chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Jaki lakier wybrać?

Jaki lakier wybrać?

24.04.2015
Bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze lakieru jest stopień połysku.

Chemia budowlana -  Fot. Domalux
Fot. Domalux

Wybór lakieru


Pożądane właściwości podłogi osiągamy dzięki lakierowaniu, które stanowi optymalne, powszechnie stosowane wykończenie. Lakiery różnią się jednak twardością, odpornością na ścieranie oraz właściwościami chemicznymi i użytkowymi, a co za tym idzie także przeznaczeniem.

Nie mniej ważny jest wybór stopnia połysku środka, czyli parametr odpowiedzialny za odbijanie światła. Ma on bardzo duży wpływ na estetykę posadzki, pierwsze wrażenie i postrzeganie wystroju wnętrza jako całości. Najpopularniejsze stopnie połysku, które można uzyskać dzięki dostępnym w Polsce lakierom to: mat, półmat i połysk. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się wspomniane warianty oraz jakie mają plusy i minusy.
REKLAMA:


Połysk


Wykończenie wnętrza o takim parametrze było popularne w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Aktualnie ponownie wraca do łask, ponieważ uzyskany efekt lustrzanego odbicia uchodzi za luksusowy, pasujący do wnętrz eleganckich i o nowoczesnym wystroju. Połyskująca, błyszcząca posadzka odbija najwięcej światła, co pozwala rozświetlić pomieszczenie. Zastosowana w mniejszych mieszkaniach nada im nowego charakteru, optycznie powiększy i podniesie renomę. Mimo że uzyskany efekt końcowy jest ciekawy, ma również swoje wady i zalety. Ślady użytkowania, uszkodzenia oraz wszelkie niedoskonałości, a także zabrudzenia na powłoce lakierniczej w połysku są bardziej widoczne. Z czasem ulega ona także zmatowieniu. Co więcej, rozwiązanie to jest dla wielu zbyt sztuczne, nienaturalne. Jednak podłoga o takim aspekcie połysku jest najbardziej trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, ponieważ w jej skład wchodzą głównie żywice oraz niewielka ilość związków pomocniczych, przez co na posadzce po wyschnięciu mamy odporną, jednorodną powłokę. Lakier w połysku rekomendowany jest do wnętrz reprezentacyjnych, nowoczesnych i nieco ciemniejszych, a przede wszystkim do pomieszczeń mocno eksploatowanych np.: sal sportowych oraz lekcyjnych.

Stopień odbicia światła na tego typu wykończeniu podłogi wynosi ponad 70%, podczas gdy 100% oznacza powierzchnię lustrzaną.

Chemia budowlana -  Fot. Domalux
Fot. Domalux

Półmat


Lakier w półmacie jest produktem, po który najczęściej sięgają wykonawcy posadzek. Łączy ze sobą cechy naturalnego wyglądu drewna i lekkiego połysku powierzchni. Gwarantuje uzyskanie wykończenia o satynowym, lekko rozświetlonym i spokojnym charakterze. – Lakier gwarantujący półmatowy efekt wydaje się najbardziej bezpiecznym i uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w różnym stylu. Jest wybierany przez 90 proc. użytkowników, zwłaszcza wykonawców, ponieważ lakiery półmatowe dzięki dodatkowi środków matujących mają „zdolność maskowania” wad drewna, powstałych podczas użytkowania posadzki drewnianej, jak np.: niewielkie zaplamienia oraz niedociągnięcia powstałe podczas szlifowania drewna czy lakierowania. Aby uzyskać posadzkę w pomieszczeniu mieszkalnym o takim efekcie, polecam lakier Domalux Classic Silver – tłumaczy Ernest Wesołowski, ekspert ds. lakierów parkietowych i Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. Stopień odbicia światła na tego typu wykończeniu podłogi wynosi 20-40%.
Chemia budowlana -  Fot. Domalux
Fot. Domalux

Mat


Lakier matowy pozwala uzyskać podłogę o niemal niedostrzegalnym połysku. Spośród wszystkich najbardziej podkreśla naturalny wygląd drewna i jego walory. Taka posadzka sprawia, że pomieszczenie jest przytulne i ciepłe w odbiorze. Zdaniem wielu, podłogi matowe są bardziej eleganckie od połyskujących, odbijających światło. Ponadto przez to, że mat tłumi refleksy świetlne, zalecany jest do wnętrz jasnych, mocno oświetlonych. Dobrze będzie prezentował się szczególnie na dużych, otwartych powierzchniach. Matowy lakier tuszuje też pewne niedociągnięcia i nierówności, w mniejszym stopniu uwidacznia ślady zużycia i wszelkie zarysowania. Mimo to z posadzki o matowym wykończeniu trudniej usunąć zabrudzenia.

Stopień odbicia światła na tego typu wykończeniu podłogi wynosi do 5-15%.

Wybór lakieru o konkretnym stopniu połysku nie jest jedynie kwestią gustu, ale decyzją o aranżacji oraz atmosferze we wnętrzu i użyteczności. Niezależnie od wyboru, odpowiednio przeprowadzone lakierowanie pozwoli technicznie zabezpieczyć posadzkę przed czynnikami niszczącymi: chemicznymi i mechanicznymi. W innym wypadku drewniana podłoga bardzo łatwo ulegnie zabrudzeniu i zniszczeniu.Źródło: Domalux

Autor: Domalux - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt