chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » W fińskich miastach powstało 19 murali

W fińskich miastach powstało 19 murali

17.10.2018
W ciągu miesiąca, w ramach UPEA18 Street Art Festival, w 12 miastach w Finlandii powstało 19 murali, a wszystkie namalowane farbami Tikkurila. Dziś w sztuce miejskiej przeważają opowieści empiryczne, odważne kolory i bliskość natury.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila
Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

To, jak dotąd, największe w Finlandii wydarzenie artystyczne przestrzeni publicznej, zorganizowane było po raz trzeci. Zgromadziło światowej sławy artystów, którzy na fasadach budynków stworzyli imponujące murale. Tegoroczne dzieła mogą być podziwiane w następujących miastach: Espoo, Helsinki, Hyvinkää, Iisalmi, Joensuu, Jyväskylä, Kemi, Kotka, Oulu, Salo, Seinäjoki i Tampere.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila
Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

- Aby zagwarantować jak najtrwalszy efekt końcowy, w laboratorium analitycznym Tikkurila zbadaliśmy próbki powierzchni z wszystkich budynków, które miały zostać pomalowane. W oparciu o rezultaty udzieliłem rekomendacji technicznych odnośnie optymalnych rozwiązań dotyczących malowanych powierzchni, aby wybrane produkty dobrze przywierały do istniejącej bazy, wykończenie było odporne na promieniowanie UV pochodzące ze światła słonecznego oraz na zmieniające się warunki atmosferyczne, zaś możliwości kolorystyczne dostosowane były do zamierzeń artysty - opisuje Risto Hakkarainen, Specjalista ds. Technicznych w Tikkurila.
Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila
Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Poruszające historie, odważne kolory i motywy zaczerpnięte z natury


Kilka dzieł opiera się na empirycznych opowieściach lub kwestiach społecznych. Przykładowo, znany artysta, komik Pertti Jarla zaprojektował humorystyczny „Fingerpori strip” na bokach trzech bloków mieszkalnych w Tampere. W Salo, holenderski artysta pop Leon Keer stworzył zabawny obraz 3D o tematyce policyjnej, wykorzystujący złudzenie optyczne na ścianie komisariatu policji.

Kolorystyka murali jest śmiała, a nawet jaskrawa. W Oulu, światowej sławy artysta Andrew Hem namalował portret jako mural tętniący intensywnymi barwami jesieni. W Kemi, utalentowany artysta hiszpański Kenor użył mocnych kolorów do namalowania abstrakcyjnego dzieła sztuki zainspirowanego muzyką techno na fasadzie budynku Prisma.

Wiele murali w nowy sposób wnosi do sceny publicznej elementy natury. W Hyvinkää, artysta Mantra w magiczny sposób namalował realistyczne motyle na elewacji budynku bloku mieszkalnego. W Seinäjoki, artystka wizualna Silja Selonen stworzyła serię murali - na fasadach kilku nieruchomości ukazane są wznoszące się ptaki. Mural inspirowany florą powstał na jednej ze stron budynku silosu w Salo z rąk włoskiego artysty Fabio Petana.
Przeczytaj również: Kolekcja Color Now od Tikkurila
REKLAMA:

Punkty społeczne


Celem sztuki związanej z muralami jest ożywienie środowiska miejskiego, a także zwiększenie poczucia wspólnoty.

- Wiele wspólnot mieszkaniowych czy właścicieli budynków po skończeniu prac zorganizowało przyjęcia, a - przykładowo - autor ilustracji Eero Lampinen zaprojektował mural Vaasankatu w Helsinkach we współpracy z lokatorami budynków. Prace zostały przyjęte bardzo dobrze i niektóre z murali już stały się lokalnymi obiektami charakterystycznymi - mówi Jorgos Fanaris, Dyrektor Artystyczny festiwalu.

Podczas trzyletniej historii, w ramach festiwalu UPEA i we współpracy z Tikkurila stworzono około 50 murali w Finlandii. Murale zostały wykonane przy wykorzystaniu trwałych farb fasadowych Tikkurila – Kivisil i Yki, w kolorach wybranych z bogatej kolekcji farb zewnętrznych Tikkurila Facade 760.

Więcej muralowych inspiracji można obejrzeć klikając w poniższy link:http://www.obud.pl/fot,295,1,w-ramach-upea18-street-art-festival-w-12-miastach-w-finlandii-powstalo-19-murali,d_sciany


Autor: Tikkurila - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt