G. Podłoże takie powinno tworzyć - o ile to możliwe - idealnie płaską powierzchnię wraz z więźbą dachową. Również w tym zastosowaniu płyty Eurothane G zamontowane zostają przy użyciu wkrętów.

Wykańczanie powierzchni płyt Eurothane G


Do wykończenia zewnętrznego płyty użyte mogą zostać właściwie wszystkie materiały wykończeniowe oprócz materiałów zawierających w swoim składzie gips.
- Po wyschnięciu masy fugującej płyta powinna zostać odkurzona oraz pokryta warstwą gruntującą (nie gruntujemy tylko w przypadku, kiedy na płytę nałożone zostaną płytki).

Tapetowanie


Tapeta nie przepuszczająca pary wodnej przyklejona zostaje na płytę Eurothane G odpornym na wilgoć klejem. Gęstość kleju oraz rodzaj substancji gruntującej dobrane powinny zostać w sposób zależny od wagi tapety - zgodnie z zaleceniami jej producenta. Przed nałożeniem tapety zaleca się wstępne pomalowanie płyty Eurothane G, co znacznie ułatwi zdjęcie tapety w przypadku jej wymiany.

Malowanie


Również w przypadku malowania zaleca się zagruntowanie podłoża. Rodzaj farby gruntującej powinien być zgodny z rodzajem wybranej farby. Normalnie powierzchnię płyty Eurothane G malować należy dwukrotnie. W przypadku użycia farby z połyskiem zaleca się najpierw wyszpachlowanie powierzchni płyty Eurothane G.

Pokrycie płytkami ceramicznymi


Przyklejanie płytek ceramicznych do powierzchni płyt Eurothane G odbywa się najlepiej z wykorzystanie kleju na bazie żywic syntetycznych. Płytki o grubości powyżej 10 mm mogą zostać nałożone również przy użyciu tej metody. Płytki naklejać w sposób zgodny z zaleceniami ich producenta.

Montowanie przedmiotów na ścianie


W przypadku potrzeby zamontowania jakichkolwiek przedmiotów do powierzchni płyty Eurothane G użyć należy metalowych lub plastikowych kołków montażowych. Dopuszczalne obciążenie jednego kołka to:
- Sufit: 50 N (5 kg)
- Ściany: 250 N (25 kg)

Cięższe przedmioty montować należy do podłoża do którego zamontowana została płyta Eurothane G. Szczegółowe wskazówki dotyczące montażu, obróbki, wykańczania oraz obszarów zastosowań płyt Eurothane G można znaleźć w firmie Recticel.

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt