chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Zanim nałoży się farbę...podłoże pod malowanie

Zanim nałoży się farbę...podłoże pod malowanie

24.10.2013
Smugi, prześwity, a nawet odpadające fragmenty powłok malarskich... Niektóre powierzchnie stawiają wyraźny opór przed nadaniem im nowej, odświeżającej barwy. Dlatego nie zawsze wystarczy samo użycie, choćby najlepszej farby.

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Ściana ścianie nierówna


Sporo zależy od stanu ściany, na który wpływają m.in. jakość wykonania, rodzaj budulca, wiek, uszkodzenia mechaniczne czy stopień pokrycia dotychczasowymi strukturami. Wiele czynników sprzyjających skutecznemu malowaniu można ocenić bez większych problemów, gdyż są widoczne gołym okiem. Produktowe opisy farb zawierają standardowe zalecenia dotyczące warunków ich aplikacji. Powszechnie wiadomo, że podłoże powinno być suche, nośne, pozbawione luźnych powłok i tłustych plam oraz innych zanieczyszczeń utrudniających krycie. Elementy słabo związane z powierzchnią można po prostu fizycznie usuwać, dbając jednak każdorazowo, by nie wywołać przy tym większych szkód. Niezbędne jest także pozbycie się ewentualnego zagrzybienia wraz z jego przyczynami. Warto też pamiętać, że malowanie świeżo powstałych powłok wymaga na ogół zachowania tzw. okresu sezonowania (np. kilka tygodni dla świeżych tynków cementowych i cementowo-wapiennych).

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Sposób na ubytki


W wielu domach, szczególnie starszych, oczyszczenie ściany z niepożądanych naleciałości to zbyt mało, by stworzyć bazę do bezproblemowego dalszego dekorowania. Uzyskanie jednolitej płaszczyzny w pełnych ubytków, popękanych miejscach, wymaga jeszcze użycia masy szpachlowej. Na rynku są dostępne zarówno gładzie w proszku – do wymieszania z wodą, jak i gotowe do wykorzystania produkty. - Zastosowanie gładzi szpachlowej pozwala na uzyskanie gładkiej, białej i estetycznej powierzchni nadającej się pod wykończeniowe powłoki malarskie, tynki dekoracyjne czy tapety – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Nakłada się ją stalową packą, wygładza szpachelką, a po zaschnięciu szlifuje i oczyszcza z pyłów. Należy pamiętać, by jednorazowo nie wykonać zbyt grubej warstwy. W zależności od preparatu, producenci zalecają na ogół grubość, która nie przekracza kilku milimetrów.
Przeczytaj również: Grunt to podstawa
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Przygotować gruntownie


Istotnym wyznacznikiem skuteczności wykańczania ścian jest ich chłonność. Podłoża mało chłonne i prawidłowo związane, można przed malowaniem zmyć wodą, a następnie wysuszyć. Natomiast nałożenie pierwszej warstwy farby tam, gdzie występuje większa chłonność, należy poprzedzić użyciem podkładu gruntującego. Dzięki temu poprawia się znacznie jej przyczepność i krycie, a jednocześnie maleje zużycie. - Gruntowanie przyczynia się do uzyskania jednolitej, mocnej i mniej chłonnej powierzchni gotowej do dalszych czynności – dodaje Marek Zając z Bolix. Aplikacja jest bardzo prosta i odbywa się przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku mechanicznego. Stanowi ona standardowy etap wielu prac remontowych, co wiąże się z koniecznością przestrzegania podstawowych zasad wykonawczych. Choć gruntowanie, podobnie jak kładzenie gładzi, ma na celu przygotowanie ściany, to czynności te muszą być realizowane również już na odpowiedniej, oczyszczonej płaszczyźnie. Ważne jest także przestrzeganie wymogów dotyczących czasu schnięcia poszczególnych preparatów przed zastosowaniem kolejnych. Malowanie to niejednokrotnie proces, którego efekt końcowy zależy zarówno od użytych środków, jak i od sposobu ich wykorzystania.


Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt