chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Jak i kiedy szlifować drewno

Jak i kiedy szlifować drewno

13.09.2013
Jakie produkty ochronno-dekoracyjne powinniśmy zastosować do szlifowania drewna? Kiedy szlifować, a kiedy nie? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w poniższym artykule.

Chemia budowlana - Andrzej Wojcik w filmie instruktażowym, fot. Altax
Andrzej Wojcik w filmie instruktażowym, fot. Altax

Kiedy szlifować?


Ogólna zasada jest taka, że im bardziej oszlifowane drewno, tym lepszy efekt osiągniemy przy nakładaniu produktów ochronno-dekoracyjnych – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Dotyczy to emalii, lakierów, lakierobejc i olejów.

Szlifowanie to zajęcie czasochłonne. Wymaga odrobiny cierpliwości i trochę wprawy. Dlatego jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, np. tarasem lub podłogą, najlepiej użyć specjalnej szlifierki. Takie narzędzie pozwoli szybko pozbyć się starej warstwy preparatu i przygotować grunt pod nowy produkt. Niewielkie powierzchnie z powodzeniem możemy przeszlifować papierem ściernym, bez potrzeby użycia dodatkowych narzędzi.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Uwaga!


Papier ścierny ma różną gradację i należy pamiętać o kolejności jego używania: najpierw ścieramy powierzchnię papierem grubym, o gradacji 40-60. Potem przechodzimy do coraz drobniejszych gradacji, a całość wykańczamy papierem o grubości 150-200.

Produkty takie jak oleje, lakiery czy lakierobejce muszą być nakładane na powierzchnie oszlifowane i oczyszczone. W innym wypadku preparaty nie wnikną dobrze w deskę (dotyczy to oleju) albo powłoka będzie nietrwała (w przypadku lakierów, lakierobejc i emalii) i po niedługim czasie będziemy musieli powtarzać cały zabieg.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Kiedy nie szlifować?


Bywa jednak, że nie zależy nam na idealnie oszlifowanej powierzchni, na przykład wtedy, kiedy chcemy zabezpieczyć płot albo szopę na narzędzia. Wtedy możemy sięgnąć po produkty o większej tolerancji, które z powodzeniem możemy kłaść na deski nieoszlifowane. Są to między innymi impregnaty dekoracyjne.
Nie ma jak porada fachowca!

Jaką szlifierkę wybrać?


Jaka powinna być gradacja papieru? Z takimi pytaniami od niepewnych użytkowników spotykam się najczęściej – mówi Andrzej Wójcik. Aby uniknąć błędów, najlepiej dobrze zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie produktu. Pomocne będą też filmy instruktażowe dostępne w Internecie.

Poradniki w formie filmów instruktażowych są już dostępne w serwisie YouTube, na kanale AltaxTV. Andrzej Wójcik pokazuje w nich, jak krok po kroku przygotowywać powierzchnie do impregnacji i w jaki sposób nakładać produkty.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt