chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Nanoszenie powłok zimą

Nanoszenie powłok zimą

28.10.2011
Prawie 80% problemów związanych z wykańczaną powłokami przemysłowymi stolarką wiąże się z wyrobami wytwarzanymi i dostarczanymi w zimie, zazwyczaj w okresie od grudnia do marca.

Chemia budowlana - Nanoszenie powłok zimą
REKLAMA:


Wprowadzenie


Większość problemów pojawiających się na terenie budowy, związana jest z jednym bądź z kombinacją dwóch poniższych czynników:
- Niskie temperatury powietrza, które mają ujemny wpływ na czas schnięcia i utwardzania powłok lakierniczych
- Wysoka wilgotność, która powoduje zmiany wymiarowe e|ementów i rozszczelnianiem połączeń typu V, wystawiając je na bezpośrednie działanie wilgoci i powodując problemy z otwieraniem okien i drzwi.

Chemia budowlana - Nanoszenie powłok zimą


Korygowanie tych problemów na terenie budowy zwiększa koszty, a spory związane z umową, wizje lokalne i opóźnienia płatności z nimi związane, powodują frustrację wszystkich zaangażowanych stron.
Niniejsza instrukcja streszcza niektóre proste kroki, które można przedsięwziąć podczas produkcji stolarki, na terenie budowy i w fazie konstrukcyjnej, mogące znacznie zmniejszyć, a w większości przypadków nawet uniknąć problemów związanych z zimowymi warunkami.
Przeczytaj również: Jaką farbą malować elewację

Malowanie i suszenie fabryczne


Nowoczesne systemy powłok schną i utwardzają się w dwóch etapach. Podczas pierwszego etapu, „koalescencji", z mokrej warstwy filmu lakierowego usuwana jest woda i rozpuszczalnik. Staje się ona wtedy dotykowo sucha jeszcze przed wyparowaniem całej wody. Poniższy wykres przedstawia typową krzywą koalescencji dla wodnej farby akrylowej. Przy niższych temperaturach i niskim przepływie powietrza czas schnięcia znacznie się wydłuża, a nawet jeżeli farba jest już dotykowo sucha, wciąż zawiera dużo wilgoci.

Chemia budowlana - Nanoszenie powłok zimą


Etap koalescencji jest kluczowy dla wydajności. Jeżeli stolarka zostanie wystawiona przed pełnym wyschnięciem, na jej powierzchni mogą pojawić się pęcherze, w szczególności przy złych warunkach pogodowych.
Przeczytaj również: Farby przeciw korozji
Drugim etapem jest „utwardzanie", kiedy wyschnięta powłoka lakierowa sieciuje, zwiększając swoją wytrzymałość i przyczepność. W lecie pełne utwardzenie osiąga się po kilku dniach, jednak zimą proces jest spowolniony, zatrzymując się praktycznie przy temperaturze 0 stopni i ponownie przyśpieszając wraz z jej wzrostem.

Praktyczne kroki podejmowane w fabryce


Osiągnięcie pełnej koalescencji każdej warstwy powłoki lakierowej przed dostarczeniem stolarki jest kluczowe dla uniknięcia reklamacji. Poniższe proste czynności pomogą uzyskać ten efekt:
- Farbę należy zawsze przechowywać w ogrzewanym magazynie. Nigdy nie należy pozostawiać puszek z farbą na zimnej betonowej posadzce
- Należy przestrzegać specyfikacji dot. grubości nakładanych powłok. Zwiększanie grubości nałożeń jest nieuzasadnione i dodatkowo spowalnia proces schnięcia całej powłoki.
- W strefie suszenia powinno się utrzymywać temperaturę około 18-20°C, za pomocą nagrzewnicy lub systemu nawiewnego dostarczającego ciepłe i przefiltrowane powietrze przewodem wentylacyjnym.
- Należy unikać wyłączania wentylatorów zapewniających cyrkulację powietrza na noc. W ciepłym/wilgotnym i nieruchomym powietrzu schnięcie będzie przebiegało bardzo powoli.
- Należy unikać przyśpieszania schnięcia powłoki za pomocą poddawania elementów stolarki działaniu gorącego strumienia powietrza Spowoduje to przyschnięcie powierzchniowej warstwy powłoki, spowalniając proces koalescencji i zatrzymując jednocześnie wilgoć w powłoce lakierniczej.
- Należy jak najbardziej opóźnić moment pakowania ukończonych elementów stolarki. Szczelne zapakowanie i zmagazynowanie w nieogrzewanej przestrzeni ekspedycji spowolni lub zatrzyma uwalnianie wilgoci z powłoki, uniemożliwiając jej całkowitą koalescencję.

Zawartość wilgoci w drewnie


Zawartość wilgoci w stolarce otworowej waha się znacząco w ciągu roku i jest zazwyczaj niezależna od rodzaju obróbki i sposobu jej wykończenia.
Przeczytaj również: Przegląd domu na wiosnę
Chemia budowlana - Nanoszenie powłok zimą


Zmiany wymiarowe są zależne od jakości i gatunku drewna, jednak zazwyczaj wynoszą one około 1% na każde 3% zmiany wilgoci drewna.
Nierzadko zdarza się, że wyprodukowana zimą stolarka opuszczają fabrykę ma wilgotność około 10%, a po zamontowaniu jej wilgotność zaczyna gwałtownie wzrastać do poziomu 18‐20%. Skutkuje to 3‐4% zmianami wymiarowymi drewna powodując rozszczelnienie połączeń i przenikanie wilgoci do drewna niezabezpieczonymi przekrojami poprzecznymi i wręgami.

Nowoczesne standardy budownictwa przysparzają kolejnych problemów, wynikających z braku właściwej wentylacji, która usunęłaby zawilgocenie wynikające z wykonywania mokrych robót wykończeniowych. Pomimo, iż roboty wykończeniowe „na sucho" są obecnie szeroko stosowane, wciąż najpopularniej stosowane są tynki gipsowe-cementowe i betonowe wylewki podłogowe. Na każdy użyty worek tynku przypada 15-17 l. wody, natomiast na każdy 1 m2 wylewki betonowej aż 180-200 l. Podczas wysychania budynku, elementy stolarki takie jak drzwi i okna są główną drogą przenoszenia pary wodnej, co może powodować powstawanie pęcherzy na ich powierzchni oraz problemy z utratą adhezji farby, którą zostały wykończone.

Praktyczne kroki podejmowane w fabryce


- Aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia drewna w ogrzewanych zimą halach produkcyjnych, należy je składować na zewnątrz pod zadaszeniem. Zapewni to ustabilizowanie wilgotności równoważnej drewna na poziomie 14-16%.

Praktyczne kroki podejmowane na budowie


- Usuń foliowe opakowanie przed rozpoczęciem przechowywania stolarki, dla zapewnienia jej swobodnej wentylacji.
- Stolarkę otworową należy ustawić na odpowiednich podkładkach / paletach w taki sposób, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem, oraz osłonić przez kurzem i zanieczyszczeniami.
- Pomieszczenia magazynowe muszą być dobrze wentylowane i nie powinny występować w nich skrajne różnice temperatur.
- Nieprawidłowe jest magazynowanie stolarki w metalowych kontenerach i wystawionej bezpośrednio na zewnątrz bez osłony przed działanie czynników pogodowych. Stwarza to zagrożenie kondensacją wilgoci i intensywnego nagrzewania powłok podczas bezpośredniego nasłonecznienia stolarki. W foliowym opakowaniu może się również zbierać woda, co prowadzi do saturacji niektórych komponentów.
- Jeżeli stolarka została zamontowane przed ukończeniem wszystkich mokrych robót wykończeniowych, to łagodne wewnętrzne ogrzewanie, dobra wentylacja i wykorzystanie odwilżaczy pozwoli uniknąć znacznej ilości problemów.
- Zabrudzenia powłoki lakierowej tynkiem lub innymi materiałami budowlanymi należy jak najszybciej usunąć za pomocą roztworu środka myjącego i zneutralizować czystą wodą.
- Odsłonięte surowe powierzchnie elementów drewniane, które były przycinane bezpośrednio na budowie, trzeba zamalować tym samym systemem powłok lakierowych co stolarka z wykorzystaniem środków do ochrony przekroju poprzecznego drewna.

Dodatkowe informacje


Szczegółowe arkusze informacyjne opisujące:
- Parametry schnięcia
- Zawartość wilgoci i tolerancję na skrawanie
- Dbałość na terenie budowy i magazynowanie

Źródło: Teknos

Autor: Teknos - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt