chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Farby Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » farby » Jak pomalować drewnianą altanę - krok po kroku

Jak pomalować drewnianą altanę - krok po kroku

03.08.2016
Ogrodowa świątynia relaksu, centrum wydarzeń w sezonie letnim i miejsce spotkań – altana pełni ważne funkcje w każdym ogrodzie. Jest przydatna podczas imprez z rodziną i znajomymi, doskonale sprawdza się także w roli samotni, do której można uciec przed światem z ciekawą książką. Aby drewniana altana skutecznie opierała się wilgoci, promieniowaniu UV i upływowi czasu, należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron
W czasie letnich miesięcy więcej czasu spędzamy na zewnątrz domu. Ogród staje się wówczas salonem, w którym wypoczywamy i podejmujemy gości. Ważnym elementem ogrodowej przestrzeni jest altana, zapewniająca nam ochronę przed deszczem, nadmiernym słońcem czy wiatrem. Z czasem, jak każdy przedmiot wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, wymaga ona renowacji. O właściwe zabezpieczenie należy również zadbać w przypadku nowych konstrukcji. Pracę najlepiej najpierw zaplanować, a potem wykonywać ją „krok po kroku”, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu końcowego.

Zaczynamy od dobrego przygotowania powierzchni


Do malowania zarówno nowej, jaki i użytkowanej już drewnianej altany dedykowane są preparaty do ochrony i dekoracji drewna, np. impregnaty. Głęboko penetrują one materiał i tworzą powłokę odporną na zagrożenia biologiczne (grzyby pleśniowe, siniznę i glony). Przykładem takiego wyrobu jest VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny , który zawiera Teflon® surface protector chroniący przed wnikaniem wilgoci i zwiększający odporność powłoki na działanie warunków atmosferycznych.
Chemia budowlana - Oczyść podłoże. Fot. Vidaron
Oczyść podłoże. Fot. Vidaron
Chemia budowlana - Zabezpiecz folią elementy, które nie mają być malowane. Fot. Vidaron
Zabezpiecz folią elementy, które nie mają być malowane. Fot. Vidaron

Chemia budowlana - Przeszlifuj drewno. Fot. Vidaron
Przeszlifuj drewno. Fot. Vidaron
Chemia budowlana - Jak pomalować drewnianą altanę - krok po kroku

Przed przystąpieniem do pracy kompletujemy wszystkie niezbędne akcesoria. – Oprócz wyrobów, którymi będziemy malować, przydatne będą odpowiednie pędzle i wałki o różnych rozmiarach, papier ścierny (ewentualnie szlifierka mechaniczna), bawełniana szmatka oraz szczotka lub pędzel ławkowiec, służący do oczyszczenia powierzchni. Przyda się także patyczek do mieszania produktów – radzi Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń FFiL Śnieżka SA.
Chemia budowlana - Preparat gruntujący. Fot. Vidaron
Preparat gruntujący. Fot. Vidaron
Chemia budowlana - Olej do drewna. Fot. Vidaron
Olej do drewna. Fot. Vidaron

Chemia budowlana - Impregnat do drewna. Fot. Vidaron
Impregnat do drewna. Fot. Vidaron
Chemia budowlana - Zaaplikuj pierwszą warstwę preparatu gruntującego. Fot. Vidaron
Zaaplikuj pierwszą warstwę preparatu gruntującego. Fot. Vidaron

Zanim zaczniemy malowanie, niezbędne jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono suche i oczyszczone, a w przypadku już wcześniej malowanych konstrukcji także przeszlifowane i dokładnie odpylone. Gdy przestrzeń wokół altany jest utwardzona, np. kostką brukową lub płytami, najlepiej zabezpieczyć je przed zachlapaniem folią malarską. Podobnie postępujemy, jeśli chodzi o podłogę altany, która będzie później olejowana.
Chemia budowlana - Zaaplikuj warstwę preparatu gruntującego. Fot. Vidaron
Zaaplikuj warstwę preparatu gruntującego. Fot. Vidaron
Chemia budowlana - Pomaluj warstwę impregnatem powłokotwórczym. Fot. Vidaron
Pomaluj warstwę impregnatem powłokotwórczym. Fot. Vidaron

Chemia budowlana - Przeszlifuj wyschniętą powłokę. Fot. Vidaron
Przeszlifuj wyschniętą powłokę. Fot. Vidaron
Chemia budowlana - Pomaluj drugą warstwę impregnatem powłokotwórczym. Fot. Vidaron
Pomaluj drugą warstwę impregnatem powłokotwórczym. Fot. Vidaron

Malowanie altany


Pierwszy etap pracy to gruntowanie –podobnie jak przy malowaniu ścian, tak i w przypadku drewna konieczne jest stworzenie warstwy podkładowej. Używamy do tego impregnatu gruntującego dopasowanego do wykorzystywanego później wyrobu nawierzchniowego. Grunt wzmacnia strukturę drewna i redukuje jego chłonność. Starannie go mieszamy i nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta.
Chemia budowlana - Malowanie możesz wykonać wałkiem... Fot. Vidaron
Malowanie możesz wykonać wałkiem... Fot. Vidaron
Chemia budowlana - ... lub pędzlem. Fot. Vidaron
... lub pędzlem. Fot. Vidaron

Po wyschnięciu, zagruntowane drewno przecieramy papierem ściernym i odpylamy. Następnie przychodzi czas na aplikację impregnatu powłokotwórczego w wybranej wersji kolorystycznej. Należy go wymieszać i nakładać równomiernie na całą powierzchnię, stosując się do wytycznych producenta produktu. Trudniej dostępne miejsca można pomalować np. niewielkim wałkiem. Impregnat aplikujemy w co najmniej 2 warstwach. – Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe za pomocą papieru ściernego, a następnie odpylamy podłoże. Zabieg ten powtarzamy każdorazowo po nałożeniu nowej warstwy impregnatu. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych nierówności i kurzu – komentuje Dariusz Wróbel. Prawidłowo nałożony impregnat tworzy transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna.
Chemia budowlana - Pokryj podłogę olejem. Fot. Vidaron
Pokryj podłogę olejem. Fot. Vidaron

Olejowanie drewna


Ponieważ impregnat nie jest dedykowany do malowania powierzchni narażonych na ścieranie, do pokrycia podłogi altany można wykorzystać olej do drewna. Wysokiej jakości olej głęboko penetruje drewno i wzmacnia jego strukturę, nadając mu naturalny, szlachetny wygląd.
Olejowanie przeprowadzamy na przeszlifowanej, odpylonej powierzchni. Nie jest natomiast konieczne wcześniejsze gruntowanie podłoża. Olej po rozmieszaniu aplikujemy pędzlem lub gąbką, w minimum 2 warstwach, w odstępach od 6 do 12 godzin, ciągle uzupełniając miejsca, w których produkt wsiąkł. Przy aplikacji należy stosować się do wskazówek zawartych na opakowaniu produktu lub w jego karcie technicznej. W okresie eksploatacji olejowana powierzchnia będzie podlegać stopniowemu procesowi starzenia, dlatego trzeba ją pielęgnować 1-2 razy w roku (lub częściej, w zależności od stopnia zużycia), poprzez nałożenie kolejnej, cienkiej warstwy oleju.
REKLAMA:


Malowanie wykonujemy podczas dobrej pogody, przy braku odpadów atmosferycznych, w temperaturze otoczenia od +5°C do + 30°C. Właściwie przeprowadzone prace przyniosą nam satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci estetycznej i trwale zabezpieczonej altany. Potem pozostaje już tylko cieszyć się spędzonymi w niej chwilami.

Autor: Vidaron - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.8)

Jesteś w dziale:

Farby

Nowości produktowe
Kolorowe inspiracje
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt