chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Jak zabezpieczyć drewniane powierzchnie

Jak zabezpieczyć drewniane powierzchnie

30.10.2013
Drewniane ściany i sufit kojarzą się najczęściej z dwiema rzeczami: żółtawą boazerią PRL-u i góralskimi chatami. Nie musi jednak tak być. Materiałów, kolorów i gatunków drewna jest wiele i z powodzeniem możemy za jego pomocą nadać każdemu wnętrzu dowolny charakter. Żeby jak najdłużej cieszyło oko doskonałym stanem, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć. O środkach ochrony właśnie takich powierzchni mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax.

Projektanci wnętrz i architekci doceniają drewno, bo to surowiec naturalny, umożliwiający osiągnięcie różnych efektów w pomieszczeniu. Drewno na ścianach, a nawet suficie, ociepli pokój, łatwo jednak przesadzić z jego ilością. Najlepiej proporcjonalnie rozłożyć akcenty i zachować równowagę w kwestii surowców i kolorów. W pomieszczeniach wysokich i ożywionych światłem, np. z dużymi oknami, można użyć nawet kilka gatunków drewna, o różnych barwach i fakturach.

W mniejszych pokojach lepiej zastosować tylko jeden gatunek. Ogólna zasada jest taka, że wybór drewna powinien być podyktowany przeznaczeniem wnętrza. Powierzchnie na ścianie i suficie nie należą do mocno eksploatowanych, dlatego możemy wykorzystać zarówno miękkie, jak i twarde gatunki. Mamy też większą swobodę w doborze zabezpieczenia – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax. Każdy gatunek drewna, z którego zrobiona jest deska, ma swój indywidualny „skład chemiczny”, w związku z czym różnie będzie reagować z produktami ochronno-dekoracyjnymi, może też mieć inny kolor i usłojenie. Wynika to z pochodzenia i klasy drewna. Zwracajmy na to uwagę, np. dokupując materiały. Najmniej ryzykujemy, kupując u jednego producenta. Wygląd desek zmieni ponadto zastosowany środek ochronno-dekoracyjny:
REKLAMA:


Olej


Najlepiej podkreśla naturalny charakter drewna, ponieważ nie tworzy na nim żadnej powłoki. Głęboko wnika w jego strukturę, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Wydobywa naturalne piękno drewna. Idealnie sprawdzi się w przypadku desek z widocznymi sękami i wyraźnie zarysowanymi słojami.
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Lakier


Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące. Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Do drewna na ścianie i suficie można stosować produkty szybkoschnące, o niedrażniącym zapachu.

Lakierobejca


Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk. Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Idealna do zastosowania, kiedy chcemy zmienić kolor drewna, ale rysunek słojów pozostawić widocznym. Ostatecznie uzyskany kolor zależy od kilku czynników: gatunku drewna, jego gęstości, stopnia oszlifowania oraz grubości nakładanych warstw. Aby efekt końcowy był zadowalający, warto przed nałożeniem wykonać próbę w niewidocznym miejscu – podsumowuje Andrzej Wójcik.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt