chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Farby strukturalne

Farby strukturalne

02.12.2015
Farby strukturalne efektownie pokrywają ściany, jednocześnie ukrywając drobne niedoskonałości. Można powiedzieć, że powłoki tego rodzaju są idealne do przeprowadzenia szybkiego remontu.

Chemia budowlana - Fot. Unicell Poland
Fot. Unicell Poland

Co to są farby strukturalne?


Najczęściej są to wodorozcieńczalne farby akrylowe, które zawierają w swoim składzie dodatki w postaci mineralnych, drewnianych, czy szklanych drobin. Dostępne są w gotowych mieszankach, choć nie wyklucza się połączenia – emulsja, granulat – by stworzyć powłokę na podobieństwo strukturalnej. Materiały wykończeniowe można dzielić na te o wzorach wyrazistych (np. Baranek) oraz delikatnych (np. Piasek pustyni). Mogą imitować fakturę drewna, kamienia, czy betonu.

Ze względu na możliwości jakie oferuje produkt, chętnie jest on wykorzystywany we wnętrzach o nowoczesnym, industrialnym stylu. W przestrzennych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach świetnie uwydatniane są ich atuty. Farby imitujące metaliczne, połyskujące struktury, uzupełniają się z elementami wykonanymi na przykład z aluminium. W zależności od kąta patrzenia, koloru podłoża i rodzaju padającego światła, można uzyskać na ścianie wrażenie dynamiki lub subtelności.
REKLAMA:


Istotnym jest, że farby można stosować w miejscach narażonych na zabrudzenia, na przykład w kuchni, gdyż można je potraktować wodą z detergentem. Jest to istotne, bo farby strukturalne, z racji tego, że mają wypukłości, są podatne na osiadanie kurzu.

Jak to się robi ?


Farby strukturalne nadają się do malowania różnego rodzaju powierzchni, w tym betonu, cegły, gipsu, płyt drewnopochodnych czy gipsowo - kartonowych. Oczywiście każdą powierzchnię przeznaczoną do malowania należy wcześniej przygotować. Podłoże przeznaczone do dekoracji powinno być czyste, suche, odtłuszczone, stabilne, ubytki tynku należy zaszpachlować. Podłoże przed malowaniem należy również zagruntować emulsją gruntującą. Rodzaj gruntu będzie zależny od farby, na jaką zdecyduje się inwestor. Jeżeli powłoka ma zostać wykonana na bazie produktu akrylowego, należy wybrać podkład do tego rodzaju farb.
Chemia budowlana - Fot. Unicell Poland
Fot. Unicell Poland

Przed malowaniem należy dokładnie wymieszać komponenty i nanosić produkt na ściany przy użyciu wałka. Farby strukturalne nanosi się na ścianę w liczbie dwóch warstw. Zanim jednak pierwsza warstwa wyschnie, za pomocą narzędzi wytłacza się na jej powierzchni wzory. Uzyskane efekty będą zależne od rodzaju zastosowanego narzędzia np. wałek fakturowany, gąbka. W przypadku pierwszego z nich, trzeba mieć na uwadze, by nie maczać go w pojemniku z farbą! Narzędzie służy wyłącznie do ozdabiania ściany.

Jak wygląda odświeżanie ścian pomalowanych farba strukturalną? Można, po kilku latach, malować ściany zwykłymi farbami?
Odświeżanie ścian pomalowanych farbami strukturalnymi jest jak najbardziej możliwe. Wiele zależy jednak od tego, co chcemy na tej ścianie uzyskać. Jeśli znudził się nam jedynie kolor, a strukturę chcemy utrzymać, to wystarczy ścianę oczyścić z ewentualnych zabrudzeń i przemalować farbą o wybranym kolorze. Natomiast jeśli chcemy się również pozbyć struktury i uzyskać ścianę gładką lub nanieść inny wzór, wówczas musimy postąpić nieco inaczej. Usunięcie farby strukturalnej nie jest zadaniem prostym, ponieważ wiąże się z mechanicznym zdarciem powłoki. Nie mamy jednak pewności, że uda nam się to wykonać tak, aby ściana pozostała równa. Dlatego najłatwiej będzie nałożyć na farbę warstwę gładzi szpachlowej, wyrównać podłoże i po wyschnięciu je zagruntować. Dzięki temu skutecznie przykryjemy strukturę i uzyskamy gładką ścianę, którą następnie będziemy mogli malować.Opinii udzieliła:
Marta Sienkiewicz, Specjalista ds. chemii budowlanej marki Primacol, Unicell Poland


A jeśli to za mało...


...można jeszcze pokusić się o efekt połysku (kolejna możliwa warstwa). Lśniące powłoki farb dekoracyjnych uwidocznią strukturę ścian. Nanosi się je pędzlem, a nie wałkiem, gdyż warstwa lepiej „układa się” na nierównomiernej strukturze ściany.
Warto stosować produkty jednej marki (produkty gruntujące, farby strukturalne, powłoki do farb), gdyż rozwiązania systemowe pozwolą na uniknięcie niezamierzonych efektów ubocznych np. łuszczenia się wykończonej powierzchni lub niedostatecznej przyczepności.
Chemia budowlana - Fot. Unicell Poland
Fot. Unicell Poland

Najczęstsze błędy


Użycie farb strukturalnych, które poniekąd ukrywają pewne niedoskonałości podłoża, to wydawałoby się prosta sprawa. A jednak najczęściej popełnianym błędem przy malowaniu nimi jest niedokładne, a nawet niestaranne rozprowadzanie farby na powierzchni. ZAWSZE należy starać się jak najdokładniej rozprowadzać farbę, tak aby drobinki w miarę równomiernie pokrywały dekorowaną powierzchnię, wtedy nałożenie drugiej warstwy farby pozwoli na wyrównanie efektu na ścianie.

Należy również pamiętać o mieszaniu farby co pewien czas w trakcie malowania. Inaczej drobiny, które odpowiadają za efekt faktury na ścianie, opadną na dno.
Chemia budowlana - Fot. Unicell Poland
Fot. Unicell Poland

Warto wiedzieć


Farby strukturalne ze ścian usuwa się mechanicznie, poprzez szlifowanie, za pomocą pacy do styropianu, bądź papieru ściernego. Trzeba przy tym uważać, by nie uszkodzić zbyt głęboko powierzchni ściany. W przypadku powstania nierówności należy je zaszpachlować. Jak nakładać farbę, by nie było widać łączeń? 
Do malowania farbami strukturalnymi nie stosuje się żadnych specjalistycznych narzędzi. W większości przypadków wystarczy wałek malarski o krótkiej lub średniej długości włosia. Przed rozpoczęciem i w trakcie pracy należy również pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby (czynność należy co jakiś czas powtarzać). Farby strukturalne należy nakładać od dołu do góry, równomiernie rozprowadzając warstwę w różnych kierunkach, a ostatnie pociągnięcia wykonując w jednym kierunku. Malując kolejne fragmenty powierzchni trzeba uważać, aby ich łączenie odbywało się „na mokro” – ta metoda zapobiega powstawaniu widocznych łączeń. Farby strukturalne nanosi się na ścianę w ilości dwóch warstw, drugą po wyschnięciu pierwszej. Ważną sprawą jest również odpowiednie osłonięcie i zabezpieczenie powierzchni niemalowanych oraz podłogi.

Opinii udzieliła:
Marta Sienkiewicz, Specjalista ds. chemii budowlanej marki Primacol, Unicell Poland


Marta Sobiecka
Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt