chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Fundamenty Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » ogrody » Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

26.11.2009
Wymogi wydajnościowe dla podłogi są wyższe w obiektach opieki zdrowotnej niż prawie na każdym innym obszarze. Na przykład w szpitalach: od bardzo ruchliwego wejścia głównego, poprzez korytarze oddziałów, na których występuje intensywny ruch urządzeń na kółkach, do sal operacyjnych i oddziałów intensywnej opieki medycznej, podłoga musi posiadać rozmaite właściwości, by spełnić stawiane jej wymogi specjalne.
Systemy MASTERTOP® 1300 firmy BASF Construction Chemicals są rozwiązaniem kompletnym i długotrwałym dla tych wymogów.


Wszystkie podłogi MASTERTOP® 1300 składają się z gruntu, powłoki głównej i powłoki wierzchniej. Grunt tworzy monolityczne łączenie z wylewką; poliuretanowa powłoka główna zapewnia właściwości mechaniczne podłogi, która uzyskuje swoją unikalną powierzchnię dzięki zastosowaniu końcowej powłoki wierzchniej:
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

Kładzione na ciekło systemy podłogowe zapewniają kombinację właściwości estetycznych, technicznych i ekologicznych wraz z wieloma korzyściami w zakresie higieny. Są one bezszwowe po utwardzeniu, mostkują spękania, posiadają pozbawioną porów i łatwą do czyszczenia powierzchnię, dzięki czemu uzyskuje się niższe koszty utrzymania:
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej
REKLAMA:


Dla obszarów bardzo wrażliwych, jak np. oddział intensywnej opieki medycznej, izba przyjęć lub oddział dla wcześniaków, gdzie najwyższy poziom higieny jest koniecznością, najlepsze rozwiązanie stanowi podłoga MASTERTOP 1325 AB. Efekt bakteriostatyczny tego systemu opiera się na nowej, innowacyjnej, alifatycznej, poliuretanowej powłoce wierzchniej na bazie srebra MASTERTOP TC 465 AB. Została ona zweryfikowana w serii badań naukowych (Certyfikat ITECH IE 12/07 według JIS Z 2801:2000 / ISO 22196:2007) i w dalszym ciągu charakteryzuje się wysoką wydajnością po długich okresach czasu pomiędzy regularnymi cyklami sprzątania i dezynfekowania (Certyfikat ITECH IE 21/07, symulacja na 10 lat według EN 13697). Ze względu na swoją strukturę fizyczną (sieć łańcuchów polimerowych), jony srebra wiążą się z podłożem, co zapewnia długotrwałe właściwości oraz uniknięcie zanieczyszczeń personelu, który codziennie chodzi po tej podłodze. W praktyce oznacza to, iż zapewnia uniknięcie nie tylko rozrostu
bakterii, lecz również zanieczyszczeń pierwotnych i wtórnych - zanieczyszczeń (podłoga – człowiek – ściana, bądź podłoga – człowiek – drzwi). Efekt antybakteryjny może być przywrócony tylko poprzez powtórne położenie powłoki wierzchniej, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, ponieważ stara powierzchnia nie jest automatycznie odprowadzana do utylizacji. Nawet stara podłoga może stać się bakteriostatyczna!
Poniższe zdjęcia pokazują, że nie ma żadnego rozrostu bakterii pod podłogą dzięki monolitycznemu przyleganiu powierzchni do podkładu. Dodatkowy efekt bakteriostatyczny pozwala na uniknięcie rozrostu bakterii na powierzchni, zapewniając dodatkową ochronę pomiędzy dwoma cyklami sprzątania:
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

Chociaż MASTERTOP 1325 AB zapewnia bakteriostatyczną powierzchnię bez łączeń; zawsze jednak istnieje jeden punkt krytyczny, który należy przeanalizować, tj. połączenie podłogi ze ścianą. Bakterie mogą w tym obszarze rozrastać się bardzo szybko z uwagi na trudności związane z czyszczeniem i dezynfekowaniem. Problem ten można rozwiązać, stosując łączenia półokrągłe z wykorzystaniem systemu ciekłego:
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

Łączenia półokrągłe wykonywane są podczas aplikacji posadzki. Nie są konieczne żadne dodatkowe prace po utwardzeniu systemu posadzkowego, co zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. W efekcie powstaje bezszwowe połączenie pomiędzy ścianą a podłogą, a w związku z tym uzyskuje się lepsze możliwości związane z czyszczeniem, unikając rozrostu bakterii na całej powierzchni. Podłoga przestaje być polem rozrostu bakterii:
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej
Ta innowacyjna podłoga oczywiście nie eliminuje, ani nie powoduje zmniejszenia ilości cykli sprzątania i dezynfekowania, lecz zapewnia dodatkową ochronę pomiędzy dwoma cyklami sprzątania. Ochronę tę można utrzymać na najwyższym poziomie, przestrzegając zaleceń dotyczących czyszczenia i dezynfekowania, które zostały opracowane specjalnie dla tego systemu podłogowego.
Jednakże nie należy nigdy zapominać, iż higiena w placówkach opieki medycznej jest koncepcją kompleksową, a podłoga jest tylko jednym z wielu czynników tej koncepcji. Zachowania związane z higieną pośród personelu medycznego i obchodzeniem się przezeń z wszystkimi urządzeniami są przynajmniej tak samo istotne. Nie ma sensu przywiązywać zbyt wiele uwagi do podłóg, bądź tylko do podłóg, jeżeli nie są przestrzegane podstawowe zasady higieny (zachowania personelu, obchodzenie się z urządzeniami) w zakresie innych czynników.
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej
Chemia budowlana - Antybakteryjne systemy podłogowe do placówek opieki zdrowotnej

Inż. dypl. Nicolas Blondeau
Manager ds. komfortowych i higienicznych podłogowych produktów dekoracyjnych na Europę

Źródło: www.basf-cc.pl

Autor: BASF - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Fundamenty i piwnice

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt