chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Termomodernizacja drugim życiem nieruchomości

Termomodernizacja drugim życiem nieruchomości

05.05.2017
Decyzja o dociepleniu budynku wynika z potrzeby dopełnienia warunków przepisów unijnych o energooszczędności i jednocześnie służy poprawieniu jego stanu technicznego. W celu odnowienia starej izolacji, możemy zdecydować się na jej całkowitą wymianę, albo na nałożenie nowego, bezspoinowego systemu ocieplenia. Po renowacji elewacja zyska na estetyce, a koszty ogrzewania wnętrza z czasem staną się mniejsze.

Chemia budowlana - Fot. Arsanit
Fot. Arsanit

Wieloletnie budynki konstruowane przed latami 90 poprzedniego wieku. w pewnym momencie eksploatacji muszą przejść przez renowację termoizolacji. Wynika to z faktu, że materiały budowlane z tego okresu nie były tak wytrzymałe, jak te używane obecnie, przez co zmienna pogoda była w stanie im bardziej zaszkodzić. Ponadto, stare nieruchomości nie spełniają aktualnych norm unijnych dotyczących energooszczędności, według których warstwa izolacyjna elewacji musi mieć przynajmniej 16 cm grubości.

Wymiana izolacji, albo docieplanie


W celu poprawienia parametrów ocieplenia budynku, starą elewację można skuć, żeby następnie uzupełnić ją nowym materiałem budowlanym. Jednak dla właścicieli nieruchomości może to być nieopłacalne. Całkowita wymiana izolacji jest czasochłonna, hałaśliwa i powoduje bałagan w postaci dużej ilości gruzu. Jest to preferowane rozwiązanie wyłącznie w przypadku, gdy budynek uległ znacznemu uszkodzeniu (chociażby w przypadku rozpadu części ścian). Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem dla jego właścicieli jak i mieszkańców jest instalacja systemu ocieplenia ETICS na starej elewacji, jeśli jest ona w dostatecznie dobrym stanie technicznym. Takie docieplanie wymaga mniejszego nakładu środków, skracając przy tym czas realizacji, a ingerencja w użytkowanie budynku i jego okolicy jest w porównaniu do demontażu starego i instalacji nowego systemu - znacznie mniejsza.
Chemia budowlana - Fot. Arsanit
Fot. Arsanit

Audyt techniczny elewacji


Proces docieplania zaczynamy od weryfikacji jakości ścian zewnętrznych. Niezbędna jest tutaj opinia kierownika budowy, który na podstawie wizji lokalnej i analizy dokumentacji budynku wraz z dziennikiem jego prac budowlanych stwierdzi, czy warstwa wierzchnia elewacji jest dostatecznie wytrzymała. Jeśli ściany można skutecznie wyremontować, to jego opinia będzie pozytywna. Następnie trzeba sprawdzić wewnątrz starą izolację podczas audytu technicznego, odkrywając jej ewentualne niedoskonałości. Z tym zadaniem pomoże wyspecjalizowana ekipa budowlana, która pobierze próbki styropianu do badań.

- Wewnętrzna diagnostyka materiału izolacyjnego ściany pozwala budowlańcom ocenić, jakie są szansę na bezpieczną instalację docieplenia. Jeśli jest to możliwe, wyniki audytu przejdą do projektanta ocieplenia, którego zadaniem będzie dobranie systemu ocieplenia i przygotowanie dokładnego planu jego instalacji dla wykonawcy - wyjaśnia Radosław Marciniec, Technolog z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Wybieramy system docieplenia


Propozycja wyboru konkretnego systemu ETICS pozostaje w kwestii projektanta ocieplenia, który również bierze pod uwagę końcowy wygląd odnowionej elewacji. System ocieplenia musi być dopasowany do technologii konstrukcyjnej nieruchomości i jednocześnie powinien być znany z doświadczenia naszemu wykonawcy. Optymalnym doborem będzie produkt złożony z materiałów od jednego producenta, ze względu na zgodność w instalacji, co z kolei przełoży się na większą gwarancję zachowania trwałości nowej warstwy wierzchniej. Standardowo w skład systemu docieplenia wchodzą płyty styropianowe, mocowania mechaniczne, warstwa zbrojna i warstwa tynku cienkowarstwowego wykończona ewentualnie dodatkowo farbą elewacyjną.
REKLAMA:

Główne korzyści termomodernizacji


Profesjonalna realizacja projektu ocieplenia zwiększa użyteczność budynku na długie lata. W efekcie tego procesu uzyskujemy poprawę jakości technicznej, wizualnej i energetycznej budynku. Ta ostatnia wartość dodana, przełoży się z czasem na obniżenie kosztów grzewczych. Montaż systemu bezspoinowego przebiega dostatecznie szybko, co jest istotne dla inwestorów zobowiązanych terminami. Duże znaczenie ma również efekt końcowy, jakim jest odmieniony wygląd elewacji, podnoszący poczucie komfortu mieszkańców.

Autor: Arsanit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt