chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna wewnątrz domu

Przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna wewnątrz domu

20.04.2012
Chemia budowlana - Przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna wewnątrz domu

Część I – drewno wewnątrz.


Drewno kochamy za naturalny charakter i ciepły klimat, jaki tworzy w naszym domu. Aby jednak długo cieszyło nasze oczy, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Pozwoli to uniknąć wizyty gości w postaci szpecącego grzyba lub owadów chrupiących naszą ścianę. Ekspert firmy Altax przedstawia krótki przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna. Z pewnością pomoże on dobrać najbardziej odpowiedni preparat do poszczególnych drewnianych elementów wewnątrz naszego domu.

Czego oczy nie widzą...


Właściwe zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, która przecież stanowi szkielet naszego domu i decyduje o jego trwałości, jest kluczowe. Do elementów takich jak więźba dachowa, elementy ścian działowych, konstrukcji szkieletowych, należy użyć przeznaczonych specjalnie do drewna konstrukcyjnego impregnatów technicznych.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna wewnątrz domu
Wybierzmy taki, który w jak najszerszym zakresie zabezpiecza drewno przed biokorozją. - Tylko impregnat, który chroni jednocześnie przed pleśnią, grzybami domowymi oraz owadami, jest pełnowartościowy i daje pewność, że konstrukcja naszego domu nie zostanie osłabiona przez szkodniki – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Warto zwrócić uwagę na właściwości preparatu podczas zakupu, bo nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty łączą w sobie wszystkie te trzy funkcje.

Warto wiedzieć, że preparaty tego typu zwalczą pleśń i grzyby domowe również na drewnie już zarażonym. Mogą być nanoszone metodą natryskową, zanurzeniową lub za pomocą pędzla.

Chemia budowlana - Przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna wewnątrz domu

Dobrać właściwy preparat dekoracyjny


Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. Środki te barwią deskę na wybrany kolor i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie. – Warto wybierać preparaty jak najmniej uniwersalne, o dokładnie sprecyzowanym zastosowaniu – radzi Andrzej Wójcik. – Jak coś jest do wszystkiego, to często nie sprawdza się we wszystkich warunkach. Im produkt bardziej wyspecjalizowany, tym większa pewność, że skutecznie zabezpieczy naszą powierzchnię. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie.

Chemia budowlana - Przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna wewnątrz domu


Dodatkowe zabezpieczenie


Jeżeli drewniane elementy wewnątrz domu narażone są na podwyższoną wilgotność, powinny być wstępnie zabezpieczone gruntującym impregnatem chroniącym przed biokorozją. Będzie to dotyczyło na przykład drewna w łazience, a także elementów drewnianych budynku usytuowanego w miejscu o dużej wilgotności powietrza lub w domu sezonowym, który nie jest ogrzewany zimą.
Preparaty gruntujące najczęściej spotkać można pod nazwą impregnat gruntujący lub baza gruntująca. Występujące na rynku środki będą różnić się składem. Spotkać można impregnaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje są tak samo skuteczne i można stosować je wewnątrz. Zalecane jest jednak aby te, w których nośnikiem jest benzyna, ze względu na opary, stosować raczej na zewnątrz, a jeśli w pomieszczeniach, to takich, które łatwo można przewietrzyć.
Różnice w składzie decydują o pewnych właściwościach preparatów. W przypadku konieczności zabezpieczenia zawilgoconego drewna np. więźby dachowej, należy użyć technicznych impregnatów wodnych, które zadziałają na zasadzie wymiany stężeń. Preparatem, który sprawdzi się w takich warunkach jest np. impregnat do drewna konstrukcyjnego Boramon C30. Z kolei produkty rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzą się w impregnacji drewna starego, mocno wysuszonego, które często puchnie i pęka od stosowania preparatów wodorozcieńczalnych.
Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt