chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Drewniane zabawki jak nowe

Drewniane zabawki jak nowe

29.03.2013
Kolejka z wagonikami, klocki, koń na biegunach, kołyska, dom dla lalek – to tylko ułamek z szerokiej oferty dostępnych na rynku drewnianych zabawek. Są one piękne, trwałe i odporne na większość uszkodzeń mechanicznych oraz zarysowania. Ponadto, potrafią one przetrwać lata w niemal niezmienionym stanie, dzięki czemu mogą służyć różnym pokoleniom.

Chemia budowlana - Fot. Bodex
Fot. Bodex
Aby drewniane zabawki przetrwały lata i cieszyły dzieci naszych dzieci, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację przez cały czas użytkowania. A jeśli uznamy, że straciły swój urok i świeżość, zamiast się ich pozbyć – lepiej je odnowić. Jednym ze sposobów jest zastosowanie specjalnej emalii do drewna, która nie tylko zabezpieczy drewniane elementy, ale podkreśli ich kolorystykę, tak ważną w dziecięcym świecie.

Jaką farbę wybrać?


Ponieważ z zabawkami kontakt mają przede wszystkim dzieci, najlepiej pomalować je bezwonną emalią, zgodną z europejską normą EN-71-3 (określa ona wymogi bezpieczeństwa, jakie musi spełniać dana zabawka). Ważne, by produkt był zarówno bezpieczny, nie zagrażał zdrowiu dzieci, jak i trwały i odporny na działanie różnych czynników. Dobra farba powinna być też wygodna w aplikacji – szybko schnąć, nie kapać oraz nie sklejać warstw, co jest szczególnie istotne przy złożonych konstrukcjach niektórych zabawek. Powstała po jej aplikacji powłoka jest elastyczna, nie łuszczy się, ani nie pęka.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Drewniane zabawki jak nowe
Emalia, która dobrze pokrywa nawet najdrobniejsze elementy, jest szczególnie przydatna przy dekorowaniu małych zabawek posiadających ruchome części. Produkty te są z reguły dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem zbliżonego odcienia.

Jak malować?


Pierwszą czynnością jest wyczyszczenie i osuszenie powierzchni, aby pozbyć się złuszczonych fragmentów starych powłok malarskich czy lakierniczych. Jeżeli dany element nie jest bardzo zniszczony, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym drobnoziarnistym typu 220, który matuje podłoże, zwiększając tym samym jego przyczepność. Po zakończeniu szlifowania odpylamy powierzchnię, przecierając ją ściereczką. Pamiętajmy, że drewno surowe przed malowaniem wymaga jeszcze zagruntowania odpowiednim preparatem.

Na tak przygotowane elementy drewniane nanosimy dwie warstwy starannie wymieszanej emalii. Czas między pierwszą a drugą aplikacją farby to min. 6 godzin. Możemy malować tradycyjnie (pędzlem lub wałeczkiem) albo natryskowo. W trudno dostępnych miejscach sprawdzą się pędzelki o cienkim włosiu. Niezwykle istotne jest, by nie rozcieńczać emalii wodą.
Przeczytaj również: Sposób na starą lamperię
A po odświeżeniu zabawki? Zadbajmy o właściwą jej konserwację. Zabrudzoną zabawkę zawsze czyścimy suchą lub lekko zwilżoną ściereczką, a następnie dokładnie wycieramy przedmiot. Niewskazane jest stosowanie powszechnie dostępnych preparatów do czyszczenia drewna. Drewniane zabawki nie powinny być również nadmiernie eksponowane na światło słoneczne ani pozostawiane np. w piaskownicy lub ogrodzie na noc.

Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt