chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » ABC zagrożeń drewna

ABC zagrożeń drewna

29.06.2012
Chemia budowlana - Fot. Dulux
Fot. Dulux
Człowiek od tysiącleci wykorzystuje i docenia niezwykłe walory drewna. Ten piękny materiał, mimo swojej pozornej trwałości narażony jest na oddziaływanie licznych czynników, które mogą powodować stopniową utratę jego pięknego wyglądu i wytrzymałości.

Zagrożenia atmosferyczne:REKLAMA:


- Woda i wilgoć
Zmiany zawartości wody w drewnie powodują, że drewno pęcznieje lub kurczy się. Powtarzający się proces, w szczególności, gdy przebiega szybko, może powodować pęknięcia, które niszczą walory estetyczne drewna i osłabiają jego strukturę. Jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą stanowić miejsce ataku biokorozji. Wysoka zawartość wody w drewnie (> 20%) sprzyja rozwojowi grzybów atakujących drewno.

- Promieniowanie UV
Promieniowanie UV niszczy ligninę w drewnie. Lignina jest składnikiem łączącym komórki drewna i jej działanie można porównać do działania cementu w murze z cegieł. Niepołączone komórki drewna zaczynają się kruszyć, przez co osłabiają powierzchniowo jego strukturę. Drewno szarzeje, staje się bardziej porowate i podatne na niszczące działanie wody. Składniki chemiczne powstałe po rozkładzie ligniny stanowią również pożywkę dla grzybów.

- Temperatura
Wahania temperatury wpływają na wilgotność drewna, a tym samym na proces pęcznienia i kurczenia się, który może prowadzić do jego mechanicznych uszkodzeń.

Biologiczne zagrożenia drewna:- Grzyby:
a) powodujące rozkład drewna
Niezabezpieczone i zawilgocone drewno stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów powodujących jego rozkład. W zależności od ich gatunku proces ten będzie przebiegał w różnym tempie oraz objawiał się innym wyglądem korodowanego drewna. Jednak efekt końcowy będzie ten sam – element drewniany ulegnie całkowitemu zniszczeniu i będzie wymagał wymiany.

b) zmieniające właściwości estetyczne drewna (sinizna)
Nie wszystkie grzyby atakujące drewno prowadzą do jego rozkładu. Część z nich powoduje jedynie przebarwienia, tzw. siniznę drewna. Sinizna nie wpływa na wytrzymałość, ale mocno i trwale zmienia jego estetykę. Ponadto towarzyszące siniźnie wykwity powierzchniowe przebijają mechanicznie powłoki utworzone przez preparaty do ochrony i dekoracji drewna, zmieniając poziom zabezpieczenia i wygląd powierzchni drewnianej.

- Owady
Owady żerujące w drewnie atakują zarówno drewno suche, jak i wilgotne, stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Drążąc otwory, bardzo mocno osłabiają parametry fizyczne drewna, w skrajnych przypadkach wymuszając konieczność wymiany zniszczonego elementu.

Źródło: Sadolin.pl
Opr. S. Z.
Fot: Dulux

Autor: Sadolin - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt