chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Ochrona drewna narażonego na okresowy kontakt z wodą

Ochrona drewna narażonego na okresowy kontakt z wodą

05.09.2012
Uniwersalny charakter drewna pozwala na jego szerokie zastosowanie. Jest ono solidnym materiałem wykończeniowym i budowlanym wykorzystywanym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Mimo swoich naturalnych właściwości, które pozwalają mu na kontakt z wodą, musi być odpowiednio zabezpieczone, aby nie ulegało degradacji i odkształceniom.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux
Drewno stosowane jest w przemyśle i budownictwie na szeroką skalę. Wytwarza się z niego meble, elementy małej architektury ogrodowej, a także elementy wykończeniowe. Jego naturalny charakter powoduje, że drewno nadaje naszym ogrodom uroku i doskonale harmonizuje się z takimi materiałami jak np. kamień. Jednakże drewno wystawione na zewnątrz pomieszczeń narażone jest na zmienne warunki atmosferyczne. Jednym z głównych czynników powodujących jego degradację jest woda. Właściwości drewna pozwalają mu na jej przyjmowanie oraz oddawanie, co jednak powoduje jego wypaczanie się. Ważna jest zatem jego właściwa ochrona, którą zagwarantuje odpowiedni preparat (np. Lakier Domalux Jachtowy).
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux

Elastyczna powłoka ochronna


Drewno narażone na zmienne warunki atmosferyczne ulega odkształceniom. Pozbawione odpowiedniej ochrony będzie się łódkować, rozsychać, pęcznieć bądź wybrzuszać. Jednak zakonserwowane wysokojakościowym środkiem przeznaczonym do jego zabezpieczenia może służyć przez długi okres. Należy pamiętać, że mimo zaimpregnowania i polakierowania, drewno wciąż będzie miało tendencję do zmiany swojej objętości. Silne nasłonecznienie na zmianę z długotrwałymi opadami, przynoszą zmiany temperatur i wilgotności, co w efekcie powoduje silną deformację drewna i tym samym negatywnie wpływa na nałożoną warstwę ochronną. Użyty do lakierowania produkt musi zatem posiadać odpowiednie właściwości, które zapobiegną jej pękaniu i łuszczeniu się. Do ochrony drewna narażonego na długookresowe działanie wody i promieni UV trzeba więc używać wysoce-odpornego lakieru (np. Domalux Jachtowy). Najważniejszą jego zaletą jest stworzenie wytrzymałej, elastycznej powłoki, która reaguje na zmianę objętości drewna.

Autor: Domalux - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.3)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt