chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Wodne ogrzewanie podłogowe - dobieramy chemię budowlaną

Wodne ogrzewanie podłogowe - dobieramy chemię budowlaną

06.01.2010
Zalety ogrzewania podłogowego są powszechnie znane: korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu, możliwe zmniejszenie kosztów ogrzewania, sprzyjające alergikom (mniejsze unoszenie się kurzu w pomieszczeniu) itp.

Chemia budowlana - Wodne ogrzewanie podłogowe - dobieramy chemię budowlaną
Wszyscy fachowcy z tej dziedziny wiedza też jak dobrać odpowiednie materiały instalacyjne. Nie mniej ważny od doboru i wykonania samej instalacji jest odpowiedni wybór i prawidłowe wykonanie materiałów chemii budowlanej, które „współpracują” przecież z ogrzewaniem.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Ogrzewanie wodne wymaga zaprojektowania już na etapie budowy domu, ponieważ grubość wykonanej wylewki nad rurkami musi być odpowiednia. Przyjmuje się, że minimalna grubość jastrychu cementowego wynosi 45mm nad rurkę, jastrychu anhydrytowego natomiast 40mm. Co się stanie gdy zmniejszymy grubość jastrychu? Po prostu popęka. Dzięki tej minimalnej grubości, jastrych prawidłowo pracuje, szczególnie dotyczy to pierwszego wygrzania. Bardzo istotny jest też czas po którym możliwe jest jego uruchomienie, przy jastrychach anhydrytowych to minimum 7 dni twardnienia, a przy cementowych 21 dni.
Chemia budowlana - Wodne ogrzewanie podłogowe - dobieramy chemię budowlaną
Przy tych pracach nie jest zalecany pośpiech, lepiej odczekać kilka dni dłużej niż potem wykonywać pracę od nowa (nie jest przecież możliwe usunięcie tylko jastrychu). Gdy ogrzewanie uruchomione jest za wcześnie dolne warstwy jastrychu mogą kurczyć się więcej niż górne, przez co może nastąpić pęknięcie.
Bardzo istotne są też odpowiednie dylatacje jastrychu. W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się dylatacje obwodowe oraz w przejściach między pomieszczeniami. Ważny też jest podział pomieszczeń o nietypowych kształtach, tak aby pole robocze było kwadratem lub prostokątem o powierzchni od 20 do 40 m2 (w zależności od rodzaju materiału jastrychu). Gdy ich nie wykonany jastrych zdylatuje się sam i nie koniecznie w tych miejscach, które będą do przewidzenia i nie koniecznie w tym czasie w którym byśmy chcieli. Bardzo często takie niekontrolowane pęknięcia przenoszą się na okładzinę ceramiczną. Należy tu zwrócić uwagę, że jastrychy anhydrytowe mają mniejszy skurcz od cementowych, dzięki temu możliwe jest ich stosowanie przy większym polu roboczym.

Chemia budowlana - Wodne ogrzewanie podłogowe - dobieramy chemię budowlaną
Istotny jest też dobór materiału. Stosowane są tu jastrychy anhydrytowe lub cementowe. Każdy z nich ma swoje zalety. Jastrychy cementowe są wodo i mrozoodporne, dzięki czemu nie ma obaw przy stosowaniu ich w łazienkach (np: gdy ktoś w takim pomieszczeniu „zapomni” o izolacji podpłytowej). Ze względu na swoją konsystencję (korzystna jest półsucha) jastrychy cementowe najczęściej nakłada się ręcznie i tak samo zaciera. Mechanizacja tych prac jest możliwa tylko przy użyciu mixokreta (nakładanie) i zacieraczek mechanicznych (wygładzanie powierzchni). Zwrócić tu należy uwagę na jakość jastrychów cementowych, powinny one mieć wytrzymałość minimum 20MPa na ściskanie, stąd też lepiej używać gotowych mieszanek przygotowanych przez producenta zapraw. Jastrychy anhydrytowe są zdecydowanie łatwiejsze w aplikacji ponieważ anhydryt ma właściwości samopoziomujące.

Samopoziomowanie następuje po jego zawibrowaniu sztangą, a więc jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Materiał ten można wylewać przy użyciu zwykłego agregatu tynkarskiego, ponieważ jego konsystencja jest płynna. Zaletą jest też nieznacznie mniejszy ciężar w porównaniu z jastrychami cementowymi, co ma znaczenie przy aplikacji na stropach. Minusem wylewek anhydrytowych jest brak odporności na wodę, a tym samym na mróz, dlatego też nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich izolacji podpłytkowych w łazienkach, kuchniach czy ubikacjach. Do zalet wylewek anhydrytowych należy też krótszy czas od wylania do uruchomienia ogrzewania oraz krótszy czas do wykończenia powierzchni (jastrychy anhydrytowe szybciej wiążą i już po 14 dniach możliwe jest przyklejenie płytek, należy jednak zwrócić uwagę, że dzieje się tak w sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku wykończenia parkietem czas ten może się wydłużyć do osiągnięcia odpowiedniej wilgotności).
Chemia budowlana - Wodne ogrzewanie podłogowe - dobieramy chemię budowlaną
Nie zawsze wykonane jastrychy maja idealną powierzchnię, zdarza się tak, że trzeba je jeszcze wyrównać. Przy tej czynności należy zwrócić uwagę, aby wylewka samopoziomująca była produkowana na tym samym spoiwie co jastrych. Niestety bardzo często zdarza się tak, że anhydryt wyrównywany jest wylewką cementową (jest to możliwe tylko w przypadku odpowiedniego odcięcia podłoża od wylewki poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów), ponieważ materiały te bardzo źle na siebie oddziaływają i często następuje odspojenie warstwy wyrównawczej od podłoża (między innymi ze względu na wysoką chłonność anhydrytu).
Przeczytaj również: Przyklejamy lustro
Nie tylko sprawdzone materiały producentów instalacji grzewczych , ale także odpowiednie produkty chemii budowlanej oraz stosowanie się do zasad wykonawczych ma wpływ na jakość i trwałość ogrzewania podłogowego, a domu przecież nie budujemy na chwilę.

Bartosz Polaczyk – Product Manager KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o..

Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt