chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Remmers Roman Cement na elewacji kościoła w Warszawie

Remmers Roman Cement na elewacji kościoła w Warszawie

08.01.2010
Pod koniec grudnia 2009 zakończyły się prace konserwatorskie na elewacjach kościoła św. Marcina na warszawskiej Starówce. Ostatni etap prac polegał na wykonaniu kopii płaskorzeźb i rzeźb wolnostojących, które po 65 latach wróciły do nisz na frontonie świątyni.

Chemia budowlana - Remmers Roman Cement na elewacji kościoła w Warszawie
Są to posągi czterech świętych; św. Augustyna z Novello, bł. Izajasza Bonera oraz świętych Augustyna i Stanisława Biskupa z Piotrowinem, które pierwotnie powstały w latach 60. XVIII wieku. Rzeźby odtworzono wykorzystując do tego celu animację komputerową, wykonaną na podstawie archiwalnych zdjęć sprzed Powstania Warszawskiego, podczas którego kościół został doszczętnie zniszczony.

REKLAMA:


Nad głównym wejściem ponownie zawisła płaskorzeźba przedstawiająca symbol OO.Augustianów – płonące serce przebite strzałą.
Rzeźbiarze i konserwatorzy odtworzyli figury w zaprawie Vergussmortel RZ. Zaprawa ta oparta jest na historycznym spoiwie francuskiego cementu romańskiego, który został tak zmodyfikowany w laboratoriach firmy Remmers, aby spełnić wysokie wymagania wykonawcze.

Zadaniami postawionymi przez konserwatorów z firmy Renova były między innymi:
- odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, pozwalająca na bezpieczne wyciągnięcie rzeźb z formy bez powodowania uszkodzeń,
- wierne oddanie skomplikowanych kształtów formy rzeźbiarskiej, optymalizacja czasu wiązania.

Każda z odlanych figur miała kilkaset kilogramów wagi i musiała być odlana w jednym cyklu roboczym.

Cement romański to chętnie stosowany w XIX wieku materiał do dekoracji fasad elewacji budowli. Jego cechami jest między innymi szybki czas wiązania, beżowy kolor przypominający odcieniem barwy kamienia naturalnego oraz niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczna na procesy starzeniowe występujące w zanieczyszczonym kwasami i solami środowisku wielkomiejskim.

Remmers wspólnie z firmą Renova oraz innymi partnerami, uczestniczy w projekcie EU ROCARE „Roman Cements for Architectural Restoration to New High Standards”, mającym na celu ponowne wprowadzenie na rynek materiałów konserwatorskich wysokiej jakości materiałów opartych na cemencie romańskim.

Powstała w 1994 pracownia konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych Renova Sp. z o.o. z powodzeniem współpracuje z Remmersem od kilku lat. Aktualnie korzysta z technologii Remmers w zakresie konsolidacji i impregnacji wątków ceglanych i kamienia podczas konserwacji pomorskich katedr, w Koszalinie i Kołobrzegu.

Źródło: www.remmers.pl

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt