chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Farby

Czytaj więcej chemia budowlana - Prawidłowe wykończenie elewacji

Dlaczego można mówić o podłożach pomalowanych farbami silikonowymi, że ulegają samooczyszczaniu?

Najważniejszym obok pigmentu nadającego farbie pożądany kolor jej składnikiem jest spoiwo. Dawniej, w farbach używanych do malowania ścian budynków spoiwem było wapno i kazeina, w ubiegłym wieku dołączyły polioctan winylu, szkło wodne potasowe i żywice akrylowe. Dzisiaj coraz częściej elewacje maluje się nowoczesnymi farbami silikonowymi. Spoiwem w tych farbach są żywice silikonowe, czyli polimery zawierające w swych łańcuchach cząsteczki krzemu. Materiały te mają fantastyczne właściwości, dzięki którym znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach w tym w budownictwie.
Farby silikonowe mają doskonałą przyczepność do podłoża, są paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie i promieniowanie ultrafioletowe (promienie UV powodują płowienie farb). Do unikatowych cech farb silikonowych należy pełna hydrofobowość, czyli odporność na wodę z opadów atmosferycznych. Dzięki specyficznej budowie polimerów silikonowych (tak zwana szczotka molekularna) farby te są zupełnie niezwilżalne, krople deszczu spadające na ścianę pomalowaną farbą silikonową nie przylegają do jej powierzchni, ale swobodnie spływają po niej, zabierając ze sobą drobiny kurzu i innych zanieczyszczeń. Trzeba pamiętać, że zanieczyszczeń na farbie silikonowej gromadzi się niewiele, jej powierzchnia po wyschnięciu jest antyadhezyjna i elektrostatycznie obojętna. Oznacza to, że drobiny kurzu nie są przez nią przyciągane, a jak już przylgną, to i tak trzymają się bardzo słabo. Spływająca w postaci kropel woda bez trudu je ze sobą zabierze, pozostawiając ścianę czystą.

Atlas
Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt