chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami

Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami

31.03.2009
Zdarza się, że jedno pomieszczenie w mieszkaniu pełni kilka funkcji – kuchnia łączy się z jadalnią, sypialnia z gabinetem, przedpokój z salonem. Warto takie pomieszczenie podzielić, wyróżniając poszczególne funkcje użytkowe. Są na to prostsze sposoby, niż stawianie ścian.

Kolor we wnętrzu

Wyróżnienie jednej części pomieszczenia za pomocą koloru to najprostszy sposób na jego podział, należy jednak znać podstawowe reguły, które rządzą kolorem we wnętrzu. Przede wszystkim pamiętajmy, że jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemne zmniejszają. Sufit i podłoga pomalowane na ciemno sprawiają, że pomieszczenie wydaje się niższe. Sufit i jedna ściana w ciepłym, jasnym kolorze optycznie rozszerzają wnętrze. Ściany w ciemniejszej tonacji (przy jasnej podłodze i suficie) powodują, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Natomiast ściany i sufit w ciemniejszym kolorze (przy jasnej podłodze) wydłużają wnętrze i sprawiają, że podłoga mniej rzuca się w oczy.
Chemia budowlana - Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami
Chemia budowlana - Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami

To jeszcze nie wszystkie magiczne właściwości koloru. Pozwala on nie tylko zmienić wygląd mieszkania, ale wręcz usprawnić jego układ funkcjonalny. Dyskretna różnica w podstawowej tonacji ścian – albo zdecydowany kontrast barw – umożliwiają stworzenie optycznych granic pomiędzy kuchnią a częścią otwartą.
Aby kolor zagrał, musi zostać położony na idealnie przygotowane podłoże. Tylko nieskazitelna gładkość ściany i sufitu pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu. Dzisiejsze technologie umożliwiają osiągnięcie nadzwyczaj gładkich powierzchni. Przy wygładzaniu ścian najlepiej sprawdzają się gipsowe masy szpachlowe, takie jak Gipsar. Z palety wyrobów tej marki do wykonywania gładzi przeznaczone są: Gipsar Uni (gładź doskonała zwłaszcza do wygładzania sufitów, gdyż jest łatwa w obróbce, dzięki czemu ręka pracująca w górze nie męczy się zbyt szybko), Gipsar Perfekt, Gipsar Max. Zanim jednak przystąpimy do wygładzania ścian, należy zredukować chłonność podłoża, stosując emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt.
Chemia budowlana - Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami
Chemia budowlana - Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami

Chemia budowlana - Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami
Zróżnicowanie podłogi
Innym sposobem na rozróżnienie poszczególnych funkcji danego pomieszczenia jest zastosowanie różnych okładzin podłogowych. W przypadku kuchni połączonej z jadalnią, w części kuchennej można zastosować glazurę, zaś w jadalnianej parkiet. Płytki i parkiet powinny znajdować się na tym samym poziomie, dzięki czemu unikniemy niewygodnego progu, o który łatwo się potknąć. Jest jednak pewne ale...
Zazwyczaj parkiet ma większą grubość niż płytki ceramiczne. Należy wtedy podnieść wysokość posadzki w części kuchennej. Można to zrobić za pomocą zapraw wyrównujących, ale szybsze i wygodniejsze jest zastosowanie zaprawy klejącej Atlas Cal N, PROgres Mega lub PROgres Mega Biały (ta zaprawa przeznaczona jest dla płytek o dużej nasiakliwości, ponieważ nie przebarwia powierzchni). Każdą z nich można stosować w grubościach 4-20 mm, podczas gdy zwykłe kleje można nakładać w maksymalnej grubości do 5 mm.
Chemia budowlana - 1. Pionowe pasy sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe, poziome – że niższe. 2. Jasna ściana „cofa się” - pokój wydaje się większy, ciemna „wychodzi”do przodu - pokój zmniejsza się. 3. Jasny sufit podwyższy wnętrze, ciemny obniży.
1. Pionowe pasy sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe, poziome – że niższe. 2. Jasna ściana „cofa się” - pokój wydaje się większy, ciemna „wychodzi”do przodu - pokój zmniejsza się. 3. Jasny sufit podwyższy wnętrze, ciemny obniży.
Umożliwiają one przyklejanie płytek i jednoczesne korygowanie nierówności podłoża (w zakresie dopuszczalnej grubości warstwy zaprawy). Parametry robocze tych zapraw zapewniają im swobodne rozpływanie się pod powierzchnią przyklejanej płytki, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania całkowitej powierzchni sklejenia, bez pustek powietrznych, co zapewnia długą trwałość okładziny.
Użycie zaprawy klejowej to szybki i wygodny sposób na podniesienie poziomu posadzki, nie sprawdzi się on jednak w sytuacji, gdy różnica poziomów jest większa niż 20 mm. Wówczas najlepiej użyć samopoziomujących podkładów podłogowych.
Przeczytaj również: Remont w pokoju. Wszytko na temat
REKLAMA:


Chemia budowlana - Rozdzielamy pomieszczenia użytkowe wyróżniając je odrębnymi kolorami i materiałami
Dariusz Grygiel,
Grupa ATLAS

Podział murowany
Większe pomieszczenie można podzielić za pomocą niskiego murku. Wykonuje się go zazwyczaj z bloczków betonu komórkowego, stosując do ich łączenia zaprawę klejową KB-15 lub z cegieł czy pustaków ceramicznych, które z kolei murujemy zaprawą cementową lub cementowo-wapienną. Znakomicie nadaje się do tego gotowa Zaprawa Murarska Atlas. W przypadkach, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, konieczne jest jej uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych.

Jako warstwy wykończeniowej można użyć tynku cementowego, gipsowego lub płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli na wybudowanej ściance został położony tynk o niższej kategorii (od 0 do II), wówczas do nadania idealnej gładkości jej powierzchni posłużą gipsowe gładzie szpachlowe Gipsar. Coraz większą popularność przy wykańczaniu ścian murowanych zyskuje tzw. suchy tynk, czyli płyty gipsowo-kartonowe, stosowane zamiast tynku tradycyjnego lub gipsowego. Przykleja się je do ściany przy użyciu kleju gipsowego, na przykład Mocar T, a do ich spoinowania z użyciem taśmy można użyć Gipsara Max.

www.chemiabudowlana.info


Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt