chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Nie tylko dla koneserów architektury XX wieku

Nie tylko dla koneserów architektury XX wieku

15.02.2016
W naszym kraju dużymi osiągnięciami w dziedzinie rewitalizacji może pochwalić się Łódź. Kiedyś tętniące życiem miasto, po upadku przemysłu włókienniczego przedstawiało opłakany widok. Straszyły całe kwartały odrapanych kamienic z oknami pozabijanymi deskami. Jednak z każdym rokiem przybywa budynków, którym właściciele, gmina, a coraz częściej i prywatni inwestorzy przywracają świetność.

Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Przedstawiamy dwa wybitne obiekty, które dzięki zabiegom remontowym i konserwatorskim odzyskały dawne piękno. Cieszą oko mieszkańców, ale zdobywają należne uznanie także w opinii europejskich koneserów zabytkowej architektury XX wieku. Willa Leopolda Kindermanna - dziś Miejska Galeria Sztuki Jednym z najświetniejszych przykładów secesyjnej architektury w Łodzi jest willa Leopolda Kindermanna znajdująca się przy ulicy Wólczańskiej 31/33. Przepiękny gmach dla fabrykanta Leopolda Kindermanna zaprojektował wybitny architekt Gustaw Landau/Gutenteger. Jak wynika z tabliczki zdobiącej front domu, willa przy Wólczańskiej stanęła w 1903 r. Elewację budynku zdobią motywy roślinne, a wejście przykrywa portyk wsparty na kolumnach rzeźbach imitujących pnie jabłoni. Wzrok przyciągają zdobiące elewacje rzeźby oraz zróżnicowane fakturalnie tynki; gładkie, boniowane i żłobkowane. Bogato zdobione, w większości oryginalne, okna oraz drzwi mają różne kształty i formy. W całym budynku nie znajdziemy dwóch takich samych okien. Dzisiaj w willi Kindermanna mieści się Miejska Galeria Sztuki.
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

W latach 2011 - 2013 renowacją elewacji, a także konserwacją wnętrz zajęła się firma Ciałbud – Wiesław Ciałkowski z Radzymina. Za projekt odpowiadała architekt Ariana Gano-Kotula z firmy Arkona z Bytomia Remont polegał na wykonaniu hydroizolacji fundamentów, renowacji piwnic, więźby dachowej, snycerki, stolarki otworowej, a w końcu na dekoracji sztukatorskiej konserwacji i rekonstrukcji żłobkowanych tynków wykonanych z tzw. cemen-tu romańskiego. Wszystkie prace hydroizolacyjne, renowacyjne i konserwatorskie wykonano stosując produkty z katalogu Remmers. Dotyczy to materiałów systemu Kiesol zastosowanych w celu hydroizolacji, osuszenia piwnic budynku, mas sztukatorskich na bazie cementu romańskiego, impregnatów i farb do laserunkowego malowania tynków, impregnatów Adolit, lakierów Induline do okien, drzwi wewnętrznych, a także zewnętrznych.

Można powiedzieć, że remont i konserwacja Willi Kindermanna jest wzorcowym przykładem doskonale wykonanych prac, jednocześnie będąc wizytówką spektrum technologicznego Remmers. Nagroda Iconic Houses Foundation dla Willi Kindermanna. Tym bardziej jesteśmy dumni, że miesiąc temu Willa Kindermanna znalazła się na prestiżowej liście Iconic Houses. Jest to spis najwybitniejszych pod względem architektonicznym domów na świecie, który tworzy mająca swoją siedzibę w Amsterdamie Iconic Houses Foundation. Organizacja stawia sobie za cel popularyzowanie wiedzy na temat wybitnych realizacji architektonicznych, gromadzenie dokumentacji projektowej na ich temat, ale też promowanie idei udostępniania takich budynków zwiedzającym. Na liście najpiękniejszych XX-wiecznych domów świa-ta są takie ikony architektury, jak Casa Batlló Antonio Gaudíego w Barcelonie, Villa Savoye Le Corbusiera w Poissy, Taliesin West Franka Lloyda Wrighta w Scottsdale w Arizonie, domy Alvara Aalto w Helsinkach, Victora Horty w Brukseli, Theo van Doesburga w Paryżu, Arne Jacobsena w Kopenhadze i wiele innych, uznawanych za kamienie milowe w dziejach architektury. Informacje dostępne na stronie: www.iconichouses.org.
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Pałac Karola Poznańskiego wizytówką „Ziemi obiecanej” i świata muzykiDrugą wspaniałą realizacją, w której Remmers aktywnie uczestniczył, jest renowacja dawnego pałacu Karola Poznańskiego wzniesionego w latach 1904 - 1908 według projektu Adolfa Seligsona. W Pałacu Karola Poznańskiego na rogu ul. Gdańskiej i 1 Maja mieści się obecnie Akademia Muzyczna w Łodzi. Jest to jedna z najciekawszych i najbardziej okazałych rezydencji w Łodzi, będąca często planem filmów. To właśnie tu Andrzej Wajda kręcił zdjęcia do „Ziemi obiecanej”. W monumentalnym projekcie pałacu przeplatają się elementy zaczerpnięte z architektury renesansu, baroku i secesji. Dekoracyjne fryzy, rzeźby postaci ustawione w niszach, ozdobne wykusze i balustrady dodają bryle lekkości. Budynek składa się z części frontowej i dwóch skrzydeł bocznych, ustawionych pod kątem prostym.
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

W narożniku umieszczony został ryzalit, przykryty kopułą. Pałac jest oddzielony od ulicy parkanem z maszkaronami oraz literą „P” na rodowych tablicach herbowych. Pałac Karola Poznańskiego, podobnie jak Willa Kindermanna, został ozdobiony dekoracjami wykonanymi z cementu romańskiego.Od projektu do sukcesuProjekt architektoniczny dotyczący renowacji obiektu wyszedł z pracowni Marciniak & Witasiak z Łodzi. Został z powodzeniem zrealizowany przez konsorcjum firm PKOZ S. Ostrowski i VIKBUD. Prace trwały kilkanaście miesięcy. Zakończyły się w zeszłym roku. Były prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zakres prac dotyczył hydroizolacji pionowej budynku i konserwacji elewacji. Trudność polegała na skali problemów remontowych i konserwatorskich do rozwiązania w stosunkowo krótkim czasie. W dodatku podczas funkcjonowania Akademii Muzycznej.
REKLAMA:


Elewacje zdobione są setkami ornamentów, tynkami imitującymi ciosy kamienne, ogromną ilością różnorodnych dekoracji wykonanych z cementu romańskiego, które trzeba było poddać konserwacji lub zrekonstruować. Zakres prac był ogromny: od dachu i elewacji, przez ogród ze starodrzewiem, aż do stylowego ogrodzenia. Ponadto dawną świetność odzyskał ogród zimowy na pierwszym piętrze jest to charakterystyczna część pałacu z dwoma kopułami. Prace rozpoczęto od narożnego
półokrągłego ryzalitu zwieńczonego kopułą. Wykonawcy prac musieli usunąć warstwy farb i zacierek, a z części wcześniej niemalowanych – grubą, ciemnoszarą, wręcz czarną warstwę zabrudzeń metodą strumieniowania ścierniwem. Najbardziej osłabione dekoracje wzmacniano poprzez wielokrotne nasączanie odlewów i tynków preparatem KSE 300. Część z nich trzeba było skleić lub podkleić, a brakujące elementy powtórnie odlać i osadzić na elewacji.
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Ubytki gładkich tynków i dekoracji sztukatorskich uzupełniano stosując zaprawę Remmers Fugen und Ergänzungsmörtel RZ w dobranej kolorystycznie wersji na bazie francuskiego cementu romańskiego. Hydrofobizację wykonano stosując mikroemulsję silikonową Funcosil WS. Scalenie laserunkowe tynków i dekoracji sztukatorskiej przeprowadzono w ograniczonym
zakresie stosując farby silikonowo wapienne Historic Lasur.

Oryginalny wygląd odzyskała zewnętrzna oranżeria budynku. Jest to najpiękniejszy ogród zimowy w Łodzi i jedna z ciekawszych w Polsce Dekoracja ze szkła i kutego żelaza została odnowiona, w miejscu blachy znów pojawiły się szklane ścianki. Wewnątrz dekoracje wykonane częściowo także z cementu romańskiego. Zostały w przeszłości skute, sztukaterie zamalowane, a część efektownych, kunsztownych przeszkleń zakryto blachą. Po konserwacji wnętrza ogrodu zimowego na ścianach znów pojawiły się ozdobne misy w kształcie muszli. Ich ozdobą są potężne sumy, pałki wodne i liście akantu. Nad nimi umieszczono płaskorzeźby z głowami lwów, z których tryska woda.Remont objął też ogrodzenie od strony ul. Gdańskiej, które zostało odnowione. Powstał też piękny park, w którym wytyczono alejki, zainstalowano oświetlenie i zasadzono rośliny nawiązujące do ornamentów na ogrodzeniu. Była to rewitalizacja, w której chodziło o zachowanie jak największej ilości substancji pierwotnej.
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers

Nie tylko o odnowienie budynku, lecz także o odtworzenie prawdziwego ducha i klimatu, nie tylko budynku, ale też jego otoczenia. Spuścizna architektoniczna w postaci bogato zdobionych i wyposażonych pałaców oraz kamienic w stylu historyzmu, czy secesji to rzecz, której z pewnością można pozazdrościć Łodzi.

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt