chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Jak polakierować olejowaną podłogę?

Jak polakierować olejowaną podłogę?

17.06.2015
Olejowanie drewnianej posadzki zyskuje coraz więcej zwolenników. Szlachetny, naturalny efekt – to główna zaleta systemu. Co jednak zrobić, gdy pielęgnacja podłogi jest dla nas zbyt wymagająca, a wykończenie nie spełnia oczekiwań? Radzimy, jak lakierować zaolejowaną podłogę.

Chemia budowlana -  Fot. Domalux
Fot. Domalux

Wady i zalety olejowanej podłogi


Olej podkreśla piękno drewna zachowując jego oryginalny wygląd i strukturę. Zabezpiecza podłogę wnikając w jej głąb nie tworząc powłoki na jej powierzchni. W wypadku uszkodzenia nie trzeba odnawiać całej posadzki, a jedynie zniszczone miejsce. Olej sprawia wrażenie, że podłoga jest matowa, a każde pomieszczenie jest przytulne i ciepłe w odbiorze. Opisywane rozwiązanie ma jednak także wady. Olejowane posadzki bez odpowiedniej pielęgnacji ulegają szybszemu zużyciu i wymagają staranniejszej dbałości od tych pokrytych lakierem. Okazuje się, że częste, systematyczne odświeżanie zabezpieczenia oraz trudności w utrzymaniu podłogi w czystości to dla wielu osób problem nie do przeskoczenia. Czy można więc polakierować olejowaną podłogę?

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux

Lakierowanie podłogi olejowanej


Wcześniej olejowaną podłogę w celu zmiany wykończenia można polakierować. Przed tym należy ją wyszlifować do surowego drewna, a wszelkie ubytki i szczeliny między elementami drewnianej posadzki zaszpachlować. Po szpachlowaniu trzeba wygładzić posadzkę wykonując szlif papierami o drobnej granulacji ścierniwa, a następnie pokryć jej powierzchnię Podkładem odcinającym AL Domalux Professional – mówi Ernest Wesołowski, ekspert ds. lakierów parkietowych oraz Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. – Podkład dedykowany jest trudnym podłożom. Odcina pozostałości olejów znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków znajdujące się w drewnie. Ponadto zamyka pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewnia bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększa ich wydajność. Po zastosowaniu tego podkładu na posadzkę możemy położyć lakier nawierzchniowy wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy – tłumaczy Ernest Wesołowski.

REKLAMA:


W celu zmiany efektu podłogi samo mycie bądź jej matowienie nie wystarczy. Olej wnika w strukturę drewna dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża, dla osiągnięcia trwałego i zadowalającego efektu, z wykorzystaniem lakieru (Podkład odcinający AL) jest bardzo istotne. Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być czysta, sucha, bez pozostałości innych środków.

Źródło: Domalux

Autor: Domalux - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.8)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt