chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Udany rok dla targów?

Udany rok dla targów?

27.02.2012
Rok 2011 był udany dla branży targowej. Potwierdzają to wstępne wyniki rynku targów monitorowanego przez Polską Izbę Przemysłu Targowego.

Chemia budowlana - Tragi Budma 2009 w Poznaniu
Tragi Budma 2009 w Poznaniu
Rynek targowy w Polsce w 2011 r. w każdej z podstawowych kategorii notuje wzrost. W roku 2011 odbyło się 210 targów, to o cztery imprezy targowe więcej niż w roku 2009. Wynajęta powierzchnia targowa w roku 2011 kształtuje się na poziomie 676 tys. m2 - to o prawie 100 tys. m2 więcej niż w roku 2009. Również pod względem liczby wystawców branża zanotowała znaczący wzrost z 26, 5 tys. do prawie 29 tys. Na uwagę zasługuje wzrost liczby zwiedzających na targach w Polsce. O ile w 2009 r. targi odwiedziło niespełna 884 tys. zwiedzających, to w 2010 r. ich liczba wyniosła 1 013 846, zaś w 2011 roku kształtuje się na poziomie blisko 1 112 000 osób.
Przeczytaj również: Chemiczna Budma 2012
REKLAMA:


Wyniki dowodzą między innymi tego, że w trudnych gospodarczo czasach rośnie wiedza przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki na temat możliwości wykorzystania targów jako instrumentu marketingu i komunikacji w biznesie. Uczestnicy targów - wystawcy i zwiedzający, nie rezygnują z wydatków na uczestnictwo w targach.

Badając dynamikę podstawowych parametrów rynku targowego w 2011 r. w porównaniu z 2010 rokiem, odnotowujemy również wzrosty. Liczba wystawców wzrosła o ok. 3,4 proc., a zwiedzających - o ok. 9,7 proc. Powierzchnia wynajęta na 210 targach organizowanych przez członków PIPT w 2011 roku utrzymała się niemal na tym samym poziomie co rok wcześniej. (2010 – 678 065 mkw., na 227 targach).

Dokładne wyniki w zakresie podstawowych parametrów statystycznych polskiego rynku targowego w 2011 roku znane będą po zakończeniu audytu realizowanego obecnie na zlecenie PIPT przez CENTREX - Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych.

Organizatorzy oceniają pozytywnie wyniki roku 2011, który przyniósł wzrost parametrów. Jest dobrze – mówią, chociaż nie we wszystkich branżach. Z branżami, które nastawione są na eksport kryzys obszedł się łaskawiej.
- Rok 2011 był kolejnym rokiem, w którym spółka Murator EXPO zanotowała istotny wzrost liczby wystawców i powierzchni z tytułu organizacji targów. Rok 2012 może przynieść generalne pogorszenie sytuacji. W większości branż widzimy jednak swoje szanse na kolejny, tym razem jednak znacznie mniejszy wzrost. Zakładamy, że nie ucierpią Targi WIATR i WODA ze względu na to, że trzon polskiego przemysłu stoczniowego stanowią eksporterzy, którym pomaga wysoki kurs euro i rośnie ich konkurencyjność w Europie – tłumaczy Jacek Oryl, prezes Murator EXPO sp. z o.o.

– Pomimo zdecydowanego ochłodzenia koniunktury na rynku mieszkań, nie powinny ucierpieć też Targi Mieszkaniowe Nowy DOM, Nowe MIESZKANIE – są istotnym narzędziem dla sprzedaży dużej ilości wybudowanych w ostatnich latach mieszkań. Kryzys zaszkodził przede wszystkim mniejszym imprezom tego typu, których w roku 2011 w Warszawie, poza naszymi targami organizowanych było aż osiem. W 2012 r. pozostanie ich tylko pięć. Co ciekawe, obecnie zauważamy wzrost w stosunku do ubiegłego roku ilości umów podpisanych z deweloperami dotyczących udziału we wszystkich czterech edycjach targów w 2012 r. To daje nam pewność, że w tej trudnej branży targi w 2012 r. odgrywać będą istotne znaczenie w promocji i sprzedaży – dodaje Jacek Oryl.

Chemia budowlana - Targi Budma 2009 w Poznaniu
Targi Budma 2009 w Poznaniu
Branży obrabiarkowo – narzędziowej, która również nastawiona jest na eksport kryzys też nie grozi, wręcz odwrotnie, wyniki porównujące rok 2011 z 2009 są bardzo obiecujące. - W 2011 r. w porównaniu do 2009 wzrosła liczba wystawców uczestniczących w 4 imprezach targowych dedykowanych branży obrabiarkowo-narzędziowej, aż o 52 proc. Dynamika roczna jest jeszcze większa - między rokiem 2010 a 2011 wzrost sięgnął aż 70 proc. Ponadto w roku 2011 liczba wystawców, którzy wzięli udział w więcej niż jednej imprezie targowej tej branży również wzrosła, i to aż o 65 proc., w porównaniu do 2009 r. To znakomita prognoza – komentuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Dla Międzynarodowych Targów Poznańskich rok 2011, również należy do udanych. - Rok 2011 był dla MTP lepszy od poprzedniego pod każdym względem. Pod względem ilości metrów kwadratowych sprzedanych wystawcom, ilości wystawców i zwiedzających – mówi wiceprezes MTP, Tomasz Kobierski.

Branżą, która niezmiennie od wielu lat cieszy się powodzeniem jest branża budowlana. Najbardziej udane imprezy roku 2011 na Targach Poznańskich były związane właśnie z sektorem budowlanym. - Budownictwu poświęcamy każdego roku kilka imprez targowych, na czele z targami BUDMA - największą imprezą w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Budownictwo jest naszą najsilniejszą specjalizacją, jednak bardzo mocnych branż i sektorów mamy na targach znacznie więcej. Z pewnością należy do nich wszystko, co wiąże się z drewnem, zarówno wyroby gotowe, takie jak meble, ale także maszyny do obróbki drewna oraz maszyny pielęgnacji lasów i pozyskania drewna – dodaje Tomasz Kobierski.

Źródło: Polska Izba Przemysłu Targowego

Fot. Waldemar Mulhstein

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Error: Table 'nevicom2_chemia.chemia_najczesciej_czytane_farby' doesn't exist