chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Ocieplenia to przyszłość budownictwa

Ocieplenia to przyszłość budownictwa

24.05.2017
Rozmowa z Ralfem Paskerem – Dyrektorem Zarządzającym European Association for ETICS (EAE).

Chemia budowlana - Ralf Pasker – Dyrektor Zarządzający European Association for ETICS (EAE)
Ralf Pasker – Dyrektor Zarządzający European Association for ETICS (EAE)

Na spotkaniu z prasą przed IV Międzynarodową Konferencją ETICS w Ożarowie Mazowieckim wspomniał Pan, że jakiś czas temu na niemieckim rynku ociepleń systemowych nastąpił pewien kryzys. Czym był spowodowany?


W roku 2012 pojawiły się w mediach negatywne doniesienia na temat systemów ociepleń. Falę krytyki w prasie i telewizji zainicjował tak naprawdę jeden pożar elewacji w Niemczech. Negatywna kampania skupiła przede wszystkim na bezpieczeństwie pożarowym. Jednak równolegle do tej krytyki pojawiły się też argumenty kwestionujące zasadność stosowania ETICS w ogóle.

Co oponenci, którzy krytykują metodę ETICS, proponują w zamian?


Niestety, najczęściej nie są w stanie zaoferować żadnej alternatywy. Jest jednak grupa architektów, która opowiada się za stosowaniem w budownictwie wyłącznie masywnych ścian bez termoizolacji. Jest to oczywiście rozwiązanie możliwe do zastosowania, ale architektura musiałaby się wówczas bardzo zmienić i budownictwo stałoby się bardzo masywne, co nie zawsze służyłoby designowi. W dodatku grube mury to tak naprawdę brak izolacji, więc nie można traktować tego rozwiązania jako alternatywy dla ETICS. A wracając jeszcze na chwilę do fali krytyki... To dosyć charakterystyczne, że za każdym razem kiedy miała zapaść decyzja polityczna odnosząca się do przepisów unijnych regulujących wydajność energetyczną, pojawiały się w mediach negatywne doniesienia dotyczące termoizolacji.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Ralf Pasker – Dyrektor Zarządzający European Association for ETICS (EAE)
Ralf Pasker – Dyrektor Zarządzający European Association for ETICS (EAE)

Jakie stanowisko zajęło Fachverband WDVS, niemieckie stowarzyszenie branży ociepleń, wobec narastającej krytyki systemów ociepleń?


Po tak negatywnych i niezasłużonych doniesieniach musi zawsze upłynąć sporo czasu, zanim rynek powróci do poprzedniego rozmiaru. Jednak od pół roku widzimy, że atmosfera zrobiła się wyraźnie bardziej przychylna, a emocje nieco ostygły. Pojawiły się bardziej pozytywne doniesienia dotyczące zarówno systemów ETICS, jak i termoizolacji ogólnie. Dlatego jako Stowarzyszenie mamy nadzieję, że krok po kroku rynek zostanie odbudowany. Niemieckie stowarzyszenie ,wspierane inicjatywami wielu firm członkowskich, konsekwentnie rozpowszechniało obiektywne, sprawdzone wiadomości o ociepleniach. Staraliśmy się to robić w formie jak najbardziej przystępnej, ale jednocześnie pogłębionej, aby jak najlepiej wyjaśnić odbiorcom złożoną problematykę. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe systemów ETICS, to w związku z wydarzeniami w Niemczech zlecono i przeprowadzono niezależne od branży badania bezpieczeństwa systemów ETICS. Wyniki skutkowały między innymi nowelizacją rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Niemczech.

Czym spowodowane są znaczące różnice w użyciu styropianu i wełny mineralnej w poszczególnych regionach Europy? Czy to ma jakieś uwarunkowania historyczne, czy są to może raczej preferencje poszczególnych rynków?


Jeżeli przyjrzymy się państwom Europy Środkowej i państwom sąsiadującym, widzimy, że podział zastosowania styropianu i wełny jest zbliżony, jeśli chodzi o procenty, styropian ok. 80% i wełna mineralna ok. 12%. Jak widać na tym obszarze przeważa styropian. Myślę, że jest to uwarunkowane historycznie. Kiedy zaczęto wprowadzać systemy ETICS, na początku były to niemal wyłącznie systemy z zastosowaniem styropianu. Wełnę mineralną dodano nieco później. Z czasem pojawił się jeszcze szerszy wybór materiałów izolacyjnych, ale one stanowią niewielki procent rynku. W państwach skandynawskich, użycie wełny mineralnej jest wyższe (ok. 23%). Sądzę że wiąże się to z typem konstrukcji budynków, które są tam preferowane. Przeważają tam domy o konstrukcji drewnianej, z litego drewna. Wtedy naturalnym wyborem jest wełna mineralna ze względu na bezpieczeństwo pożarowe.

Chemia budowlana - Ralf Pasker – Dyrektor Zarządzający European Association for ETICS (EAE)
Ralf Pasker – Dyrektor Zarządzający European Association for ETICS (EAE)

A duże wykorzystanie wełny mineralnej na południu Europy? To kwestia klimatu czy może innych czynników?


Moim zdaniem nie ma to nic wspólnego z klimatem, jaki tam panuje. Myślę, że bardziej istotny jest fakt, że grupa, o której rozmawiamy obejmuje również Turcję. A tam rozpowszechnione jest wysokie budownictwo, w przypadku którego kodeksy budowlane wymagają stosowania niepalnego materiału izolacyjnego. I zapewne stąd zwiększony udział wełny mineralnej w rynku.

Jak postrzegane jest polskie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń na tle innych stowarzyszeń wchodzących w skład organizacji, którą Pan reprezentuje?


Polskie stowarzyszenie jest bardzo żywotną organizacją, co działa stymulująco na pozostałych członków EAE. Uważam, że rola SSO jest niezwykle pozytywna. Rolą Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz ETICS jest doprowadzanie do wymiany doświadczeń pomiędzy krajowymi stowarzyszeniami i dzięki polskiej organizacji odbywa się to bardzo prężnie. Z drugiej strony rolą EAE jest śledzenie rozwoju prawodawstwa unijnego, które dotyczy ociepleń. Kiedy pojawiają się projekty takiego prawodawstwa, staramy się pozyskiwać opinie od krajowych stowarzyszeń, abyśmy później w Brukseli mogli przedstawić stanowisko całej branży europejskiej. W tym obszarze Polska również wykazuje się dużą aktywnością.

Dziękuję za rozmowę.
Waldemar Mulhstein

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt