chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Od średniowiecza po współczesność – bogactwo możliwości renowacyjnych

Od średniowiecza po współczesność – bogactwo możliwości renowacyjnych

07.04.2010
W pracy z materiałami chemii budowlanej nie istnieją rozwiązania typowe, a przy obiektach zabytkowych dobór odpowiednich produktów przypomina trochę rozwiązywanie zagadki detektywistycznej. (W. Lisowski, przedstawiciel f-my Remmers na woj. Pomorskie).

Chemia budowlana - Od średniowiecza po współczesność – bogactwo możliwości renowacyjnych
W województwie pomorskim znajduje się wiele pięknych zabytków gotyckiej architektury ceglanej. Przy renowacji dwóch z nich – kościoła św. Katarzyny i Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wykorzystane zostały produkty Remmers.
Przeczytaj również: Naprawa uszkodzonych nagrobków
REKLAMA:


Jednak chemia budowlana naszej marki służy nie tylko przy odnawianiu obiektów zabytkowych. Równie dobrze sprawdza się w tych budowanych współcześnie. Takich jak szpital w Kościerzynie.

Bardzo szeroki wachlarz dostępnych produktów Remmers i możliwość ich wzajemnego łączenia w różnych konfiguracjach, pozwalają uzyskać rozwiązania pasujące do każdej sytuacji. Najpierw jednak należy zbadać ślady pracy budowniczych z dawnych wieków, poznać dawne metody i technologie a także stwierdzić jak działalność człowieka wpłynęła na stan obiektu. Dopiero wtedy można dobrać środki, które pomogą przywrócić obiektowi pierwotny wygląd. Do pełni sukcesu potrzebna jest jeszcze dobra znajomość stosowanych technologii i wyjątkowa precyzja prac. Zatem o sukcesie decydują: dobór metody renowacji oraz staranność wykonania aplikacji. Dwie najnowsze i bardzo prestiżowe realizacje firmy w województwie pomorskim to kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Bazylika Mariacka w Gdańsku. W obu przypadkach renowacji poddano ceglane elewacje wież kościołów.

Perły architektury gotyckiej


Historia gdańskiego Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej sięga XII wieku. Jest on jednym z dwóch najstarszych kościołów w mieście. Masywna wieża zwieńczona barokowym hełmem wznosi się na wysokość 78,5 m, a jej wnętrza mieszczą Muzeum Zegarów Wieżowych. Najciekawszym eksponatem jest carillon – instrument muzyczny składający się z zespołu dzwonów, na których można wygrywać melodie (carillion ma ich 49). Cztery lata temu spłonął dach kościoła, a przy okazji jego odbudowy prace renowacyjne objęły również wieżę.
Murowana elewacja wieży ma w przybliżeniu 1800 metrów kwadratowych. Do usunięcia zanieczyszczeń ze zniszczonej powierzchni cegieł użyto mączki szklanej aplikowanej w systemie Rotec (niskociśnieniowym agregatem piaskującym). Dla przywrócenia pierwotnych właściwości murów, spoiny oczyszczonej elewacji zostały uzupełnione, wzmocnione i zabezpieczone przez wykonawcę (firmę Megaron) zaprawami, szpachlówkami i preparatami Remmers (Restauriermortel, Fugenmortel, Feinputz, KSE, 300, Haftfest). Lokalnie, do scalenia laserunkowego przebarwień, użyto półprzezroczystej farby Historic Lasur, która maskując niedoskonałości podłoża, jest jednocześnie cienką, hydrofobową powłoką ochronną, przepuszczalną dla pary wodnej.Budowa Bazyliki Mariackiej została zrealizowana dzięki dążeniom bogatych gdańszczan. W 1379 roku mistrz murarski Henryk Ungeradin rozpoczął budowę, która trwała aż 159 lat. Gotycka Bazylika Mariacka jest dziś największym ceglanym kościołem w Europie. Trójnawowa hala może zmieścić 25 tysięcy osób, a na 82-metrową wieżę prowadzi blisko 400 stopni. Renowacja ceglanej elewacji wieży o powierzchni 7500 m kw. wciąż trwa. Większość prac prowadzonych przez firmę Ekoinbud przebiega podobnie jak w kościele św. Katarzyny. Ze względu na unikatowy charakter zabytku, niektóre zabiegi ograniczono do niezbędnego minimum. Tak postąpiono z zabiegiem czyszczenia, reprofilacji elementów i spoinowania, by zachować jak najwięcej substancji oryginału, przykrytej pozostawioną po delikatnym oczyszczeniu, szlachetną patyną czasu. Do wzmocnienia strukturalnego ceglanego muru wykorzystano preparaty KSE, oparte o specjalnie modyfikowane estry kwasu krzemowego, które przywróciły osłabionym cegłom i zaprawom fug pierwotną wytrzymałość. Zaprawy Fugenmortel ECC do spoinowania detalu kamiennego są lekko „uelastycznione” tak, aby były odporne na mechaniczne naprężenia i powstające w ich wyniku spękania.

Współczesne akcenty


Zastosowanie produktów Remmers nie ogranicza się jedynie do obiektów zabytkowych, chociaż z nimi najczęściej jest kojarzone. Chemia budowlana naszej marki niejednokrotnie miała okazję sprawdzić się na nowo budowanych obiektach – jak np. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.
Placówka, oddana do użytku w 1998 roku, ma powierzchnię użytkową 39 000 m kw. Zastosowane w niej nowoczesne rozwiązania techniczne i budowlane dorównują tym znanym z Europy Zachodniej. Szpital wdrożył m. in. system zarządzania jakością zgodnie z normą ISO 9001/2000, a w rankingu „Bezpieczny szpital 2009” zajął wysokie 23 miejsce w skali kraju, a 2 w województwie pomorskim.
Prace przy wykorzystaniu technologii Remmers realizowała firma Limes. Zajęła się między innymi wykonaniem posadzek w kuchni, pralni i pomieszczeniach technicznych, izolacją stropów, hydroizolacją pionową fundamentów oraz pomieszczeń mokrych. W pomieszczeniach biurowych zostały położone posadzki ozdobne, imitujące sztuczny granit. Po zakończeniu budowy dyrekcja szpitala złożyła podziękowanie za partnerskie współdziałanie i wysoki standard realizowanych robót. W sposób szczególny zostały docenione „technologie i materiały zastosowane w budynku kuchni i pralni, a przede wszystkim rozwiązania dotyczące izolacji przeciwwilgociowej oraz posadzek bezspoinowych z żywic epoksydowych w wersji zwykłej, chemoodpornej i antypoślizgowej”.
Na tak pozytywną opinię wpłynęła zasada partnerskiego współdziałania, praktykowana przy współpracy z klientami – komentuje Władysław Lisowski – My nie tylko sprzedajmy nasze produkty. Dbamy także o ich prawidłowy dobór i zastosowanie.

Źródło: www.remmers.pl
Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt