chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Kompleksowy remont konserwatorski w systemie Remmers

Kompleksowy remont konserwatorski w systemie Remmers

22.10.2012
Riegel koło Kaiserstuhl to gmina w Badenii- Wirtembergii o liczącej około 7.000 lat historii osadnictwa, sięgającej czasów wczesnej epoki kamiennej. Młodziutka w tym kontekście jest pochodząca z 1770 roku barokowa budowla o wyglądzie pałacu, która niegdyś stanowiła rodzaj ratusza dla dzielnicy Ettenheimmunster. Okazały dwukondygnacyjny barokowy budynek z czterospadowym dachem, posiada wspaniały barokowy portal i detal kamieniarski remontu umieszczony w pokrytych tynkiem elewacjach. W 1834 roku w efekcie sekularyzacji, Gmina Riegel nabyła budynek, aby wykorzystywać go jako szkołę.

Chemia budowlana - Budynek przed przeprowadzeniem remontu Fot. Remmers
Budynek przed przeprowadzeniem remontu Fot. Remmers
Pełen tragicznych zdarzeń wiek XX odcisnął swe piętno także w Riegel. Budynek szkoły został zbombardowany podczas II Wojny Światowej. Powojenna odbudowa, późniejsze remonty, a także wielokrotna zmiana funkcji pozostawiły wyraźne ślady. W 2008 roku nadszedł przełom. Historyczna budowla po generalnym remoncie miała stać się połączeniem kamienicy mieszkalnej, miejsca spotkań i muzeum. Projektant i architekt Konrad Waltersberger mówi na temat kosztującego 2,2 miliony euro remontu: „Potrzebowaliśmy dwóch lat na sporządzenie planów, złożenie wniosków i uzyskanie pozwoleń. W czerwcu 2010 rozpoczęto prace budowlane i gdy pojawiła się konieczność renowacji zniszczonej substancji budowlanej, potrzebowaliśmy wsparcia specjalistów. Tak doszło do pierwszego kontaktu z firmą Remmers. Z początku chodziło tylko o ocenę i pomoc techniczną w sprawie konserwacji parapetów i detalu wykonanego z kamienia naturalnego, ale bardzo szybko w polu widzenia pojawiły się kolejne problemy: silnie widoczne zawilgocenie murów na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz uszkodzone, zasolone powierzchnie tynku. Prowadziliśmy bardzo konstruktywne rozmowy i umówiliśmy się na współpracę." W wyniku wstępnych ustaleń na placu budowy, technicy zastosowań pobrali próbki do budowlano-chemicznej i fizycznej oceny parametrów w laboratorium analitycznym Remmers. W oparciu o ustalone wartości opracowano następnie w porozumieniu z projektantem i włączonym w sprawę Urzędem Ochrony Zabytków całościową koncepcję renowacji. Dział Zarządzanie Projektami i Obiektami Remmers wraz z przedstawicielami handlowymi opiekował się całym przedsięwzięciem do samego końca. Dzięki temu projektant i firmy wykonawcze zawsze miały do dyspozycji partnera do konsultacji.
Przeczytaj również: Produkty do renowacji zabytków
REKLAMA:


Chemia budowlana - Budynek po przeprowadzeniu remontu Fot. Remmers
Budynek po przeprowadzeniu remontu Fot. Remmers
Po całkowitym usunięciu starego, silnie zasolonego tynku, wykonano uszczelnienie budowli w systemie Kiesol z użyciem Sulfatexschlämme i Dichtschlämme, oraz iniekcję przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie. Do odtworzenia tynków na ścianach użyto cenionych od dziesięcioleci tynków renowacyjnych. Zastosowane je w silnie zasolonej sklepionej historycznej piwnicy oraz podczas renowacji cokołów i powierzchni ścian w części mieszkalnej. Remmers Grundputz, ze względu na dużą zawartość porów zdolnych do magazynowania soli, jest tynkiem podkładowym zgodnym z WTA. Zastosowany również Sanierputz Universal HS ze swymi parametrami wyraźnie przewyższa wymogi WTA. Poprzez wspólne zastosowanie tynków Grundputz i Universalputz HS powstał bardzo wydajny system tynków renowacyjnych, który poprzez połączenie wybranych cech budowlano-fizycznych, optymalnej łatwości obróbki oraz doskonałej odporności jest niemal bezkonkurencyjny. System tynków renowacyjnych Remmers sprawdził się dotąd na wielu obiektach - teraz także w kamienicy w Riegel.

Na podstawie przedłożonej przez firmę Remmers koncepcji Rada Gminna Riegel ustaliła kolorystyczną aranżację elewacji tynkowych i imitujących kolor piaskowca obramień, parapetów, cokołów i gzymsów. Tynkowane powierzchnie utrzymane są w subtelnych odcieniach czerwonej ochry, zaś elementy z piaskowca i okiennice w naturalnych barwach ciepłych szarości.

Uszczelnienie budowli: uszczelnienie powierzchniowe i przepona pozioma w systemie Kiesol (ok. 100 mb). Odnowienie tynków: Vorspritzmörtel / Grundputz / Universalputz / Feinputz (elewacja: ok. 800 m2, wewnątrz: ok. 400 rm)
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers
Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers


Ochrona elewacji: system farb silikonowych Siliconharzfarbe LA Przedsiębiorstwa biorące udział:
Biuro Architektoniczne Konrad Waltersberger, 79353 Bahlingen koło Kaiserstuhl Zakład Sztukatorski Knoch, 77694 Kehl-Marlen Kamieniarz Peter Gutmann, 79346 Endingen koło Kaiserstuhl

Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers
Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt