chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Pędzel czy wałek - czym malować

Pędzel czy wałek - czym malować

19.12.2013
Najprostsza odpowiedź brzmi – tym, czym wygodniej. Ale w praktyce nie zawsze to, co wygodne, da oczekiwany efekt. Planując remont, warto więc zaopatrzyć się zarówno w wałki, jak i pędzle – wszystkie narzędzia muszą być dostosowane do rodzaju farby, jaką planujemy użyć.

Chemia budowlana - Fot. MALFARB
Fot. MALFARB

1. Wałek


Polecany jest do farb wodorozcieńczalnych (emulsji). Szybko i efektywnie pokrywa duże powierzchnie. Najlepiej, by był ze sztucznego włosia lub mikrofibry, przy czym im jest ono krótsze, tym bardziej gładka będzie ostateczna warstwa farby na ścianie. Generalnie, długość włosia musi być dostosowana do typu powierzchni, którą malujemy: ściany gładkie – zalecana długość włosia to ok. 6-10 mm; powierzchnie nieco bardziej szorstkie (np. pokryte tradycyjnymi tynkami) – długość włosia to 13-15 mm, powierzchnie bardzo chropowate (np. cegła, beton lub tynk o grubym ziarnie – optymalna długość włosia to ok. 19–30 mm. Wałek powinien być wyposażony w kij teleskopowy.

Do wykańczania styków ścian, krawędzi oraz listew zalecane są wałki kątowe.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. MALFARB
Fot. MALFARB

2. Pędzel


Zalecany jest do gruntowania płaszczyzn, a także do malowania nierównych powierzchni, ponieważ lepiej wciera farbę. Niezbędny jest do prac malarskich wykończeniowych i nanoszenia farby w miejscach łączenia się ściany i sufitu.

Klasyczny, szeroki pędzel płaski wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu – do aplikacji farb wodorozcieńczalnych (emulsja lateksowa lub akrylowa) na duże powierzchnie. Włosie musi być równe, co pozwoli uniknąć smug. Nie należy używać narzędzia z luźnym, wypadającym i mało sprężystym włosiem.
Ławkowiec – przeznaczony do gruntowania.

Chemia budowlana - Fot. MALFARB
Fot. MALFARB
Pędzel okrągły/owalny – do malowania małych lub nierównych powierzchni (listwy, futryny)
Pędzel kątowy – do malowania trudno dostępnych powierzchni (narożniki, krawędzie, powierzchnie za kaloryferami itp.)(E)

Autor: Malfarb - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt