chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Paleta barw – paleta możliwości

Paleta barw – paleta możliwości

29.02.2016
O tym, że żółty żółtemu nierówny, a monochromatyczny wcale nie oznacza nudy i odcieni szarości, czyli o co chodzi w palecie barw. W poniższym artykule omawiamy, jak można łączyć poszczególne kolory, manipulując „nastrojem” pomieszczeń.

Chemia budowlana - Fot. Flickr
Fot. Flickr
Paleta barw składa się z dwunastu kolorów. Trzy z nich: czerwony, niebieski i żółty to barwy podstawowe, trzy kolejne: pomarańczowy, zielony i fioletowy to pochodne, a pozostałe to kolory dopełniające. Umiejętne operowanie kołem barw może znacznie ułatwić dobór kolorów ścian.

Paleta barw dzieli się na:
- barwy monochromatyczne (odmienne odcienie tego samego koloru);
- barwy pokrewne (sąsiadujące na palecie barw);
- barwy uzupełniające (położone na palecie naprzeciwko siebie).
REKLAMA:


Zdecydowanie warto wybierać barwy od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że odcienie będą pokrewne. Można w tym celu korzystać z kreatorów dostępnych na stronach producentów farb, co ułatwia zadanie z doborem odcieni.

Barwy monochromatyczne


Barwy monochromatyczne to różne odcienie tego samego koloru, często błędnie kojarzone z odcieniami szarości czy nijakości. Mogą to być barwy z palety czerwieni i różu, czy wybierzemy odcienie stonowane, czy intensywne tzw. soczyste, nie zmienia faktu, że to nadal kolorystyka monochromatyczna. Stosowanie barw z tej samej palety to gwarancja, że nic nie będzie się gryzło.

Na wzornikach oferowanych przez producentów, barwy monochromatyczne ze sobą sąsiadują. Warto wybrać przynajmniej trzy odcienie jednej barwy. Jedną z możliwości jest zastosowanie najciemniejszej w centrum i ”zbijanie” jej jaśniejszymi rozprowadzanymi na ścianach bocznych. Jeszcze jaśniejsze tony sprawdzą się również w przypadku wykończeń, takich jak tapicerki, zasłony czy dekoracyjne akcesoria. Wnętrze monochromatyczne zawsze będzie wyglądać bardzo spokojnie i jednolicie. Kolorystyka monochromatyczna nadaje się do sypialni, czyli pomieszczeń, gdzie odpoczywamy.
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Barwy uzupełniające


Barwy uzupełniające to barwy położone na kole barw naprzeciwko siebie. Ich dobieranie polega na wybieraniu dwóch odcieni położonych na kole naprzeciw siebie. W ten sposób łączy się barwy zimne (niebieskie, fiolety, zielenie) z ciepłymi (czerwona, pomarańczowa, żółta). Pomieszczenia wykonane w ten sposób charakteryzują się „żywą” kolorystyką.
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Barwy pokrewne


Barwy pokrewne to sąsiadujące ze sobą w kole barw kolory. Połączenia tego typu są stonowane jak barwy monochromatyczne, tworzą spójną, harmonijną całość. A jednak efekt jest nieco żywszy, niż w przypadku stosowania odcieni tej samej barwy, choć nadal łagodny, kontrast jest delikatny. Rozwiązanie nadaje się do salonu czy jadalni.
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Marta Sobiecka
Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt